Jump to content

co jest w łazach?


mcom

Recommended Posts

Witam mam pytanie o historie i znaczenie umocnien, schronow,itp. nad brzegiem morza w rejonie Łaz.
wiem za w czasie wojny byli tam niemcy a po wojnie rosjanie.
czy ktos prowadził tam poszukiwania i z jakim skutkiem.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
W samych Łazach nie ma nic ciekawego. Godnym uwagi wydaje mi się las pomiędzy Łazami a Dąbkami. Nie wiem kto nim teraz administruje poza Urzędem Morskim ale kiedyś była tam jeszcze starż graniczna czy jakies inne wojsko i przy próbie penetracji wycofaliśmy się. Ale to bylo wiele lat temu. Teraz teren jest ponoć dostępny ale nie szukałem tam. Przy drodze z Łaz w kierunku Mielna-Unieścia są po prawej stronie w pasie nadmorskim, co kilka kilometrów, betonowe budowle przypominające bunkry. Nie są to jednak typowe obiekty obronne - nie posiadają strzelnic ani wejść tylko po dwa okna i z tego co pamiętam były juz znacznie obkopane.
Pozdrawiam L.
Link to comment
Share on other sites

Witam

Dodam jeszcze do wypowiedzi Kolegi że pomiędzy tymi dziwnymi bunkrami znajduje się bardzo duża ilość betonowych obiektów wyglądających jak garaże dla olbrzymich pojazdów. Z daleka wyglądają jak wydmy albo pagórki porośnięte krzakami. Reszta obiektów wkomponowana jest w pas wydm. Poza tym piękna szeroka plaża.
Jeśli chodzi o las w kierunku na Dąbki to podobno gdzieś tam znajduje się jakiś mały dziwny betonowy obiekt, wcześniej opisywany już na forum. Próbowałem dostać się na rowerze do przesmyku ale trasa była bardzo podmokła więc się wycofałem. Przed Łazami w Osiekach znajduje się stary zabytkowy kościół z wmurowanymi w ścianę kamieniami młyńskimi. Obok kościoła znajduje się pomnik wojenny z 1914 roku. Za kościołem jest stary poniemiecki dworek obecnie hotel. Przy dworku ... stary park , jezioro i setki komarów.

pozdro
Mathew
Link to comment
Share on other sites

Obiekty na W od Łaz należą do byłego 67. dywizjonu rakietowego w Unieściu (lata 70.)Obecnie teren jest niwelowany i zapewne przygotowywany pod jakieś inwestycje.
Natomiast interesuje mnie sprawa etonów" na E od Łaz. Skadinąd wiem że coś tam niby miało być wedle rozpoznania powojennego MW, ale okoliczni mieszkańcy twierdzą, że tam nic nie ma. Czy ktoś może wie coś więcej?
Link to comment
Share on other sites

Chwała,

co do terenu po byłej jednostce wojskowej. W części to teren po byłej wsi Czajcze (Deep). Do 1953 rou wieś jeszcze istniała. W czasach przedwojennych mieszkańcy zajmowali się łowieniem ryb i rolnictwem. Wynajmowali również pokoje letnikom. Była tam gospoda, strzelnica oraz miejsce pochówku bodaj napoleończyków. Teraz rzeczywiście teren został zniwelowany, ale inwestycja miała się zacząc kilka lat temu.

Bywajcie - Mariusz.
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information