Skocz do zawartości

Lądowisko polowe Kuciny


efes

Rekomendowane odpowiedzi

We wrzwśniu 1939 roku wykonywały z niego loty na bombardowanie kolumn pancernych Łosie z 211 i 212 Eskadry Bombowej/16 sam/.Wiadomo o zniszczonych 2 Łosiach podczas bombardowania lądowiska przez Luftwaffe 4.09.39.Zestrzelono także transportowego Fokkera eskadry 5.09.39 /nad lub w pobliżu lądowiska?/Gdzie faktycznie znajdowało się lądowisko,gdzie zakwaterowany był personel latający,techniczny?Gdzie maskowano samoloty,sprzęt techniczny,zaopatrzenie?Czy była jakaś OPL?
Na koniec tych pytań .Czy ktoś chodził ,szukał?Zostały jakieś ślady?
Mój pierwszy wypad w ten rejon zakończył się całkowitym fiaskiem.
Może jednak coś pozostało.Tylko gdzie?
pozdrawiam efes
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.Zupełny brak odzewu.Czyżby nikt nic nie wiedział?Z tego co ustaliłem lądowisko znajdowało się na polach na S od Sarnowa.Może to pomoże.Jedyne co znalazłem to 2 łuski:
12,7x108 i 7,62x25 obie z 44r.pozdrawiam efes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra.Przy okazji .Jaka była długość startu dla max.masy startowej dla PZL-37B?Znalazłem wartość rozbiegu 850m ale nie wiadomo dla jakiej masy sam.Trochę to mało zwłaszcza ,że nie wiadomo dla jakiej nawierzchni.efes
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co znalazłem to:

- lądowisko było ulokowane na kierunku W-E
- dowództwo mieściło się w dworku w Kucinach
- personel latający jak i naziemny rozlokowany był w samym dworku jak i zabudowaniach folwarcznych
- składy paliwa jak i bomboskład położony był w lesie w pewnej odległości od jego skraju
- samoloty były ustawione na skraju lasu wzdłuż jego ściany w wyłomach" między drzewami
- co do obrony OPL to najprawdopodobniej 2 ckmy

To wszystko :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
W kalendarium niemieckiego lotnictwa ze strony http://www.wwiidaybyday.com/, jest taka notatka:
I./K.G.53: -
Gruppe starts with 30 aircrafts at 13:00. Targets: Stations Koluski, Widzew, airfield Dalikow 25km westnorthwest of Lodz and spotted enemy columns/military targets. A/C armed with SD, SC, incendiary-bombs.

Railway-tracks at Koluski hit. Station Widzew hit – one explosion spotted. Airfield northwest of Lodz bombed while on flight to target, heavy damage. Installations destroyed by fragments and fire of the near forest." - przypuszczam że informacja dotycząca lotniska w Dalikowie przekłada się na informacje dotyczące lotniska w Kucinach.

serdecznie pozdrawiam witek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...
Właśnie był program w Łódzkiej TVP3, między innymi o lotnisku, dorwali jakiegoś lokalsa i oprowadził ich po prawdopodobnym rejonie lotniska, poza tym wyczesali mu z jednoosiowego wózka do przewozu świń fragment dzwigara skrzydła od Łosia, który robił za dyszel.
pozdr.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 years later...
Lądowisko znajdowało się na polach między PGR Dzierżanów (na mapach topograficznych to PGR Kontrowers), lasem Bełdowskim i miejscowości Trupianka. To informacja od miejscowych starszych ludzi, którzy znają to miejsce z opowieści.
Linki do map z tego terenu:

http://www.openstreetmap.org/?lat=51.8338716030121&lon=19.1311883926392&zoom=15

http://maps.geoportal.gov.pl/webclient/default.aspx?crs=EPSG%3A2180&bbox=506381.0016205155,440536.94023145817,511734.1266205155,443090.06523145817&variant=KATASTER
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...
OK. znam dokładne namiary lotniska. Byłem tam trzy dni temu. W miejscu zmagazynowania amunicji jest lej ze stawem, Wszystko zgadza się z historią. Nawet fakt, ze z zabudowań Trupianki faktycznie mógłbyc prowadzony ostrzał startujących Łosi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Rewelator przepraszam. Maiłeś rację z lokalizacją lotniska. właśnie przed chwilą wróciłem z rekonesansu. Moja mylna lokalizacja opierała się na niemieckiej mapie z 1944r. Prawdopodobnie Niemcy przygotowywali w tym miejscu lądowisko polowe. Natomiast w miejscu wskazanym przez Ciebie jest lasek w którym mogły być schowane łosie" - są leje po bombach - wg moich informacji niemieckie bombowce dysponowały 10kg bombami, więc te leje nie są imponujące, na przeciwnej stronie lotniska jest ogromny lej po wybuchu składu amunicji. odległośc od składu amunicji do lasku jest ok 1km, a więc wystarcza do startu Łosia ( 850m) niestety mój wykrywacz metali jest powiedzmy kiepski i oprócz puszki po piwie nic nie znalazłem.I faktycznie ten lasek płonął, tak więc zgadza się z opisem świadków.Jak sie obrobię dołącze mapy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
No tak. Pospieszyłem się troche z lokalizacją lotniska. Na mapach przedwojennych ( z roku 1937 i 1939) w miejscu które wskazał Rewelator są zabudowania wsi Józefów. Natomiast na mapach niemieckich z 1942r nie ma śladu po tej wsi. W chwili obecnej jest tam zaorane pole, na którym znajdują sie kawałki cegieł budowlanych. Czyli nie mogło tam być lotniska z którego startowały polskie Łosie. Natomiast mogło być w w miejscu, które przyjąłem w pierwszej wersji.
W dniu dzisiejszym wszedłem w posiadanie zdjęć lotniczych pełonowymiarowych z 1944r tego terenu. Na całym tym obszarze było lotnisko. Naliczyłem 49 samolotów ( w tym 1 dwupłatowiec). Aktualnie siedzę na podstawie kształtu samolotów próbuję określić ich typy. Posiadało dwie drogi startowe ( wschód -zachód i Północ południe) wykonane z poszerzonych dróg ( jeszcze w tej chwili są w takim stanie, że bez problemu może na nich wylądować samolot pomimo że jeżdżą po nich ciężarówki wywożące żwir ze żwirowni, która powstała w części lotniska.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie