Jump to content

Słupy graniczne


don66

Recommended Posts

Czy ktoś z kolegów poszukiwaczy z terenów granicznych dawnych zaborów, natknął się kiedyś na stare oznaczenia lub słupy graniczne, lub wie gdzie takie mogą się znajdować.
Jeżeli możecie to dajcie zdjęcia.
Na zdjęciu austrowęgierski słup graniczny z granitu.
Koledzy z okolic Mysłowic pewnie go znają.

Link to comment
Share on other sites

Ten został znaleziony na granicy w Mysłowicach. Obecnie go oczyszczono i przeniesiono na ul. Stadionową przed wejście do Muzeum Pożarnictwa. Jest tam jeszcze jeden słup graniczny - pruski, mniejszy, bez godła, a jedynie z wybitym nr kilometra. Niestety nie mam w tej chwili jego zdjęcia.
Poszukuję znaków granicznych na garnicy zaborów na Śląsku, Zagłębiu i w Małopolsce, ale jak dotąd nie trafiłem żadnego na swym pierwotnym miejscu.
Jeżeli ktoś natknąłby się na takowe, proszę niech napisze i poda zdjęcia.
Link to comment
Share on other sites

W skali 1:25, 1:75, 1:100. Takie, jakie uda mi się zdobyć.
Masz jakieś ciekawe namiary?
Mieszkam też blisko takiej granicy i słyszałem od starszych, gdzie takie znaki były ustawione, nawet wskazywali miejsca, ale już nie było śladu. Przypuszczam, że może jeszcze się gdzieś zachowały. Może gdzieś zasypane w ziemi, albo u gospodarzy robią za słupki ogrodzeniowe.
Link to comment
Share on other sites

Pierwsi winowajcy odnalezieni:
Piątego sierpnia 1914 roku Austro-Węgry wypowiedziały wojnę Rosji. W nocy z 5 na 6 VIII austriackie władze wojskowe wyraziły zgodę na wkroczenie polskich jednostek strzeleckich do Królestwa. Komendant Józef Piłsudski wydał l kompanii rozkaz wymarszu. Około godziny 4-tej ten pierwszy od r.1864 oddział regularnego Wojska Polskiego wyruszył z Oleandrów w kierunku granicy austriacko-rosyjskiej przez Łobzów, Prądnik, Węgrzce i Bibice do Michałowic. Znajdująca się w pobliżu rosyjska komora celna była opuszczona. Rosjanie już wczesnym rankiem 4 VIII porzucili tę placówkę, podobnie jak położoną w pobliżu strażnicę. Była godzina 9.45. Po przekroczeniu granicy Tadeusz Kasprzycki ogłosił w imieniu nieistniejącego Rządu Narodowego stan wojny z Rosją. I kompania kadrowa zniszczyła słupy graniczne, zaś w samych Michałowicach portrety carskie i inne emblematy władzy rosyjskiej."
Link to comment
Share on other sites

Moslim, te w muzeum w Mysłowicach mają:
Austrowęgy ok. 150 cm
Niemcy ok. 60 cm
Jak głęboko są wkopane nie wiem.

Neszna, dzięki za odpowiedź i fotkę. Ciekawy jest ten napis, że z muzem KGB w Moskwie". To sukces, że udało się ją odnaleźć i jeszcze sprowadzić do Polski. Napis o pobycie w muzeum dotyczy tylko tablicy, czy całego słupa?

Zkoscian, do Muzeum Pożarnictwa, czy do Muzeum Miasta?
Muzeum Pożarnictwa obiecałem pewne stare dokumenty więc do nich wpadnę, ale jeszcze nie wiem kiedy.
Link to comment
Share on other sites

Dziękuję Zkoscian, chętnie skorzystam z zaproszenia do muzeum.
Muszę przygotować materiały dla pożarników. Jak skończę wybiorę się do Mysłowic, dam znać i się umówimy na spotkanie.
Link to comment
Share on other sites

Warto by trafiły do jakiegoś muzeum, izby pamięci lub tym podobnej instytucji.
Lub jak są w prywatnych rękach, postaraj się by zostały zachowane. Dobrze by je było postawić do pionu, wtedy efekt byłby lepszy.
Gdzie one się znajdują - rejon kraju lub miejscowość, jeśli można wiedzieć.
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information