Skocz do zawartości

Gdzie są mogiły żołnierzy walczących w Powstaniu Warszawskim po stronie Niemieckiej


satron1200

Rekomendowane odpowiedzi

Witam .Podczas Powstania Warszawskiego strona Niemiecka" , też ponosiła straty.Powstańcom udało się zadać spore straty przeciwnikom . Gdzie są pochowani żołnierze walczący po stronie Niemieckiej"?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Darek419 -tyle sie pisało ostani na forum o tym jak witamy nowych i co ? i nic !Ja również chcę odnaleźć mogiłę gdzie jest rozstrzelanych kilkudziesięciu słowackich żydów w tym kobiety i dzieci-przywiezione z ze Słowacji i straceni u nas –teraz w Bieszczadach i na pewno nie po to aby ich przeszukać tylko -aby przywrócić pamięć o tym wydarzeniu -a trafiłem przypadkowo kiedyś na ten temat przeglądając książkę nie mającą nic wspólnego z wojną - tak to już bywa pozdro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W temacie jw. - uzupełniając podane w innym wątku na Odkrywcy" (link do niego podał Ptaku51) przez wulfgara informacje.
Wg informacji zamieszczonych w ulotce Volksbund Deutsche Kriegsgräberfürsorge pt. (w tłumaczeniu na polski) Niemiecka opieka nad grobami poległych na wojnie w Polsce" szczątki ok. 2500 poległych Niemców z byłego cmentarza żołnierskiego Warszawa-Powązki (zapewne, jak pisał wulfgar, spoczywali tam żołnierze polegli nie tylko w PW, ale - wg mnie - także np. we wrześniu 39' podczas walk o stolicę i w jej okolicach) przeniesiono w latach 90-tych (zakończenie prac - 1992) na teren istniejącego cmentarza wojennego z I wojny Joachimów-Mogiły. Zostały tam uwiecznione także nazwiska 4100 spoczywających na cm. Warszawa-Powązki, których szczątków nie znaleziono.
Wg informacji ze wspomnianej ulotki VDK odrestaurowało też kwaterę na cmantarzu północnym" w Warszawie z ok. 362 (przeważnie nieznanymi z nazwiska) poległymi Niemcami (uroczyste otwarcie - 6.10.1991). Na pamiątkowym placu ok. 3600 zameldowanych jako poległych na terenie Warszawy zostało imiennie umieszczonych na zbiorowych tablicach.
Wśród nich są też zapewne polegli w PW. Więcej informacji można zapewne znaleźć na stronie www VDK (www.volksbund.de).

Co się działo z grobami poległych w PW Niemców po wojnie? Zapewne to samo, co z takimi samymi grobami w innych miastach, które po 1945 r. znalazły się w granicach państwa polskiego. Dodatkowo - w przeciweństwie np. do Wrocławia - miejscowa ludność (ci, którzy przeżyli powstanie) napatrzyli się aż nadto na postępowanie Niemców między 1 VIII a 2 X 1944 r. (tudzież z 5 poprzednich lat), stąd nie mieli chyba za bardzo skrupułów postępując tak a nie inaczej, czemu trudno się dziwić...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie