Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

PGExplorer

A gdzie szukać w ok. Krakowa ???

Recommended Posts

Witam Was ! Dopiero rozpoczynam przygodę z odkrywaniem... Mam niewielkie (choc z juz malymi sukcesami) doswiadczenie jak kazdy Krakus z fortami krakowskimi , ale chcialbym dowiedziec sie czy w okolicach Kraka byly jakies bitwy np . gdzie wartoby poszukac... A jesli tak ,to gdzie ?Powiedzmy do 100 km Tutaj mam na mysli militaria oczywiscie ,ale moze zna ktos tez ciekawe miejsca z innego rodzaju fantami ?

Dziekuje z gory i pozdrawiam !

Piotr.

W okolicach Krakowa działo się wiele zwłaszcza w '39r np. bitwa 10 B.K. pod Jordanowem, nigdy tam nie byłem jednak podejrzewam, że kampania wrześniowa jak w calej Polsce jest już mocno przeszukana. Wiadomo jednak że z fantami jest jak z grzybami w lesie - nigdy wszystkich nie wyzbieramy. Odsyłam do biblioteki lub księgarni, bo to podstawa naszych wypraw. Pozdrawiam Piotrek

Dzieki Pit_100 ! Wlasnie tez mi sie obilo o uszy a propos Jordanowa... Czyli zatem sprawa warta zaangazowania , zwlaszcza ze grzyby tez lubie zbierac ;) i masz racje nigdy wszytkich nie wyzbierasz jak i fantów militarnych...

Pozdrawiam i zyczę wielu sukcesow exploracyjnych !!!
P.

Znalazłem takie informacje, które być może Ci się przydadzą, a mianowicie:
,,Wieczorem 10 B.K. przybyła na miejce i w nocy z 1 na 2 września zajęła pozycje obronne na linii Rabka, Jordanów. W tym samym czasie przybył do Suchej 12.pp celem wzmocnienia obrony. 1. bat. tego pułku zajął pozycję nad Suchą, 2.-pod Jordanowem. W rejonie Suchej, a także Makowa Podhalańskiego broniące się oddziały zagrodzić miały drogę Niemcom uderzającym na Wadowice, Kalwarię i Myślenice. Z oddziałami 7. DP wroga biły się od rana pododdziały batalionu KOP ,,Berezwecz'', opóźniając ich marsz na Milówkę.(...) Tymczasem 10.BKZmot. po całodniowych aktywnych walkach w dniu 3 września pod Jordanowem, w rejonie Krzeczowa i Mszany Dolnej, również 4 września zadawała ciężkie straty wojskom 22. korpusu. Szwadrony 24. p.uł. uderzyły na oddział 4.D.Lek i zmusiły je do odwrotu. Odebrano Niemcom dwa pasma wzgórz pod Kasiną Wielką i Mszaną Dolną, wzięto jeńców''

To tak na dobry początek szukania wspomnień tych namacalnych i nienamacalnych. Pozdrawiam i życzę wielu ciekawych pamiątek po 10 Brygadzie Kawalerii Zmotoryzowanej, doborowej jednostce wojska polskiego w 1939r. Pozdrawiam Piotrek

Ale mnie milo zaskoczyles Piotrze,jesli mogę tak sie zwrocić do Ciebie . Widze ,ze chcesz mi pomoc,dzieki wielkie za kolejne informacje !!! Na pewno bede przydatne...

ps.
życzę udanych Świat !

Możesz się tak zwrócić:) Miło było mi pomóc,a w wolnym czasie powiniem coś jeszcze wysłać tylko może na maila będzie łatwiej. Jak możesz i chcesz to podaj swojego maila. Gdybyś miał jakieś ciekawe miejscówki koło Warszawy to chętnie posłucham:)

Dzieki za zyczenia :)
Oczywiscie ,ze chetnie skorzystam z pomocy wszelakiej,wszak zoltodziob ze mnie jak narazie hehe. Niestety nie bede w stanie Tobie pomoc Piotrze,ja nawet nie znam swoich terenow a co dopiero Warszawy i Mazowsza. Ale z tego co mi sie wydaje,Wasz region jest znacznie bogatszy w wydarzenia ...
Czekam zatem na mail - pgoutsider@interia.pl

Darz grunt ;)

Hehe ,no tak . Rozbawiles mnie tym textem,udal Ci sie :)
A tak calkiem serio,to na pewno w tak wielkiej aglomeracji (jak na polskie warunki) , to poszukiwaczy jest ze 2 razy wiecej niz w takim Kraku np. A w dobie dostepu do tanich stosunkowo aut,to kazdy moze wszedzie dojechac... Zatem ksiezycowy widok,to bedzie niebawem powszechnosc... Moze wiec jakies Podlasie ,albo Bieszczady partyzanckie... ?

Odnośnie września 1939 r. - polecam publikację Władysława Steblika pt. Armia Kraków" 1939 (Warszawa 1989), konkretnie opis działań bojowych armii w ciągu pierwszego tygodnia walk.

Dzieki wielkie za wskazanie literatury. To konkretna pomoc z pewnoscia !

Pozdrawiam (jeszcze świątecznie ;)

Piotr.

Pit_100 jakbyś chciał pogadać o miejscówkach koło Warszawy to pisz na priv. alex1939@wp.pl

kolego PGExplorer odezwij się na gg 8923483.może na jakieś wspólne wykopki się udamy?

kolego Leuthen a gdzie można nabyć tą ksiązke?jak btys mógł napisać w jakiej księgarni w Krakowie mozna ją kupić albo w Wawie?może gdzieś w necie jest dostępna?

http://poliart.biz/cgi/poli.pl?ka=historia.*faszyzm&j=2
tu jest chocdroga
poszukaj w Krakowskich antykwariatach

w żaden sposób mnie nie stać, żeby kupić teraz książke za 70 zł.będe śledził na allegro i popatrze po antykwariatach itp.

• Create New...

Important Information