Skocz do zawartości

miasteczko z historią


Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
Witam. mam taki dylemat... znam takie fajne miasteczko. Bardzo ładnie położone - nad samym brzegiem rzeki (sporawa, wpław trudno byłoby sie przedostac na drugą stronę) Ale obecnie żeby z miasteczka przedostać sie na drugą stronę rzeki trzeba korzystać z most oddalonego od miaasteczka o jakieś 15km. Na starych rysunkach (XIXw) widać że na brzegu, tuż przy murach miasteczka stału łodzie. I tu mam pytanie. Jak byście obastawiali? gdzie mogła być przeprawa przez tą rzekę w załóżmy XVI,XVIIw ? czy tóż przy samym mieście czy może o te 15 km od niego? Wiem że jakaś przeprawa musiała gdzieś być bo przez rzekę i przez miasteczko wiódł szlak handlowy a jakoś nie chce mi sie wierzyć że przeprawę organizowano daleko od miasta. przecierz ktoś tego musiał pilnować. wygodniej byłoby tuż przy mieście :)
pozdrawiam serdecznie
Napisano
Jakie to miasteczko. Dorzuć mapkę. Czasami nawet ze współczesnej mapy można wyciągnąć wnioski, co do układu dróg i szlaków w przeszłości.
Napisano

to miasteczko to Drohiczyn a rzeczka to Bug :)
chciałbym tam troche połazić (w okolicach), przeszukałem net i nie moge znaleść punktu zaczepienia :/
Pozdrawiam serdecznie :)
PS.Mapa niemiecka, 1915r

Napisano
nie ma nikt zadnej propozycji w którym miejscu mógł przebiegać prze Bug w tych okolicach dawny szklak? mam wrazenie że można byloby tam ciekawe rzeczy znaleść :)
Pozdrawiam
Napisano

Postaram, się to wyjaśnić bo były dwie przeprawy.
Przeprawa promowa i łodziami była zlokalizowana dokładnie poniżej tej prostej drogi z północy do Drochiczyna, i przewoziła ludzi do dziś nie istniejącego Drochiczyna Ruskiego. Bród zaś wiódł bardziej na wschód od Drochiczyna Ruskiego, jak przyjrzysz się na mapie którą wstawiłeś to zauważysz gdzie. Nie wiem nad czym się zastanawiasz, miejsce po Drochiczynie Ruskim to świetna miejscówka.
Wstawiam mapkę poglądową może się połapiesz :) Niebieskim zaznaczyłem przebieg koryta rzeki z lat około 1900 w stosunku do koryta z map sztabowych z lat 1985 dziś pewnie znowu są różnice. Czerwony obrys na drugim brzegu to zasięg zabudowań Drochiczyna Ruskiego, a czerwona linia z prawej to przebieg drogi do brodu. Łodzie pływały w najwęższym miejscu koryta rzeki, mniej więcej tam gdzie idzie na mapie linia siatki, a dokładnie nieznacznie w lewo gdzieś tam gdzie jest cyfra cztery na mapie. Jak widać solidna wyspa w nurcie w okolicy Bużysk w latach 1900 była kilkakrotnie mniejsza.

Napisano
właśnie czytałem że przesówanie się koryta rzeki spowodowało osuwanie się ziemi i powstanie znacznej skarpy.... wiecie może gdzie można znaleźć coś n/t traktów w tej okolicy? albo w okolicach po lewej stronie Bugu?
Pozdroofka :)

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie