Skocz do zawartości
  • 0

Ciekawa pieczęć lakowa ...


pretender01

Pytanie

Napisano

Witam wszystkich Forumowiczów. Zupełnie przypadkiem kilka tygodni temu wpadła" mi w ręce (na mazowszu) pieczęć. Na początku była strasznie zarośnięta piaskiem itp. ,zupełnie nieczytelna i dopiero teraz cokolwiek na niej widać. W związku z tym mam prośbę o jej identyfikację (a raczej herbu) i wydatowanie. Przybliżone wymiary : 26mm x 23mm (wielkość stempla), wysokość - około 34mm , materiał to mosiądz lub brąz.

5 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
Witam! Oto rozwiązanie zagadki. Pozdrawiam.



Opis herbu

(Bończa). Jednorożecz. Rinocervus, que rinocervum album in campo celestino defert.

Jan Długosz, Insignia ..., nr 28, s. 48


Bończa. Jednorożec, jednorożca białego w polu błękitnym przedstawia.

Tłumaczenie Danuta Szopa


W polu błekitnym Jednorożec biały, do konia podobny, przednimi nogami w górę wspięty, jakby w biegu zapędzony w prawą tarczy, na czele róg kończaty. Nad hełmem i koroną pół tegoż Jednorożca, jaki jest na tarczy.

Kasper Niesiecki, Herbarz, t.II, s. 230

(...) w polu błękitnym kroczący srebrny jednorożec.

Józef Szymański, Herbarz, s. 88



Legenda herbowa:


Genus ex italia ortum habens, vafrum et versutum; in poloniam veniens Bonacza i. e. bonum tempus se nominaverunt, quod hobie corrupto vocabulo Boncza (dicunt).

Jan Długosz, Insignia ..., s. 48


Ród z Italii pochodzący, chytry i przebiegły; do Polski przychodząc Bonacza co tłumaczy się dobry czas nazwali się, które to miano dzisiaj błędnie Boncza wymawiają.

Tłumaczenie Danuta Szopa

O początkach tego herbu żaden nie pisze, na to się tylko zgadzają, że z Włoch zaraz przy pierwiastkach wiary chrześcijańskiej w Polszcze w te tu kraje nasze przeniesiony. Według niektórych przyszedł z Klemensem biskupem kruświckim albo kujawskim (...). Drudzy popierają, że z Prokulfem biskupem krakowskim przyszedł ze Włoch mąż znaczny Mierzb nazwany z tym herbem w roku 988 (...) ten od Mieczysława monarchy polskiego wdzięcznie przyjęty i w dobra opatrzony, gdy brat jego Klemens biskupstwo wziął kruświckie, on przy kluczu kozłowskim na Mazowszu, niedaleko od Czerska, wieś założył i Bończą nazwał (...).

Kasper Niesiecki, Herbarz, t. II, s. 232



Herbowni:


Bartoszewski, Białobrzeski, Boniecki, Braciejowski, Brzeski, Brzostowski, Bukoeski, Bystrzycki, Charlęski, Chmielecki, Chomiętowski, Chrościejowski, Fredro, Gasparski, Gozimirski, Guliński, Iżycki, Kargowski, Klonowski, Krakowiecki, Krzewski, Kulwiński, Kunicki, Lissowski, Morawiecki, Niedabylski, Niedobylski, Osmólski, Pióro, Pokrzywnicki, Postruski, Radawiecki, Romanowski, Rutkowski, Rybczewski, Sienicki, Skoczewski, Socha, Solikowski, Srzebiecki, Strzeszkowski, Szerzeński, Tomaszewski, Trobojski, Uszdowski [Uzdowski], Uzdowski, Waśniewski, Wilga, Żółkiewski.

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie