Skocz do zawartości

Szwedzi 1655


Gość jakob

Rekomendowane odpowiedzi

Szanowne Koleżanki, Szanowni Koledzy,
(Gdy za oknem pada śnieg, a gleba twarda jak skała, przyjemnie zatopić się w wygodnym fotelu ze szklanką gorącej herbaty ;-) i oddać się lekturze).
Czy ktoś z Was mógłby polecić mi jakieś opracowanie dotyczące działań wojennych w 1655 roku? Szczególnie interesuje mnie obrona Częstochowy i działania na terenie pomiędzy Częstochową a Krakowem?
Jakob
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek poczytaj Wimmera-Historia Oręża Polskiego, jest tam dobrze opisana cała kampania szwedzka. Potem możesz sięgnąć po Wojnę polsko-szwedzką 1655-1660" pod redakcją tegoż samego autora (wydanie Warszawa 1973)po bardziej szczegółowe informacje. Nastepnie polecam Warszawę 1656" Nadolskiego (Historyczne Bitwy)-znakomicie opisana kampania wiosenno-letnia. Jeśli chodzi o Jasną Górę to możesz przeczytać Sikorskiego Jasna Góra 1655"(Bitwy Polskie) lub Bochenka Twierdza Jasna Góra"

pozdr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem jeszcze dodać Kerstena Szwedzi pod Jasną Górą 1655". Ale opis całej operacji krakowskiej w 1655 jest zamieszczony u Wimmera Wojna...."
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nu, linki troszkę nie na temat bo dotycza wojny 30-to letniej, ale dużo ładnych ilustracji z epoki i sznurków idac którymi można czego ciekawego się dowiedzieć.

\users.erols.com\lnorberg\Westphalian Society\Westphal.html

www.fortunecity.com/victorian/riley/787/30/index.html

http://users.erols.com/lnorberg/Westphalian%20Society/Westphal.html
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie