Skocz do zawartości

Medal Germania


woojec

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano

Witam
Proszę o identyfikację tego medalu. Średnica jego to 4,5 cm. Na awersie przedstawia kobietę siedzącą na skale z wiankiem i mieczem. Na skale wyryty napis gotykiem chyba Seid cinig". Wokół napis ERINNERUNG AN DIE AUSSTEILUNG DEUTSCHER GEWERBSERZEUGNISSE ZU BERLIN 1844".
Pozdrawiam
- woojec -

Napisano

Rewers:
Środek medalu - most, na nim parowa lokomotywa. Dookoła symbole związane z przemysłem i rolnictwem. Napis wokół: VORWAERTS MIT DEUTSCHEM FLEISSE UND DEUTSCHER KRAFT"
- woojec -

Napisano
Wiek XIX wiekiem pary. W roku 1844 Europę i Niemcy przecinają jeszcze nieliczne linie kolejowe. Zaczyna się ekspansja transportu kolejowego i z każdym rokiem jest ich coraz więcej. W 1844 otwaro linie kolejowe: Berlin-Poczdam i Berlin - Magdeburg. Kolej jest symbolem postępu, uprzemysłowienia.

Germania na medalu pamiątkowym jest jeszcze sympatyczną kobietą; później stanie się rosłym babsztylem z mieczem w dłoni, w pancerzu...

Legenda
Awers
ERINNERUNG AN DIE AUSSTELLUNG DEUTSCHER GEWERBEERZEUGNISSE ZU BERLIN 1844
Na pamiątkę Wystawy Wyrobów Przemysłowych w Berlinie 1844

Rewers
VORWÄRTS MIT DEUTSCHEM FLEISSE UND DEUTSCHER KRAFT
Naprzód niemiecką pracą i niemiecką mocą

http://www.german-militaria.de/details/e11219.html
Napisano
poprawka
Naprzód z niemiecką pracą i niemiecką mocą

Niemcy wówczas słyneli jako producenci fabrycznej tandety, towarów niskiej jakości, taniochy. Anglicy określali te towary: Jerry build" - Niemiec zbudował, wykonał.
Napisano

Witam
Dzięki grba. Jak zwykle można na Ciebie liczyć. Wszystko się zgadza, miejsce znalezienia medalu to park przy pałacu obok którego wykonano potężne nasypy pod torowisko. Myślę, że właściciele pałacu a i również tego medalu byli obecni na wystawie w Berlinie. Zapewne byli to ludzie światowi, skoro wręczano im rozmaite medale. Kolejny medal i żeton folwarczny, który również był znaleziony w tym parku, być może powie nam coś więcej o właścicielach tego pałacu na Dolnym Śląsku.
Na medalu z wieżą kościelną napis: WIEDER HERGESTELLT 1884-1903.
Rewers: ZUR ERINNERUNG AN DIE EINWEIHUNG DER UNTER D. PROTEKTORATIHRER MAJ. D. KAISERIN UND KONIGIN AUGUSTE VICTORIA WIERDERHERGESTELLTEN MARIEN - KIRCHE IN MOHLHAUSEN'/TH. | 20. JUNI 1903.

Na żetonie napis: RECHEN PFENNIG
Rewers: Popiersie kobiety i mężczyzny i napis wokół: K. VICTORIA | P. ALBERT.
Padł aparat, więc jesli będą potrzebne zdjęcia, to w innym czasie. Również kolejny medal z tego miejsca, ale ten z kolei francuski z wieżą Eiffla.
Pozdrawiam
- woojec -

Napisano

Szkoda, że twoje znaleziska są w nienajlepszej kondycji, niemniej są interesujące.

Medal z Kościołem Św. Marii (Marienkirche) w Mühlhausen z 1903:
Rewers:
Na pamiątkę inauguracji pod patronatem Jej Wysokości Niemieckiej Cesarzowej i Królowej [Pruskiej] Augusty Wiktorii przywróconego do zdrowia Kościoła Św. Marii w Mühlhausen dnia 20 czerwca 1903 r.

przywrócony do zdrowia" czyli odnowiony.

Tenże kościół to nie byle jaka budowla, ważna dla każdego Niemca, bez względu na zapatrywania religijne i polityczne. Hohenzollernowie byli co prawda opiekunami wyznania ewangelicko-augsburskiego, ale ten kościół był w owym czasie ważny propagandowo bo zaczął jego budowę w XII cesarz Fryderyk I Barbarossa, którego w II Rzeszy czcili nacjonaliści niemieccy.
Prócz nacjonalistów, kościół ten jest ważny dla niemieckich humanistów, bo w nim Jan Sebastian Bach wraz z zespołem po raz pierwszy wykonał kantatę „Gott ist mein Koenig”.
Dla Niemców wyznających zasady „sprawiedliwości społecznej” kościół związany jest z osobą przywódcy wojny chłopskiej Thomasa Münzera. Czyli dla każdego coś miłego.

Co do osoby cesarzowej Augusty Wiktorii, są tacy, którzy oskarżają ją, że była przyczyną politycznych ekscesów jej męża cesarza Wilhelma II. Zmuszała Wilusia do „dzielenia łoża” i w tym łożu do późna w nocy ględziła, nie pozwalając mu spać. Zatruwała cesarzowi noce, tak że Wilhelm rankami był podrażniony, wojowniczy, szukający wrogów...

Napisano
Osobami uwiecznionymi na żetonie zapewne są: królowa [Königin] angielska Wiktoria i jej małżonek książę [Prinz} Albert. Oboje pochodzili z Niemiec, Wiktoria z dynastii hanowerskiej, Albert Prinz Sachsen-Coburg und Gotha urodził się w Niemczech w Schloss Rosenau i byli dziadkami pompatycznego Wilhelma II.

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie