Skocz do zawartości

Radosna twórczość


Rekomendowane odpowiedzi

... ktoś sie nudził i przyozdobił". W tym miejscu wyskoczyło mi kilkanaście szt. carskiej miedzi i 4 drobne sreberka, a tylko ta 5-ka była maltretowana. Jak sądzicie: czy to tylko radosna twórczość czy też miało to jakoweś zastosowanie? Czy trafiacie tego typu wynalazki? Miałem pułkówkę z nakrętką z monety carskiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może zdjęcie nie odzwierciedla idealnie, ale uwierz mi na słowo - to ręczna robota. Zwróć uwagę , że te zęby" nie są równe - ani na szerokości ani w głąb. Nie sądzę, by maszyna mennicza z końca XIX w tak pieprzyła robotę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To uwierz bo trochę się na tym znam. Zauważ regularność odstępów pomiędzy poszczególnymi ząbkami, żadnych zadzior, wgłębienia stożkowe a nie kwadratowe jak po brzeszczocie, zauważ zbieżność nacięć na całym obwodzie...ktoś rozplanował ich rozmieszczenie? To nie takie proste. Weź nóż i spróbuj cos naciąć- zdziwisz się :-)
Teorie są dwie: 1. Tak została wybita np. rant ząbkowany wyszedł na awersie 2. Ktoś coś próbował z tego zrobić np. kółko zębate do jakiegoś urządzonka. Pozdro :-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokemon - dzięki za rozjaśnienie. Jako 50-cio letni dziadek z wykształceniem technicznym (technikum i 3 lata politechniki - niestety w komunie) sądziłem, że rozróżniam robotę ręczną od maszynowej. Od ponad 20 lat zajmuję się profesjonalnie konserwacją antyków (głównie meble, ale i w metalu też mi się zdarza), a robota jest w dużej mierze ręczna. Stożkowe nacięcia robię pilnikami trójkątnymi lub soczewkowymi różnej gradacji - zdarzało się że i koło zębate musiałem do zegara dorobić lub na bębnie nalutować mosiądzem brakujące zęby i dopiłować. Nóż też używam - jest to najprostsze dłuto i nieodzowne narzędzie.
Sorry, nie chodziło mi o wykazanie, że lepiej się na czymś znam, człowiek całe życie się uczy - podaj mi jakiś swój namiar to podeślę ci tę 5-tkę w prezencie - Jak ją będziesz miał w ręku to zmienisz pogląd.
Bez urazy - dziadek Israel.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba jednak ręczna robota. Ząbki nie są regularne. Jedne grubsze, inne węższe. Niektóre wysunięte wyżej, niektóre niżej (widać już to na pierwszym planie u dołu). Chyba, że matryca, która za JEDNYM ZAMACHEM je wybiła.... była ręcznie robiona :]] Mam guziczek solarny ze złotym puncjowaniem. Wygląda jak gadżet wybity na maszynie, a jednak... ręczna misterna robota dla wyższych sfer :)Pozdrawiam.
.
.
.
CirrusCX
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie