Skocz do zawartości

 Podziemia Templariuszy


Gość Jasiek

Rekomendowane odpowiedzi

Mam prosbe.Dostałem majla od Prezesa CMA z czech z zapytaniem czy sa gdzies w Polsce dostepne podziemia z czasów Templariuszy pod jakims zamkiem.W tym temacie jestem zielony wiec prosze o pomoc.Pozdrawiam Jasiek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No pewnie, że są. To te z \Pana Samochodzika i Templariuszy\". Znajdują sie w (o ile pamiętam z filmu i książki) w miejscowości Kortumowo w woj. kujawsko-pomorskim.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

proponuje przestudiowaćpodreczniki o zamkach w polsce. nie ma gwarancji że bedą podziemia( ale od czego poszukiwania) np we wsi Rurka koło chojny są ruiny zamku templariuszy. w Drawsku zamek janitów.ale mieli duzo wspólnego z templariuszami. dobra jest tez mapa Zamki polskie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak już bez żartów to proponuję zajrzeć na stronę www.templariusze.debno.pl.
Tam znajdziesz wyczerpujące informacje i możesz zwrócić się o wdalsze wskazówki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyna w Polsce pozostałość po zakonie templariuszy to kaplica w Chwarszczanach (zachodniopomorskie, koło Kostrzyna nad Odrą)- Rurka to właściwie odbudowana z kupy gruzów rekonstrukcja. W Chwarszczanach rezydował preceptor zakonu na Polskę, Czechy i Morawy oraz Brandenburgię. Kaplica jest jedyną pozostałością po dawnym ich zamku. Tam muszą być podziemia, tylko nikt nie wie gdzie są do nich wejścia. Żadnych planów ani sprawdzonych informacji, a teren do poszukiwań bardzo trudny (wokół włości kościelne i prywatne). Ale jeśli gdzies może być w Polsce cząstka skarbu templariuszy to tylko tam!!!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rurka. no nie odbudowana. w XIX wieku była tam gorzelnia a po wojnie magazyn PGR. zachowało sie wiele elementów orginalnych. teraz to teren prywatny - zawsze sie można dogadać z właścicielem :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years later...
Sensacyjne odkrycie w sprawie templariuszy



Sensacyjnego odkrycia w sprawie zakonu templariuszy dokonano w tajnych archiwach watykańskich.

Z odnalezionego dokumentu wynika, że należy jeszcze raz napisać historię legendarnego zakonu oraz pontyfikatu Klemensa V, za którego czasów został on rozwiązany, mimo, że papież uniewinnił zakonników.

Włoskie agencje prasowe poinformowały we wtorek o odnalezieniu w tajnych archiwach w Watykanie poszukiwanego od kilkuset lat protokołu z wyrokiem uniewinniającym w procesie templariuszy, jaki toczył się w 1308 roku. Kopia dokumentu, który został odnaleziony przez badaczkę Barbarę Frale, zostanie za kilka dni opublikowany we włoskim czasopiśmie Hera".

Frale znalazła pergamin, na którym zapisano, że latem 1308 roku papież Klemens V - wbrew temu, co utrzymywano dotychczas - oczyścił wielkiego mistrza zakonu Jacquesa de Molaya i jego najwyższych rangą współpracowników z postawionego im za sprawą króla Francji Filipa Pięknego zarzutu herezji.

Do tej pory naukowcy uważali, że dokument zaginął wraz z innymi protokołami dotyczącymi templariuszy, gdy Napoleon wywiózł do Paryża papieskie archiwa.

Zakon templariuszy został założony w 1119 roku w Jerozolimie przez rycerzy francuskich. Jego głównym zadaniem była obrona pielgrzymów przed niewiernymi oraz prowadzenie szpitali. W wyniku walk z muzułmanami rycerze zgromadzili wielkie bogactwa i dzięki nim wywierali ogromne wpływy polityczne na władców w Europie.

Po upadku Królestwa Jerozolimskiego templariusze przenieśli się do Francji. W 1312 roku za sprawą walczącego z nimi króla Filipa Pięknego doszło do kasaty zakonu. Monarcha zmusił do tego papieża, powołując się między innymi na proces templariuszy, w którym rzekomo zostali skazani.

Zdaniem historyków, odważna decyzja Klemensa V, która jak wiadomo nie zapobiegła likwidacji zakonu, świadczy jednak o tym, że ten przebywający w tak zwanej niewoli awiniońskiej papież nie był całkowicie uzależniony od Francji. Podjął samodzielną decyzję próbując ratować zakon wziąwszy pod uwagę skruchę, jaką okazali jego członkowie i ich prośbę o powrót do Kościoła. Król nie szanował mimo zdania papieża i wymusił nakaz rozwiązania zakonu.

onet.pl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 years later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie