Skocz do zawartości

Lokalna inscenizacja.. ale warto


dareQ

Rekomendowane odpowiedzi

za lokalnym wydaniem Gazety Lubuskiej

http://www.gazetalubuska.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20061219/POWIAT07/61218035/-1/powiat07

...Za tydzień 88. rocznica wybuchu powstania wielkopolskiego.Obchody zaczną się batalistycznym przedstawieniem w Sierakowie
Walki w powiecie zaczęły się dopiero w styczniu 1919 r.
27 grudnia 1918 r. w Poznaniu wybuchło powstanie. Echa tych wydarzeń szybko dotarły na Ziemię Międzychodzką.
- Walki w powiecie sprowokowali Niemcy - przekonuje międzychodzki historyk Artur Paczesny. - 5 stycznia do Sierakowa przybył silny oddział wojska niemieckiego, który uprowadził ze stadniny ponad 100 rasowych koni. Miały dużą wartość jako zwierzęta pociągowe. Mieszkańcy wezwali na pomoc powstańców z Szamotuł i Pniew. Miasto zostało opanowane przez polskie oddziały, które ruszyły na zachód i wkrótce dotarły do linii Zatom Stary - Ławica - Prusim.
Miasta nie odbili

W okolicy Zielonej Chojny i Kolna można trafić na ślady walk sprzed 88 lat. Zachowały się tam resztki okopów, a przy odrobinie szczęścia można w nich znaleźć łuski pocisków i resztki żołnierskiego ekwipunku. Właśnie na tej linii w styczniu 1919 r. zatrzymał się atak Polaków, którzy parli na Międzychód. Miasta nie zdobyli, ale ich patrole podchodziły pod Bielsko.

- Powstańcy mieli ze sobą trzy armaty Barbarę, Danutę i Helenę, z których ostrzeliwali miasto - opowiada miejscowy regionalista Antoni Taczanowski.

W połowie stycznia 1919 r. zacięte walki toczyły się w Kamionnej. Polacy opanowali część wsi. - Niemców dzieliła od powstańców rzeka Kamionka. 16 stycznia 1919 r. przed południem wyparli powstańców, ale później musieli się wycofać przed ich połączonymi siłami. - Wieś pozostała w polskich rękach do 17 stycznia 1920 r., kiedy do Międzychodu wkroczyli polscy żołnierze - mówi mieszkający tam regionalista Tomasz Dobkiewicz.

Cenny autograf

Wielu międzychodzian przedzierało się przez front na polską stronę, żeby walczyć z Niemcami. W mieście działał polski wywiad, który informował powstańców o siłach i zamiarach Niemców.

- Po podpisaniu traktatu wersalskiego w połowie 1919 r. było wiadomo, że Międzychód wróci do Polski. Niemieckie władze przekonywały mieszkańców, iż miasto zostanie jednak w Niemczech - opowiada A. Paczesny. - Wszystkie eksponaty z tamtych czasów wypożyczymy do muzeum w Sierakowie, gdzie 17 stycznia odbędą się obchody wybuchu powstania i 86. rocznicy powrotu Ziemi Międzychodzkiej do Polski.

Jedną z atrakcji będzie rekonstrukcja wydarzeń ze stycznia 1919 r., kiedy Niemcy uprowadzili ze stadniny ogiery."

ZAPRASZAMY DO WIELKOPOLSKI !
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inscenizacja planowana jest w Sierakowie w dn.17 stycznia jako dodatek do lokalnych obchodów związanych z Powstaniem Wielkopolskim. Trwają obecnie rozmowy z jedną z GRH, która ma zająć się jej przygotowaniem. Informacje w tej sprawie można uzyskać w Muzeum Zamek Opalińskich w Sierakowie ul. Stadnina 3a
tel/fax. 061/ 29 52 392
sierakow_muzeum@wp.pl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
mam informację od Dyr.Muzeum w Sierakowie że wkrótce będą fotki na ich stronie. Będę pilnował :)
Ja niestety (ze względów służbowych) nie byłem osobiście ale ktoś zrobił dla mnie kilka zdjęć. Postaram się przesłać je do Galerii. Dam znać!
pozdr.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie