Skocz do zawartości

KOP


Grzechuu

Rekomendowane odpowiedzi

Myśle, że trzeba by było zacząć od stwierdzenia, że KOP był formacją elitarną w WP (duże uzawodowienie, specjalny dobór rekrutów, wysokie morale i poczucie patriotyzmu, wysoki poziom wyszkolenia). Co za tym idzie mieli priorytety w zaopatrzeniu i uzbrojeniu.
Wiele jednotek KOP-owskich obsadzało fortyfikacje. Jeżeli chodzi o wojska forteczne KOP-u to na stanach mieli ckm-y, rkm-y (wz. 28), 37 mm armatki ppanc wz.36 i wz.38, armaty polowe 75 mm, moździerze także. Co ważne, że każdy szeregowy żółnierz potrafił obsługiwać większość tych broni po ciemku.

Można raczej stwierdzić, że używały nowej broni.

Mysle że kolega Duszan więcej powie w tym temacie, gdyż wiem że bardzo interesuje się wojskami KOP-u.

pozdrawiam
d007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!
Co do uzbrojenia...to troche inf. mozesz znaleźć w ksiażeczce Szack-Wytyczno 1939r.-wg mnie dyplomatycznie mówiac jest przecietna ale na poczatek ok.
Sa krótkie opisy walk,a najciekawsze chyba krótkie wstawki wspomnień po latach żołnierzy np. ppłk Jana Dyszkiewicza, Adama Kotuły.
Szczególnie dobrze sie czyta fragmenty przedstawiajace walecznosc KOP-owców i to jakiego dali sowietom czadu.
To było ze wschodniej granicy...a jeśli chodzi o zachodnią to z tego co pamietam to w muzeum m-sta Piał na jednej z wystaw widziałem zdjecia przedstawiajace przekazanie hełmów wz. 31 i chyba ckm Browning wz.30 placówce Ujście.Byłotam przejscie z Niemcami.
Na szosie za Piła w kierunku Bydgoszczy znajdowało sie przejscie graniczne do dzis sa tam ruiny, zreszta znałem i pracowałem z jeda kobieta , której ojciec był KOP-owcem na placówce pod Piła, a co do ciekawostek to do dzisiaj gdzies pod Piłą sa słupy graniczne z 1919r. niestety sam nigdy ich nie znalazłem jednak z bardzo wiarogodnych źród. wiem że tam sa mam przedwojenne fotki na cd.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie