Skocz do zawartości

Schron Bojowy- Śląsk


Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Ja po prośbie z pytaniem do fachowców od fortyfikacji. Co to za obiekt, poza tym że niemiecki? Znajduje się na Górnym Śląsku w okolicach Pyskowic. Zastanawiam się jaką rolę miał odgrywać, umiejscowiony zupełnie samotnie na skraju lasu? Z tego co mi wiadomo w okolicy nie ma innych tego typu unkrów", które by mogły stanowić jakiś rodzaj pozycji umocnionej.... a może się mylę...?

Pozdrawiam Forumowiczów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie, słabo znam tą okolice.Troche jestem zdziwiony, ze pozostałe schrony umkneły uwadze mojego kolegi który sie tam wychował. Ten obiekt znajduje się przy drodze
( zjadz z A4 w kierunku Pyskowic jadąc od Katowic )prowadzącej do wsi Bycina.
Może Kolega Folkersam posiada jakieś fotki tych obiektów i wie coś wiecej na temat tych budowli.Wdzięczny bedę za info.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam jeszcze, że właśnie otrzymałem maila od autora zdjęć tego „bunkra” o treści:


Czlonek forum odkrywca "Folkersam myli sie. W tym lesie ten bunkier jest jedynem obiektem. W sasiedniej wiosce Kleszczow stoi bunkier u goscia na podworku ,
Dodac można ,ze na polu w poblizu bunkra stalo p-lot. Babcia twierdzi, ze zaloga Flak zestrzelila jakas brytyjska maszyne. Lotnicy pochowani byli na cmentarzu w Poniszowicach, po wojnie "wrocili do domu."
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 months later...
Witam

Bunkier znajduje sie w wsi Bycina, jak to koledzy powyzej pisali : )

Jadąc od strony pyskowic w kierunku Niewieszy, po przejezdzie kolejowym nalezy skrecic 1 gruntowa droga w prawo w las, a nastepnie w lewo. Nie pamietam dokładnie w ktorą aleje, ale schron znajduje sie na skraju lasu od strony niewieszy. W Bycinie dodatkowo znajduje sie kapliczka z tablicą upamietniającą wejscie 'wyzwolenczej' armi czerwonej do wsi. Skonczyło sie na mordach ludnosci, oraz spaleniem Szynku i szkoły(?)

pzdr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Z informacji jednego z mieszkańców Byciny wynika,-
że w kapliczce znajduje się tabliczka upamiętniająca zaginionych i poległych mieszkańców wioski w czasie ostaniej wojny. Nie zawiera ona informacji o frontach, okolicznosciach oraz w wyniku czyich działań ponieśli śmierć bądź zagineli. Faktycznie, szynk został spalony. Obecnie znajduje się w tym miejscu przystanek bus. Co do szkoły ro raczej uniknęła losu szynku i stoi na swoim miejscu. Zniknęła jednak leśniczówka, której umiejscowienie przedstawia mapa w linku.

http://amzpbig.com/maps/5677_Peiskretscham_1934.jpg

(Bycina/Fichtenrode)
Ponad to, przy owym schronie znajdowała sie bateria flak"

Nie łatwo mojemu koledze idzie zbieranie informacji na temat swojej rodzinnej wioski, zwłaszcza że od dziecka mieszka za Odrą.... ale nikt nie mówił, że bedzie łatwo:-)



Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
W miejscowosci Lubie k. Pyskowic znajdowalo sie o okresie tzw. imnej Wojny" scisle tajne centrum dowodzenia 19-go pulku radiotechnicznego Korpusu Obrony Powietrznej Kraju (oczywiscie PRL). Byc moze naleza te bunkry do systemu oslonowego tegoz centrum.

Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Jest to -jak wykazał już na mapie AW 68 - jeden z obiektów obserwacyjnych tzw. Pozycji Górnośląskiej (lub Górnośląskiej Linii Granicznej)).Ciągnęła się ona od Pilchowic poprzez Nieborowice, Bojków, Zaborze, Bytom, Stolarzowice do Zbrosławic.Więcej informacji o tej linii w Krajoznawca Górnoslaski" zeszyt nr 7 str3-17. Z fortecznym pozdrowieniem Krzysiek Mrówka - Grzebiuszka"
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem okazję być w centrum dowodzenia 19-go pułku w Lubiu,
bardzo ciekawy obiekt, całkowicie niewidoczny z powierzchni a pod ziemią trzy piętra z własnym zasilaniem i ujęciem wody,lity beton,budowany w latach sześdziesiątych,teraz już niestety opuszczony przez armię.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie