Skocz do zawartości

Sopot 1945


TEBE

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktos posiada informacje na temat wkroczenia Armi Czerwonej do Sopot w 1945 r ?.Szegolnie chodzi mi o walki w rejonie Wielkiej Gwiazdy.Na stronach poswieconych Trojmiastu zdobycie Sopot jest przedstawione jako spacerek po molo,natomiast straty Rosjan to ok. 650 ludzi.Bardzo prosze o wskazanie literatury tematycznej bo osobiscie niczego konkretnego nie moge znalezc.
TEBE
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do panzer 24
Przeczytalem od dechy do dechy tyle ze niczego nowego sie nie dowiedzialem.Chodzi mi o dokladne rozmieszczenie (faktyczne) wojsk niemieckich w okolicach Sopot no i oczywiscie zwycieski marsz Rosjan.Dla tego jest to dla mnie wazne,poniewaz znajdowalem niemiecka amunicje i luski w miejscach gdzie teoretycznie nie bylo potyczek.
Dzieki za strone faktycznie swietnie przygotowana
TEBE
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To skad wiedziales gdzie szukac? Szukales w miejscach gdzie nie bylo potyczek?

O ile mi wiadomo to nie istnieja zadne ogolnodostepne _szczegółowe_ opracowania, ktore w sposob kompleksowy poruszalyby kwestie marca 1945 w Trojmiescie. Stad strona kolegi Kazika Niecikowskiego, na ktorej juz byles. Temat ten rowniez mnie wielce od niedawna interesuje (jestem z Gdanska) i najlepszymi zrodlami, do jakich dotarlem sa artykuly Voellnera z Unser Danzig" - czesc podarowal mi Kazik, czesc zdobylem sam (biblioteka PAN w Gdansku, polecam - tylko ksero problematyczne, bo gazeta duza, a blat ksero chamsko ograniczony i latwo mozna sobie brzeg tekstu uciac...). Jest tam przede wszystkim opisana obrona Gdanska, tak wiec z Sopotem trudniej - zreszta Kazik skarzyl mi sie ze chcialby znalezc jak najwiecej nt. wydarzen w Kacku (gdzie mieszka), a to mu sie nie udaje - opisy dotycza zazwyczaj Gdyni lub Gdanska. Ja z kolei skupialbym sie bardziej na obszarze Oliwa-Zaspa-Wrzeszcz-Brzezno, bo to z kolei moj rewir".

Ale przejrze wieczorem te atrykuly Voellnera pod katem Sopotu, jak trafie cos konkretniejszego to odpisze.

pozdrawiam,
Michał
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do beaviso

Trafilem calkiem przypadkiem na ta amunicje i luski podczas kopania ziemianki (dobre 20 lat temu).
W okolicach Brodwina tez calkiem przypadkiem odkopalismy jakis stary dol strzelecki ktorych tu zreszta kupa,no i oczywiscie trafilismy dobre 2 kg zlomu .
A co do moich wiadomosci to zbieralem je od ludzi mieszkajacych w Sopot wlasnie podczas slawetnego wyzwolenia.
Wiem tylko ze jeszcze w latach 60-tych mozna bylo w lasach oliwskich podczas spaceru lub zbierania grzybow trafic wlasciwie co sie chcialo.
Duzo chodzilem w okolicach Brodwina po lasach a tam jest po prostu jedno wielkie skupisko stanowisk niemieckich dla tego bardzo mnie interesuje temat gdzie i jak Rosjanie sobie przeszli.Bardzo dziekuje za informacje na temat zrodel,tez pozwole sobie poszperac.Probowalem nawet kiedys uderzyc do MW,bo podobno maja bardzo ciekawe archiwa ale potraktowali mnie prawie jak szpiega to sobie podarowalem temat z tej strony.Jeszcze raz dzieki i jezeli cos znajdziesz ciekawego to wyslij tu na pewno nie tylko ja skorzystam.
TEBE
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie