Jump to content

Dzień otwart y szczeliny plot LS Deckungsgraben


warszawiak

Recommended Posts

DZIEŃ OTWARTY W NIEMIECKIEJ SZCZELINIE PRZECIWLOTNICZEJ LUFTSCHUTZ –DECKUNGSGRABEN POŁĄCZONY ZE ZWIEDZANIEM EKSPOZYCJI NA TEMAT NIEMIECKIEJ OBRONY PRZECIWLOTNICZEJ WARSZAWY - UL. POTRZEBNA 8 WRZESIEŃ 2007W imieniu nieformalnego stowarzyszenia ratowania zabytków fortyfikacji /eksplorator.mojeforum.net/ zapraszamy na dzień otwarty w szczelinie przeciwlotniczej LS Deckungsgraben, na ul. Potrzebnej w Warszawie (teren nieczynnych POD, za wagonownią „Szczęśliwice”).

Szczelina została wybudowana około czerwca, lipca 1944 r najprawdopodobniej na zlecenie Kolei Wschodnich Rzeszy (identyczna powstała również na stronie Praskiej). Wybudowana jest w kształcie nierównoramiennej litery „L” z dwoma ciągami wejściowymi oraz wyjściem ewakuacyjnym.

Na wielką skale ukrycia przeciwlotnicze na terenie Warszawy oraz całej Rzeszy zaczęto budować w 1944 r co normowało zarządzenie z dnia 23 Lutego 1944 r.

Na placach, skwerach, parkach i tam gdzie znajdowało się miejsce budowano szczeliny przeciwlotnicze, powstały mi. Przed: Dworcem Warszawa Główna (na zlecenie wojska), po środku pl. Trzech Krzyży, na rogu Al. Jerozolimskich i Nowego Światu, na skwerze przed zborem Ewangelicko-Ausburskim, na pl. Saskim (na zlecenie NSDP), na ul. Dworkowej, Madalińskiego, Al. Armii Ludowej, Parku Ujazdowskiego, Górnośląskiej, Fabrycznej , przed Cerkwią na pl. Wileńskim na Targowej przed skrzyżowaniem z Okrzei jednym słowem w każdym miejscu Warszawy i głównie na terenie Niemieckiej Dzielnicy Mieszkaniowej.

Wykonawcą większości szczelin była niemiecka firma budowlana Schmidt und Münstermann , wykonująca w zasadzie większość zamówień dla władz niemieckich (co ciekawe budowała tez mur Getta Warszawskiego).

Inwestorem budowy szczelin (prócz tych wybudowanych przez władze wojskowe) był , Stadthauptmann Warschau
w gestii Starostwa było też wydawanie materiałów budowlanych na budowę ukryć przeciwlotniczych, dla zakładów fabrycznych, budynków administracji oraz budynków mieszkaniowych (posiadających prywatnego właściciela).

ZAPRASZAMY!
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information