Skocz do zawartości

pionier39


Rekomendowane odpowiedzi

jadac na Bzure mijalem oboz zolnierzy wehrmachtu i zwrocilem uwage na banery grup. Byly tam wymienione AA7, Bastion Grommla, oraz nie znana mi grupa Pionier39. czy wiecei cos moze o tej grupie, moze jakis jej przedstawiciel dziala na tym forum?? Probowalem wejsc na strone grupy podanym na banerze pionier39.pl ale niestety nie dziala. bede wdzieczny za wszelkie informacje o tym temacie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,
Jako członek wymienionej przez Ciebie grupy czuję się wywołany tym pytaniem do tablicy. Zanim powiesimy" na serwerze stronę, kilka słów o nas w tym miejscu:

Odtwarzamy jednostkę saperów Wehrmachtu 3. berlińskiej Dywizji Pancernej - Pionier-Bataillon 39 (w 1939 r.) a także jednostkę na jaką go później przeformowano czyli Panzer-Pionier Bataillon 39. Decyzję o założeniu grupy podjęliśmy w lutym 2006 r., z premierą (która miała miejsce na Bzurze) czekaliśmy do czasu skompletowania podstawowego sprzętu saperskiego i zdobycia niezbędnych informacji merytorycznych o niemieckich jednostkach saperskich w II wojnie. W rekonstrukcji niemieckiej nie jesteśmy osobami nowymi, działamy od ładnych kilku lat i mamy - tak sądzę - duże doświadczenie (np. nasz dowódca był jedną z pierwszych osób rekonstruujących WH, ja zaliczyłem w przebraniu WH wszystkie Bzury).

Temat czarnych pionierów (Batalionu Saperskiego) wybraliśmy z kilku powodów. Jest to barwa broni o długiej i ciekawej historii (ciekawie jest np. wiedzieć, nosząc topór saperski, że topory saperskie nosili już rzymscy legioniści), rozwiniętych tradycjach.
Ważne było dla nas to, że saperzy WH korzystali z bardzo zróżnicowanego i ciekawego sprzętu. Dla nas jako dla miłośników techniki połowy XX w. jest to temat wręcz idealny. Być może odtwarzając wojsko właściwie techniczne łatwiej będzie ludziom wytłumaczyć naszą pasję do dziedzictwa materialnego a nie ideologicznego tamtego okresu.

Obecnie dysponujemy już dość dużą ilością sprzętu (różnych typów nożyce, topory, łopaty, skrzynie na materiały wybuchowe, bębny itp.) oraz bogatym zasobem informacji nt. sprzętu saperskiego, jednostek saperskich i ich taktyki. Grupa składa się obecnie z 10 osób; przykładamy też dużą wagę do wyszkolenia teoretycznego i do tego, aby każdy członek grupy był aktywny i pracował nad jej rozwojem.

Docelowo chcemy odtworzać saperów z wyposażeniem na 1939 r. (odtwarzanie kampanii wrześniowej na Bzurze, Wyrach itp.) oraz na rok 1944 (głównie z myślą o rekonstrukcjach powstania warszawskiego).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy separatyści i czy owiane tajemnicą... nie powiedziałbym tak. Ale tak, naszym dowódcą jest Lohse, i po części byliśmy członkami AA7 którzy postanowili się wyspecjalizować tworząc oddział o konkretnym profilu.

Co do sprzętu na zdjęciu nie ma wszystkiego co posiadamy. Nalezy pamietac, ze to 39 r., a wieco odchodzi kilka charakterystycznych elementow ekwipunku. Wzielismy to, co na 39 rok jest odpowiednie. Oprocz tego co na zdjeciach mamy jeszcze trochę innych ciekawych rzeczy - kiedy będzie okazja - zaprezentujemy. :)
Czy jest to mało? Watpie, zeby ktoras z grup odtwarzajacych saperow przy liczbie 10 osob w grupie miala na przykład na stanie 6 par krotkich nozyc, 2 pary dlugich, 4 krotkie toporo-mlotki itp. (wszystko regulaminowe, bez fantazji i adaptacji arzedzi ogrodniczych", w pelni sprawne zarazem bo nie sa to wykopy). Mamy wyposażenie, które w zależności od zadania pozwala nam przezbroić właściwę cała grupę np. na pododdział budujący umocnienia, na pododdział wykonujący przejścia w drutach kolczastych.
Przykladalismy duza wage do szczegolow, wykonujac np. worki na granaty z drozszego lnu, bo uzywana przez niektore grupy juta na 39 rok byla dla nas tworzywem dosc watpliwym (aczkolwiek np. na zdjęcaich z kampanii w ZSRR przewija sie ona jako tworzywo workow).

Pozdrawiam
Gefreiter Hainrich/z-ca dowódcy PiBtl 39
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa odejścia z AA7 jest indywidualną decyzją każdego z nas. Żeby było jasne - nikt się z nikim nie pokłócił, nie było jatki i wyzisk. Sensacji nie było. W moim przypadku to sprawa odmiennego podejścia do niektórych kwestii. Wdzięczny jestem chłopakom z siódemki" za wspólne imprezy i wprowadzenie w świat rekonstrukcji, w końcu to moja pierwsza GRH, i za to należy się podziękowanie.
Jestem pewien, że będzie między nami sztama.
Co do małej" różnorodności sprzętu - cóż, zasada odtwarzać regułę, nie wyjątki".

Schutze Gunter Flocke, Pionier 39
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piły, palniki, skrzynie, ładunki wybuchowe, zapalniki, detonatory, miny, to jest normalne wyposażenie Pionierów. Nie wchodzą w rachubę mosty pontonowe, czy kafary, bo byłaby to zbyt powazna inwestycja, ale ponton by nie zawadził.

Wiem, że wasza grupa sukcesywnie zbiera róznorodne wyposażenie, a to co na fotce to już przeszłość.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
  • 6 months later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie