Skocz do zawartości

Pociski balistyczne Topol -M


Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
Ostatnio rosjanie zaprezentowali najnowsze pociski balistyczne Topol-M. Twierdzą że są niewykrywalne i mogą zniszczyć każdy cel na Ziemi. W takim razie jaki sens ma budowa tarczy antyrakietowej w Polsce?
Napisano
Pociski Topol nie są taką nowością, były znane jako uzbrojenie rosyjskich wojsk już od dłuższego czasu.

Na pewno ich własności bojowe i zdolności są imponujące, a z dodatkiem dobrego PR są super bronią.

Niemniej chyba nigdzie nie ma rakiet, których by nie można zniszczyć albo przechwycić.
Napisano
RT-2UTTH Topol-M (ros. РС-12М2 Тополь-М, Kod_NATO SS-27 Sizzler ) jest najnowszym i najnowocześniejszym międzykontynentalnym pociskiem balistycznym a zarazem pierwszym opracowanym i wyprodukowanym przez Rosję po rozpadzie ZSRR. W przeciagu następnych dziesięcioleci może zostać podstawą wyposażenia Strategicznych Wojsk Rakietowych.


Topol-M jest trzystopniowym pociskiem balistycznym na paliwo stałe, naprowadzanym bezwładnościowo. Jego masa startowa wynosi 47 ton, długość (bez głowicy) 17,9 m, średnica 1,86 m. Pocisk posiada nowatorski system napędowy umożliwiający unikanie antyrakiet, wykorzystujących kinetyczny (uderzeniowy) mechanizm niszczenia lecącego pocisku. Rakieta została zaprojektowania w celu przeniknięcia tworzonej przez USA tarczy antyrakietowej[1], posiadając możliwości manewrowe w celu uniknięcia zniszczenia poprzez naziemne rakiety przechwytujące, wyposażona w wabiki i urządzenia zakłócające systemy namierzania przeciwnika. Topol-M posiada osłony przeciwko wszelkiej broni promieniotwórczej, impulsem elektromagnetycznym a także eksplozjom jądrowym w odległości poniżej 500m od pocisku. Jest także zaprojektowana na przetrwanie uderzenia laserowego wykorzystującego dowolną technologię laserową.

Rakieta została po raz pierwszy wystrzelona 1 listopada 2005. Pocisk z głowicami bojowymi po wejściu na orbitę wykonał z powodzeniem manewr zmiany trajektorii lotu, przez co znacznie utrudnia przeciwnikowi namierzenie ostatecznego kursu i określenie docelowego miejsca uderzenia rakiety w celu jej przechwycenia i zniszczenia."


Za Wikipedią

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie