Skocz do zawartości

TKS/20mm i C7P pod Choinkę...


jotes

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
Na razie tylko na zdjęciach, ale zawsze:

http://cgi.ebay.de/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=749282912

http://cgi.ebay.de/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=749259404


Pzdr,

jotes
Napisano
Ten TKS, to kolejny egzemplarz, gdzie wyciągnięto nkm z jarzma. Aby tego używać poza tankietką, to trzeba być chyba Rambo, zresztą amunicja niestandardowa. Pewnie więc czekają gdzieś na odkopanie... I tu pytanie: jest gdzieś taki nkm w Polsce w zbiorach muzealnych? W W-wie?

jotes
Napisano
Nie tak do końca - są potwierdzone relacje świadków że do naszego 20 mm nkm-u pasowała niemiecka 20 mm amunicja.Podobno ostała się gdzieś u kogoś na Śląsku lufa do tego,ale nie widziałem.To samo tyczy obudowy jarzma.Do do strzelania z ręki z owego ustrojstwa to tylko chyba dla samobójców.
Leszek
Napisano
Z amunicją niemiecką, to rzeczywiście możliwe. Tylko trzeba ją było najpierw zdobyć. Pisząc, że niestandardowa miałem na myśli to, że nie była używana w WP poza tankietkami.

jotes
Napisano
Jeśli chodzi o demontaż działka to wydaje mi się logiczne przełożenie go pzez naszych pancerniaków do innego sprawnego egzemplaża. Strzelanie byłoby kłopotliwe, ale napewno mniej ręczne. W książce Pojazdy w Wojsku Polskim 1918-1939" na stronie 325 jest zdjęcie TKS-a z NKM w 10 bk. Co ciekawe ten egzemplaż nie ma tandardowego jażma tylko skurzany pokrowiec. Może właśnie do niego przełożono NKM z innego TKS-a.
Napisano
Polsmol - popatrz dokładnie na to zdjęcie o ,którym piszesz i zobaczysz że nkm jest zamontowany nie w zwykłum jarzmie / technicznie niewykonalne/ tylko w jarzmie specjalnym dla nkm.A że jarzmo jest w pokrowcu - rzecz normalna - czołg jest zdawany,i jarzmo w ten sposóbzabezpieczone.
Leszek
Napisano
Przyszło mi to do głowy, ale mam pewne wątpliwości:
na innych zdjęciach TKS-a z NKM-em nie ma takiego pokrowca, nie trafiłem na żadne informacje o nim w literaturze i nie wiem czy nie przeszkadzało by to w sztrzelaniu.
Może pokrowiec zakładano tak jak osłonę na lufię tylko podczas postoju albo niezagrożonego przemarszu?
Napisano
A więc wyglądało to tak.Zarówno pokrowiec na lufę /jarzmo uniwersalne Napiórkowskiego nie miało możliwości zainstalowania pokrowca / jak i pokrowiec na jarzmo i lyfę nkm był brezentowy.Do działań bojowych pokrowiec z jarzma należało ściągnąć gdyż nkm będąc sprzężony z celownikiem lunetowym miał zasłonięte pole widoczności dla lunety.
Leszek

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie