Skocz do zawartości

Polski sprzęt pancerny


Gość "

Rekomendowane odpowiedzi

Czytałem wasze spory na temat sprzętu w Rumunii. A czy wszystkie miejsca w Polsce są przeszukane? Przecież nasi pancerniacy wiele sprzętu zakopali, trochę się utopiło(nie chodzi mi o rzeki). Może tym warto się zainteresować. Z poważaniem vonadamski.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To w końcu jest vickers czy T-26 wz.31 vel 32???
Przecież chyba nie tak trudno je rozróżnić, choćby po detalach pancerza nad silnikiem (wzierniki etc., przedniego mu jak pamiętam brakuje?).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety Leszku, ja mam duże wątpliwości co do tego czy jest to polski Vickers.
Jedynym elementem po jakim można by go zidentyfikować to wylot powietrza z silnika, bo tylko on się zachował i wygląda na T - 26.
Poza tym nie zachowały się zadne inne elementy osłony silnika. Natomiast przedni pancerz jest w doskonałym stanie, ale nie wiem jak na podstawie przedniego pancerza określić różnice między Vickersem, a T - 26.

PS. Jakby kto pytał, to właściciel nie zgodził się narazie (pracuję nad tym) na publikację zdjęć. Ma przykre doświadczenia z pismakami.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wieża od Vickersa akurat jednowieżowedo stała się pomnikiem przerobionym przez nawiedzonego artystę.Czołg ten należący do 10BKPanc,został uszkodzony w Rejonie Kasiny Wielkiej i całą wojnę przez nikogo nie niepokojony przeleżał w wiejskim potoku.Po wojnie w 50-tych latach jakiś cwaniak pociął i wywiózł go na złom.Wieża natomiast służyła za nakrycie studni.
Hartmann
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak będę miał chwilę czasu to skoczę tam i zrobię zdsjęcia - nie będą rewelacyjne - bo cyfrówkę mam podłą ale zawsze - ale pod koniec następnego tygodnia.
Hartmann
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

T-26 na przykład, o ile nie miał pancerza spawanego, miał dwukrotnie gęściej (wręcz przesadnie gęsto) nitowaną czołową płytę wanny kadłuba. Inny był też (chyba :-)) podział płyt na przedniej \masce\".
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chociaż jestem laikiem w tej kwestii, też mi się wydaje, że akurat układ nitów na przedniej płycie powinnien pozwolić ustalić, co to za jeden...
Wydaje się, że wystarczy popatrzeć na odpowiednie zdjęcia i porównać z rozkładem na oryginale.

Pozdrawiam,

jotes
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm, a czym się różnią te \oficjalne\" od \ ieoficjalnych\"?
Wg mnie niczym. Tzn. jednych i drugich dla miłosników historii, modelarzy etc. tak jak by wogóle nie było. Czy są gdzieś jakieś artykuły, zdjęcia, dokumentacja, czy tylko poczta pantoflowa? Pod tym względem polski Web militarny wygląda beznadziejnie w stosunku np. do rosyjskiego. Moze maja lepsze prawo jesli chodzi o znaleziska? A może po prostu wiecej chęci i odwagi?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
T-26 i Vickers maja podobny uklad nitow. moga jedynie roznic sie wielkoscia nitow. wkoncu t-26 wzorowany byl na serii czolgow Vickers. Wiec rozpoznanie bedzie dosc trudne szczegolnie biorac pod uwage uklad plyt przednich obu czolgow.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gunship, obejrzyj sobie zdjęcie en face T-26 i Vickersa (polecam np. ruską monografię T-26), dobrze? A dopiero potem zabieraj głos w dyskusji. Sorry, że tak niedelikatnie to zabrzmiało, ale przerabiałem ten problem przy okazji modelu T-26.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chodzilo mi o uklad nitow. uklad plyt na calosci jest rozny. moj dziadek wyciagal kiedys w latach 50tych Stuga z jakiegos bagna i mieli problemy z rozpoznaniem modelu chociaz pozniejsze wersje sie bardzo roznily (poszedl do pieca StuG). nie znam sie za bardzo na serii t-26. nie wiem w jakim dokladnie stanie sa materialy dowodowe w postaci elementow. iwdziales je na oczy bo ja nie i snuje tylko przypuszczenia. wiesz na modelu to wszystko moze wygladac idealnie i przejrzyscie a w praktyce czesto wszystko birzerze w leb. chodzilo mi o uklad nitow na plycie a nie o ksztalt pancerza....thx za uwagi! zawsze chetnie wyslucham. :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hey,
czy tak trudno wziąść dwa zdjęcia i porównać? Zresztą myślę, że są na tej grupie fachowcy, którzy mogli by nam wyjaśnić dokładanie co i jak.
A cała ta nasza dyskusja jest o d.... koleżanki Maryny. Zdjęcie delikwenta proszę! Wtedy to będzie miało dopiero sens.

I pozdrawiam,

jotes
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie