Skocz do zawartości

Lotnisko W Czerwionce Leszczynach


ramzes94

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktoś wie co to było za lotnisko Niemieckie albo Radzieckie byłem tam kiedyś było tam sporo złomu :))
Teren zamknięty przez wojsko ale od dawna nikt sie tym nie interesował wojska też tam dawno nie było podobno idzie tam sporo nakopać pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raz na pare lat ktos coś tam wykopie przyjadom saperzy wywiozą cos niecoś i tak cały czas w kółko Też tam kiedys byłem i przyniosłem do domu pełno żelastwa ale same łuski i niewypały!Na terenie gminy czerwionka było kilka lotnisk a te chyba było największeale niewiem czy niemieckie czy radzieckie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
Lotnisko było radzieckie. Malenie to raczej nie jest, aczkolwiek blisko, tylko Nowy Dwór (Neuhof). Kopać tam kopią głownie lokalni, domorośli saperzy. Zdaje sie dwóch za trzymanie wybuchowych różności w piwnicy posiedziało. Jest szczególnie jedno miejsce, chyba był tam lotniskowy śmietnik, gdzie leżą całe masy łusek, jakiś bakelitowych zakrętek, okucia ze skrzynek, a nawet wieka ze skrzynek. Osobiście trafiło mi sie tez kilka szpil/ śledzi do namiotów lub siatek maskujących. A no i podkowa. I kawał blachy którego nie mogę zidentyfikować. Nie szukałem na polach tylko w zagajniczku za budynkami przysiółka. Żal patrzeć co zrobiono z tamtejszymi budynkami gospodarczymi. Willa Bartlów, w prywatnych rękach, też popada w ruinę.
Na tym lotnisku zginęła prapabcia mojego kolegi, szła rano z Leszczyn do Czerwionki i wylądował na niej samolot. Dosłownie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
Z babcią to stu procentowa prawda. Kobiecina szła z mlekiem z Leszczyn wczesnym rankiem, no i stało sie...
W skrócie jeśli chodzi o Barteltów, to byli właścicielami Leszczyn, konkretnie Konrad Bartelt od 1866 do 1918 roku.
On to wybudował pałacyk w Leszczynach w stylu włoskim, pałacyk stoi i sypie sie powoli (choć coś tam teraz remontują). On też dla swojej córki wybudował właśnie tą wille o której pisałem (willa jest właśnie na Neuhofie, czyli miedzy Czerwionką a Leszczynami, jak się jedzie droga widać zabudowanie tego przysiółka za zakładami drobiarskimi, i tam tez było lotnisko na tych polach).Córcia kiepsko sie wydało i potem opchneła swe dobra Spólce Huta Królewska i Laura, włąscicielom kopalni Dębieńsko" Willa i teren jest teraz prywatny, więc szukanie raczej odpada. Grób Konrada znajduje sie na starym cmentarzu w Leszczynach. Więcej o nich w ksiażeczce Leszczyny. Własciciele majątku, kolonie i przysiółki." Czerwionka 2001. O leszczyńskim pałacyku i nie tylko są jeszcze informacje w Pałace i zamki na pruskim Górnym Śląsku w latach 1850-1914" Irmy Koziny, Katowice 2001, tej samej Pani artykulik w takim zbiorku który redagowałem Ślask bogaty różnorodnością-kultur, narodów i wyznań", Czerwionka 2004. No a jestem z Czerwionki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie