Skocz do zawartości

Podziemia Pasłęka


Citos32

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio forum zdominowały tematy II wojenne,może dla odmiany trochę inny temat dotyczący- podziemi Pasłęka,chociaż poniekąd związany też z II wojną.Czy ktoś z obecnych na forum kiedykolwiek interesował się lokalizacją tunelu który rzekomo prowadził z zamku w kierunku północnym i miał swój koniec w okolicy wsi Robity.Przy okazji proponuję dyskusję na temat jednej z hipotez ukrycia Bursztynowej komnaty.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 years later...
Trochę odświeżam temat, po obejrzeniu filmu sekrety i skarby III Rzeszy - Bursztynowa Komnata". Będąc z okolic Pasłęka , trochę interesujących rzeczy słyszałem. Dziadek opowiadał o żyjącym w Topolnie (wieś nie daleko Pasłęka)starym działaczu" NSDAP, podobno potwierdzał tą tezę że Komnata jest w Pasłęku. dla mnie bardziej wiarygodny byłby fakt powiązania Aleksandra zu Dohny, (który zamieszkiwał pałac w Słobitach, bardzo majętnego i wpływowego obywatela) z ówczesnym gauleiter Prus Wschodnich Erich Koch. Koch prosił go o pomoc w ukryciu Komnaty ten jednak odmówił. Może zasugerował on mu Pasłęk? Jednak na pewno Koch miał rodzinę w Pasłęku którą często odwiedzał.Interesujące jest też że w 1898 w Pasłęku powstało Górnopruskie Towarzystwo Historyczne któremu przewodził właśnie książę Alexander zu Dohna ze Słobit!! Pasłęk jako ważne miasto krzyżackie, był wielokrotnie rozbudowywany, wiele jest informacji o jego podziemiach, które mogły być schronieniem dla Bursztynowej Komnaty. Zwłaszcza ze o ich istnieniu na pewno wiedział książę zu Dohna. Może chciał by miejsce ukrycia komnaty wiązało się z jej wcześniejszymi właścicielami?W 1656 na zamku w Pasłęku miało dojść do spotkania Karola Gustawa i Fryderyka Wilhelma.Własnie ten drugi był ojcem Fryderyka I Pruskiego, który zamówił u mistrzów bursztyniarskich wykonanie Bursztynowej Komnaty. Są również pogłoski że w Pasłęckim szpitalu leczony był sam Adolf Hitler, gdy został ranny podczas I Wojny Światowej. O dużych możliwościach Pasłęckich podziemi mogą świadczyć również Pasłęcki tunele, wielokrotnie penetrowane lecz nigdy nie sprawdzone do końca. Pewne są 2. Jeden od kościoła św. Bartłomieja, które zostało zamurowane przez proboszcza, a drugi pod brukowaną ulicą obok pasłęckich murów. Drugi tunel kończy się w pewnym momencie, jedna czy miałby on spełniać zadanie kanalizacji?? Samo wejście jest tak spore że zmieściłby się w nim mężczyzna na koniu. Nigdy nie widziałem innych wejść, a podobno są jeszcze 2. We wsi Robity i okolicach Pasłęckiego jeziorka. Mogły one służyć w celach wojennych, m.in. by zaskoczyć wroga od tyłu, budząc zamieszanie w jego szeregach. Zastanawia mnie jeszcze fakt odsiadywania kary Kocha w Barczewie, które nie było daleko Pasłęka. Może jednak jest choć ziarnko prawdy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie