Skocz do zawartości

Biegli sadowi


mietek

Rekomendowane odpowiedzi

Eksperci czy naciągacze

02.02.2006 07:28

Listy biegłych w rękach prezesów sądów apelacyjnych, jeden biegły tylko w jednym okręgu, zwiększenie kontroli nad przygotowaniem specjalistycznym, surowsza odpowiedzialność za wydawane opinie - to zmiany przewidziane w projekcie ustawy o biegłych sądowych.

Mamy dzisiaj w Polsce blisko 17,5 tys. biegłych sądowych, którzy rocznie kosztują budżet 173 mln zł. Ta armia ekspertów figuruje na listach prowadzonych przez prezesów sądów okręgowych.

Jak donosi Gazeta Prawna", prezes sądu, wpisując biegłego na listę, może oczywiście zasięgać opinii o kandydacie we właściwych stowarzyszeniach czy organizacjach, ale czynić tego nie musi.

- To, że w środowisku biegłych nie dzieje się dobrze, jest powszechnie wiadome. Zdarza się, że biegli odpłatnie sporządzają ekspertyzy dla zainteresowanych wynikiem sprawy stron. Odnotowujemy także przypadki, że funkcję biegłego sprawuje osoba, która nie ma odpowiednich uprawnień. Dobrze się stało, że powstał projekt, który ma to zmienić i uzdrowić środowisko - mówi prof. Ewa Gruza z Uniwersytetu Warszawskiego.

http://fakty.interia.pl/news?inf=713443
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mietek - i dobrze - moze wreszcie pogonia czesc (zdaje sie niemala) bieglych, niekompetentnych i olewusow

darek - wbrew pozorom temat mietka bardzo czesto dotyczy tzw. srodowiska i nie jest to mieszanie sie do polityki. Nie zycze Ci zebys kiedys musial dziekowac za zmiany w tej ustawie...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz 100% racje ! W przerwie miedzy rozprawami zagadałem takiego biegłego.
Udowadniał mi takie cuda że zwątpiłem w to co mnie tyle lat uczuli w wojsku !
Potem mi nie było do śmiechu.
Pozdr.
oksio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!
Dobrze się stało, że powstał projekt, który ma to zmienić i uzdrowić środowisko - mówi prof. Ewa Gruza z Uniwersytetu Warszawskiego."
Nic dodać, nic ująć. Skoro mój mistrz to mówi, to ja wierzę. :)
Teraz chodzi o to, aby jak najszybciej uchwaloną ustawę.
wars98
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie