Skocz do zawartości

lotnisko Marynin kolo Radzynia Podlaskiego


Rekomendowane odpowiedzi

Powiem tak do Marynina mam jakieś czterdzieści parę kilometrów
Co do biblioteki to byłem w nie jednej ale nie znalazłem nic o czasie bytowania tam Niemców więc się dopytuje
Nachalnie ale chce się czegoś dowiedzieć !

Zawsze można trafić na taką osobę co wie więcej niż inni
i poskładać poszarpane relacje paru takich (odkrywców) w całość !!

Dlatego się dopytuje !!

I jeszcze jedno pytasz się uderzaj jawnie w moją osobę czy rozumiemy co to lotnisko polowe
Powiem ci że byłem na paru polówkach i wiedziałem przerurzne formy okopów magazynów i nawet bunkrów

Więc się lepiej zapytać niż latać po lesie i samemu szukać bo planuje się wybrać tam w kwietniu z cyfrówką !!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 71
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Tak na prostą logikę, naprawdę sadzisz że znajdziesz cokolwiek na temat urzędowania na lotnisku Niemców w bibliotece. Jedynie możesz szukać we wspomnieniach żołnierzy tam stacjonujących. Przejaw jakiejkolwiek ciekawości co dzieje się na lotnisku groził jedną karą.
Miejscowi mogą coś jednak wiedzieć ,ale zaraz po Niemcach lotnisko przejęli sowieci i taka sama sytuacja. Myślisz że ktoś pisze doktorat na temat rozmieszczenia poszczególnych budynków i umocnień ziemnych na tym lotnisku ?
Na temat polskiego lotniska może cos być w bibliotekach, ale nie sadze żeby wiele. Może o samych początkach, budowie, zaangażowaniu miasta itp. .
Juz wcześniej pisałem Jak sie nie mylę to lotnisko Marynin k.Radzynia wchodziło w skład Brygady Bombowej a rozlokowana była tam 55 eskadra bombowa 5 p. lotn. kpt. pil. Józefa L. Skibińskiego." tym tropem.. I okoliczni mieszkańcy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

słuchaj nie jestem szczeniakiem :)
Nie musisz mi tego tłumaczyć o problemach z informacjami w książkach ale sam napisałeś bym się do biblioteki wybrał !

Ale jeśli nie mam możliwości porozmawiać z dziadkami mieszkającymi w tamtej okolicy to przynajmniej moge się was zapytać tych co wiedzą coś o tym

Mówisz tajemnica była z tym lotniskiem :)
Tajemnica tajemnicą ale zawsze coś się rozniosło !
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widząc zaciekłość ZUBIKEDA i topika_2006 zajrzałem do swoich książek.

No dobrze krótka lekcja Historii. Brygada została sformowana pod koniec sierpnia 1939 r spośród wcześniej wyznaczonych dywizjonów bombowych i liniowych 1,2,5,i 6 pułków lotniczych. (Uwaga teraz bo to ważne, PRZYDZIAŁ.) Należała do Lotnictwa Dyspozycyjnego Naczelnego Wodza.
Skład Brygady: X Dywizjon Bombowy
XV Dywizjon Bombowy
II Dywizjon Bombowy
VI Dywizjon Bombowy w jego skład wchodziła 55 Samodzielna Eskadra
Eskadry Rozlokowano na lotniskach: Ułęż, Podolów, Marynin, Nosów, Wsola i Kamień pod Radomiem. Od 2 września brygada, działając pojedyńczymi dywizjonami lub eskadrami, atakowała niemieckie oddziały pancerne w rejonie Częstochowy i Piotrkowa zadając ciężkie straty 4 dywizji pancernej pod Radomskiem oraz w rejonie Pułtuska i Ciechanowa.
Następnie dalej bombardowania wojsk niemieckich pod Różana i Makowem rejonie dolnej Narwi, Skierniewic i Opoczna, Rzeszów i Lwów Siedlce Sokołów i Mińsk Mazowiecki.
11 września wskutek dużych strat w sprzęcie, rozformowano 55 samodzielną eskadrę bombową i II dywizjon bombowy. Personel rozformowanych jednostek miał pobrać w Łucku angielskie Fairey Battle, których oczywiście tam nie było.17 września rzut powietrzny przeleciał na lotnisko Gwożdziec Stary a stamtąd wraz z rzutem kołowym do Rumunii.
Bilans Brygady :
W walkach powietrznych zniszczono 13 samolotów wroga i jeden na ziemi. Ponadto zadano duże straty w sile żywej i pojazdach pancernych.
Straty Brygady zginęło 68 lotników i 77 samolotów zostało zniszczonych.

Natomiast co się tyczy okresu użytkowania lotniska w Maryninie przez Niemców znalazłem tylko tyle że było powiększone i rozbudowane.( tyle informacji).
Z okresu powojennego znalazłem że wojsko musiało zbudować !!
A więc się nasuwa tu tylko jedno że nawet jeśli niemcy coś tam zbudowali to zniszczyli przed wycofaniem się podobnie jak na innych lotniskach
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytaj i słuchaj a coś zawsze się dowiesz jak to mi jeden dziadunio z AK powiedział przy rozmowie :)

Dzięki <aloszak> jak będę miał czas podjadę na te lotnisko porobię trochę zdjęć jak wygląda to wszystko i wstawię na forum


Ale tematu nie zamykam, może ktoś coś więcej doda ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sentyment do lotniska w Maryninie łączy się z moją służbą jako mechanika w latach 1952- 1954. Na lotnisku nie było pasa startowego betonowego , po roku 1954 nie wiem co tam było. W 2005 roku byłem na lotnisku , na którym rosły wspaniałe zboża w miejscu stojanki ktoś hoduje świnki, a obok znajduje się stadnina koni.
czekam na dalsze informacje
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Październik 1952 - przebazowanie z lotniska polowego Kroczewo koło Modlina do jednostki Dęblin, po miesiącu nastąpiło przebazowanie na lotnisko w Maryninie. W eskadrze było paredziesiąt samolotów IŁ 10 oraz także samolotów IŁ 2 które latały nad Berlinem. Wśród całości samolotów szturmowych, część stanowiły SZPARKI". Jako że 4 eskadra była eskadrą szkolną , z nowym rokiem 1953 rozpoczął sie nowy okres szkolenia podchorążych. Cały czas spoglądałem na Oficerów - instruktorów z wielkim podziwem i szacunkiem w kształceniu nowych Pilotów Oficerów. Kiedy razu pewnego leciałem 2-ką nad Radzyniem, Łukowem, Kockiem i dalszą okolicą świat wokół lotniska z wysokości 600 m wyglądał jak w bajce. Mam 78 lat i wciąż widzę to lotnisko i tęsknie....
PS Trochę informacji i zdjęć ww IŁ-ów znajduje się w książce 80 lat Lotnictwa Polskiego"
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie Pan mieszka i ile ma Pan lat?
Miarodajne informacje na temat lotniska uzyskasz w miesięczniku skrzydlata Polska", w powiatowej radzie w Radzyniu Podlaskim a najpewniej w szkole lotniczej Dęblin - Wydział Logistyki. Zdjęcia dołączę w następnym poście po obróbce. Życzę Powodzenia Czuwaj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ dzisiaj byłem w Radzyniu Podlaskim na Rekonstrukcji Bitwy z 1920r. postanowiłem przy okazji odwiedzić dawne Lotnisko w Maryninie i przy okazji zrobić kilka fotek. Lotnisko Marynin widok od strony Radzynia Podl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Droga betonowa ze stojankami w środku lasu ( jak to niektórzy twierdzili, że to jest pas startowy) muszę was rozczarować te stojanki po bokach dowodzą że jednak nie jest to pas startowy bo nikt nie robi stojanek wzdłuż pasa startowego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście po całym lesie nie łaziłem z uwagi na brak czasu ale wzdłuż drogi można było dostrzec takie dziwne wgłebienia w ziemi, no i oczywiście ślady kopania. Facetów z wykrywkami również dostrzegliśmy którzy szybko na nasz widok się ulotnili, przepraszamy Panowie nie mieliśmy zamiaru was straszyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To są chyba lisów nory albo kun
Dalej w lesie jest skarpa gdzie na 20metrach kwadratowych jest z 10 takich jam wykopanych przez jakieś zwierzaki :)

Taka ciekawostka przyrodnicza :)

Ja też byłem po bitwie radzyńskiej w tym lesie
ale się nie spotkaliśmy :a(

Jeszcze jedną ciekawostkę powiem, ten las to jest kochliwe miejsce na obrzeżanych od wschodu gdzie nie spojrzeć tam oponki :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie