Skocz do zawartości

m 43 US Army


Rekomendowane odpowiedzi

Witaj,
moim zdaniem warto zajrzeć na ebay w Stanach. Można sporo fantów drugowojennych wytargać po śmiesznych cenach, choć jak mnie wieści zza oceanu dochodzą, coraz więcej Jankesów interesuje sie tym okresem, stąd należy przypuszczać, że ceny pójda w górę. Poza tym, o ironio, oryginały są tam tańsze niż... kopie. Odwrotnie niż u nas np. z wrześniem 1939 :-)
tak więc polecam wyszukiwarkę na ebayu i będziesz wiedział co i za ile (oryginały i repliki)
pozdr
w
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najczesciej spotykane u nas M 43" to kurtki i (rzadziej spotykane)spodnie armii norweskiej bedace dosc wiernymi kopiami mundurow amerykanskiech. Koszt kurtki w dobrym stanie to okolo 100-150 zlotych zaleznie od okazji. Ze wzgledu na cene w sam raz do rekonstrukcji. Przed ew. zakupem najlepiej obejrzec oryginal (nie fotke) bo kurtki znacznie roznia sie od siebie odcieniami - od OD do brunatno-zielonego. Te ostatnie nie bardzo sie nadaja do czegokolwiek poza rekonstrukcja rzeczonej armii norweskiej.
Po oryginal lub dobra wspolczesna kopie warto zajrzec na ebaya.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Past tą kurtkę co pokazałeś na drugim zdjęciu to oryginał, ale ładny tylko do kolekcji. A nie raczej do reenactingu, lepiej kup sobie Fieldjaket M1941. Była najpopularniejszą kurtką i używaną w każdym etapie 2 wojny swiatowej, od afryki poprzez pacyfik do końca wojny.

Zauważyłem jakąś epidemie tych kurtek ostatnio (oczywiście mówię o M43), ale raczej ich norweskiego modelu M50 podobnego do M43 :) W sumie nawet powiem, że mam już ich dość oglądania.

Co do replik to ostatnio At the front wypuściło ładne repliki http://www.atthefront.com/ - kurtka po 99.99$, a spodnie (Rigger-Modified) modyfikowane z kieszeniami 59.99$. Bez kieszeni o 10$ taniej.

Tutaj masz oryginały http://www.vintagetrends.com/military/thumbnails.asp?MC=Military+Vintage&CA=Men&SC=Jackets%2FCoats&ST=M%2D43 .
Jak masz dostęp do karty kredytowej to polecam te sklepy.

Oczywiście polecam też jeszcze ebay.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Past napisał: chciałbym dowiedzieć się jak kształtują się ceny M 43 i czy warto kupić coś takiego jak na zdjęciu no i za ile. Coś nie podoba mi się kolor."



Czołem!

Kolor tej kurtki jest w porządku. Kurtki M1943 występowały w bardzo wielu odcieniach.

Ceny oryginalnych kurtek M1943 z II wojny są uzależnione od stanu i rozmiaru. Najdroższe są kurtki dużych rozmiarów. Ich po prostu bardzo mało wyprodukowano, bo ludzie lat czterdziestych byli mniejsi. Dziś kurtka M1943 rozmiar 42 to rarytas i zaraz kosztuje to 120-150 dolarów. Rynek jest zdominowany przez rozmiary 36-38 w cenach 50-80 USD.

Kurtka na Twoim zdjęciu jeśli jest rozmiarem 38 kosztowałaby w USA ok. 60-70 $. Gdyby to był rozmiar 42 to trzeba by dać 90-110 $.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Upham,a gdzie Ty tam widzisz guziki od wewnątrz?To jest( a przynajmniej na to wskazuje to zdjęcie)kurtka M1943 prod.US(może powojenna ,ale M-1943.Kurtka M1950 miała rozmiar i instrukcję na białych metkach-ta ma stempel ,M1950 miała rozmiary w typie SMALL-REGULAR , MEDIUM REGULAR etc. a ta na zdjęciu ma 38R czyli drugowojenny typ ozmiarówki".Drugo-wojenne zazwyczaj miały rozmiarówkę na małych białych tasiemkach,wszytych w kołnierz i na metkach w górnej kieszeni,ale różne cuda robiły służby kwatermistrzowskie z mundurami i ekwipunkiem-trudno za nimi trafić.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Witam rekonstruktorów!

W ramach poradnictwa, jak nie dać się nabrać na oferowane kurtki M1943, i jak odróżniać te kurtki z II wojny od późniejszych, trzeba wspomnieć, że ważne są w tych kurtkach kolory dwóch podszewek, nie tylko jednej. Pokazuję to na przykładzie kurtki M1943 firmy North Jersey Leather Coat, rozmiar 42, zamówienie z 14 listopada 1943 r.

Słusznie ktoś powyżej zaznaczył, że kurtki M1943 uszyte podczas II wojny mają jasnooliwkową popelinową podszewkę. Gdy dana kurtka nie ma metki jest to rzeczywiście jeden ze sposobów stosowanych przez amerykańskich kolekcjonerów i miłośników tych kurtek na odróżnienie kurtki wojennej od późniejszej.

Ale to jest tylko połowa prawdy. Widać tę jasnooliwkową podszewkę na niniejszej fotografii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciąg dalszy...

Kurtki M1943 mają jednak także drugą podszewkę biegnącą w tzw. słupku, jak mawiają krawcy, czyli w pionowym segmencie kryjącym dziurki pod guziki i jednocześnie zakrywającym te guziki. Ten tzw. słupek ma swoją własną podszewkę i w kurtkach z II wojny jest ona inna, niż zasadnicza podszewka całej kurtki. Charakterystyczną cechą tej drugiej podszewki jest jej barwa. Jest ona identyczna, jak barwa żółtej farby ochronnej stosowanej przez USAAF do pokrywania powierzchni duraluminiowych. Modelarze lotniczy wiedzą zapewne, o co chodzi – o żółty inc Chromate Primer". Ot, taki nieciekawy bladożółty kolor. W Stanach Zjednoczonych zwykło się rozpoznawać kurtki M1943 z II wojny głównie po tej podszewce biegnącej w sekcji guzików kurtki.

Pokazuję tę żółtą podszewkę na przykładzie tej samej oryginalnej M1943 firmy North Jersey Leather Coat z końca roku 1943.


Pozdrawiam rekonstruktorów :-)

G. Cz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i tu rodzi się pytanie , wiem że hardcorowcy mnie zjedząale czy do rekonstrukcji nie lepiej kupić norweski odpowiednik m1943 ? w bitwie mundur może się zniszczyć , czy nie szkoda orginału? szczególnie że nieużywane norweskie są po około 100 zł, za ten sam stan orginału trzeba dać kilka razy więcej - wilczając przesyłkę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie