Skocz do zawartości

gdzie szukac :)


jarek900

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Ostatnio troche wrocilem do poszukiwania roznego rodzaju staroci w naszej polskiej ziemi. Mam jedno czy dwa miejsca, nawet ostatnio wykopalem troche zelastwa + zlota obraczka z 1912r :) ale zastanawia mnie skad mozna by dostać plany/ruchy wojsk/bitwy na terenie wojewodztwa lubuskiego? W jaki sposob poszukiwać miejsc wartych odwiedzenia, bo szukanie na slepo mija sie troche z celem :) Militaria to oczywiscie miejsca bitew, a gdzie szukacie monet czy innych cywilnych" skarbów ? :)
Interesuje mnie głównie teren byłego województwa zielonogóskiego (Szprotawa, Żagań, Żary, Borowina (kiedyś była tu jakas bitwa w erze napoleonskiej, jak mozna by sie dowiedziec gdzie?), Zielona Góra.
Dzieki za odpowiedz.
Jarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie sprawa gdzie szukać" jest jasna. W bibliotekach i archiwach! Szukanie na ślepo mija się z celem, podobnie jak szukanie w oparciu o lakoniczną informację koło miejscowości xxx była kiedyś bitwa". W przypadku poszukiwań godnych uwagi miejsc na interesującym Cię obszarze niezwykle przydatna jest znajomość (chociażby podstawowa!) języka niemieckiego. Poszukiwacze powinni moim zdaniem bardziej się dokształcać" - wtedy mogą liczyć na lepsze znaleziska.

Pozdrawiam
Leuthen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie trafiłeś do odpowiednich bibliotek :-) Zapraszam na Piasek we Wrocławiu, gdzie spędziłem wiele dni" (znaczy się wielokrotność 24 godzin :-)) w ciągu 2 ostatnich lat :-)
Co do archiwów - o CAW czy Archiwum Wojsk Lądowych to szkoda gadać, ale w cywilnych" nie jest tak źle. Oczywiście studenci i kadra naukowa ma łatwiejszy dostęp do akt niż szary człowiek, ale nie jest to zupełnie niemożliwe.

Pozdrawiam
Leuthen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie