Jump to content

Szwedzi 1655


Guest jakob

Recommended Posts

Szanowne Koleżanki, Szanowni Koledzy,
(Gdy za oknem pada śnieg, a gleba twarda jak skała, przyjemnie zatopić się w wygodnym fotelu ze szklanką gorącej herbaty ;-) i oddać się lekturze).
Czy ktoś z Was mógłby polecić mi jakieś opracowanie dotyczące działań wojennych w 1655 roku? Szczególnie interesuje mnie obrona Częstochowy i działania na terenie pomiędzy Częstochową a Krakowem?
Jakob
Link to comment
Share on other sites

Na początek poczytaj Wimmera-Historia Oręża Polskiego, jest tam dobrze opisana cała kampania szwedzka. Potem możesz sięgnąć po Wojnę polsko-szwedzką 1655-1660" pod redakcją tegoż samego autora (wydanie Warszawa 1973)po bardziej szczegółowe informacje. Nastepnie polecam Warszawę 1656" Nadolskiego (Historyczne Bitwy)-znakomicie opisana kampania wiosenno-letnia. Jeśli chodzi o Jasną Górę to możesz przeczytać Sikorskiego Jasna Góra 1655"(Bitwy Polskie) lub Bochenka Twierdza Jasna Góra"

pozdr
Link to comment
Share on other sites

Zapomniałem jeszcze dodać Kerstena Szwedzi pod Jasną Górą 1655". Ale opis całej operacji krakowskiej w 1655 jest zamieszczony u Wimmera Wojna...."
Link to comment
Share on other sites

nu, linki troszkę nie na temat bo dotycza wojny 30-to letniej, ale dużo ładnych ilustracji z epoki i sznurków idac którymi można czego ciekawego się dowiedzieć.

\users.erols.com\lnorberg\Westphalian Society\Westphal.html

www.fortunecity.com/victorian/riley/787/30/index.html

http://users.erols.com/lnorberg/Westphalian%20Society/Westphal.html
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information