Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

niechludow

Walki o Burszewo

Recommended Posts

We wspomnieniach radzieckiego dowódcy wyzwalającego Mrągowo w styczniu 1945 r,wyczytałem, iż po zajęciu miasta prowadzili dalsze natarcie i stoczyli walkę z niemieckim batalionem wspomaganym przez czołgi i działa samobieżne pod miejscowością Warpuny.Rozbito 3 Tygrysy, Panterę i kilka dział.Następnie stoczyli ciężką walkę o miejscowość Burszewo.Chcę dokładnie wyjaśnić te zdarzenia i oczywiście poszukać.Ale może ktoś już przy tym robił i może podzielić się informacjami, z góry dziękuję.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Znam tę okolicę bo mieszkałem tam w latach 60-ch. W tamtych czasach można było znaleźć różne elementy wyposażenia, kiedyś udało nam się znaleźć MG-42 (co prawda bez zamka i mocno zardzewiały). Jeśli miałbym polecać miejsca do penetracji, to przede wszystkim mały lasek przy drodze Warpuny - Burszewo (ok. 200 metrów od skraju Warpun po lewej stronie w kierunku Burszewa). Ciekawe może być także miejsce przy drodze Burszewo-Wola (około 1 km za Burszewem). Po prawej stronie drogi tej jest grób żołnierski, na kórym w latach 60 wisiały jeszcze niemieckie hełmy.
Będę czekał z zainteresowaniem na wieści z poszukiwań. A propos, czy mógłbyś podać tytuł i autora tej rosyjskiej książki?
Pozdrawiam

Share this post


Link to post
Share on other sites
Sąsiad-to nie była książka tylko artykuły publikowane w lokalnej mrągowskiej gazecie.Jeśli dasz mi swojego e maila to ci prześlę.Pozdr

Share this post


Link to post
Share on other sites
witam chetnie dowiem sie czegos o ciekawych miejscach takich jak Burszewo gdzie toczyly sie bitwy lub epizody walk a takze chetnie zaczerpne informacje o tym co warto zobaczyc w okolicy mragowa i wsi. jestem nie stad a historia tego regionu zaintrygowala mnie. napewo bede chcial zobaczyc ten grób pod burszewem a i inne tego typu miejsca. bardzo prosze o kontakt chetnie dowiem sie owiecej o histori ziemi mazurskiej

Share this post


Link to post
Share on other sites×
×
  • Create New...

Important Information