Skocz do zawartości

odważniki


Rekomendowane odpowiedzi

Napisano

witam proszę o identyfikację znalezionych dzis odważników-podejżewam szwedów o to że śmieli to u mnie zgubić-mam rację??
pozdrawiam

Napisano
klipy powiadasz? no to mnie zaskoczyłeś.dodam tylko, iż są strasznie topornie wykonane. jakby wycięte z kawałka miedzianej blachy(4 mm).
pozdrawiam
Napisano
A pewnie że powiemy. To jest guzik mniejwięcej okres XVIIw.
Identyczne były znajdywane na Kujawach, aż jeden się trafił na Mazurach:-)
pozdrawiam
Napisano

Dokładnie to jeszcze nie rozkminiłem jak był mocowany-stawiam na zwykłe ucho które zostało urwane (jest drobny ubytek metalu w okolicy tego otworu).
pozdrawiam

Napisano

Nie lubię tego robić, ale się skuszę. Chciałbym prosić nunizmatyków wszelkiej maści o wycenę tych monet. Fakt są niedobite i słabo czytelne i jeśli sa warte nawet piwo to może ktoś podpowie stopień ich występowania na naszym terenie?
Pozdro

Napisano
Mosiężny przedmiot z dziurką, bardzo często znajdowany na terenach dawnych osad to część rękojeści noża. Powyżej tej mosiężnej blaszki zaklepywano trzpień rękojeści.
Napisano
Oj Raned chyba się mylisz nieco. Zobacz, że w toważystwie tej blaszki jest też boratynka i 1 feniś faszysta" co daje wyobrażenie o jej wielkości. Nie twierdzę, że nie było nigdy tak małych noży, ale znajdywaliśmy już takie przedmioty i były one identyfikowane jako guziki.
Pozdrawiam
Napisano
Zdecydowanie się nie mylę. Nożyki w średniowieczu i później były właśnie małe. Może uda mi się znaleźć zdjęcie takiego nożyka to zamieszczę.
Napisano
NIe jestem pewien le raczej przychylę się do zdania o guziku. Chociaż gdyby to coś z dziurka było większe to jak najbardziej mogło by być tz. głowicą noża nie mylić z głownią( ostrzem. Chociaż mogł to i być właśnie elementem noża bardzo małego noszonego na szyji. Pozdrawiam.
Napisano
To jest właśnie to zakończenie rękojeści noża, być może także widelczyków, mam tego kilkadziesiąt sztuk w różnych rozmiarach. Te blaszki znajduje się na wszystkich polach z pozostałościami z XVI - XVIII w. Niestety nie znalazłem odpowiedniego zdjęcia, nie mam też całego noża, ale widziałem kilkakrotnie w muzeach.
Napisano
Faktycznie. Prawie identyczna blaszka.
A ostatnio usłyszałem również, że może to być fragment którejś części zbroi (rękawicy,kolczugi).
Kolega który to oglądał twierdzi, że na 99% jest to z okresu średniowiecza.
A więc mamy już kilka teorii pochodzenia tej blaszki-jednak po głębokim namyśle przychylam się do opinii Raned'a.
Pozdrawiam

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie