Jump to content

Podziemia kościołów


Pietrucha

Recommended Posts

  • 3 weeks later...
przed snem- nie daj Boże aby taki piękny pościk gdzieś uciekł :)

Ogólnie- - rozbudowanych podziemi pod gdańskimi kościołami nie uświadczysz. Ani kilku kondygnacyjnych piwnic, przejść i lochów- za wysoko woda!
Jest oczywiście kilka ładnych piwnic- świeckich, kościelnych czy militarnych , w których można zabłądzić, albo do których nikt przez wiele lat nie wchodzi. Np. do podziemi pod Złotą Bramą czy pod fontannę Neptuna( w jednym i drugim przypadku -przez płytę kanalizacyjną)!!!

Nie będę się rozpisywał- można o tym napisać książkę. Ogólnie, wybiórczo i informacyjnie:

Wszędzie- pod gdańskimi kościołami w nawach centralnych i bocznych , małe, zazwyczaj nie sklepione dołu grobowe ( grobowce nie sklepione, przykryte pierwotnie tylko podnoszona płytą- aby można było tam kogoś dokwaterować!

Pod bocznymi kaplicami i prezbiterium większe, sklepione krypty.Mikołaja

Jeden z nielicznie ocalałych z pożogi wojennej, w czasie wojen napoleońskich szpital.Krypte pod prezbiterium rozkopano podczas prac archeo. A wiec jej nima! Pod kaplica św. Jacka przystosowana do nowych potrzeb piękna średniowieczna krypta, z zamurowanym przejściem do podziemi klasztoru( nieistniejącego).
Dużo ostatnio się tu kopie w najbliższej okolicy- dużo można by było pisać!

Katarzyny
w nawie bocznej, za babsyterium (za chrzcielnicą) zejście do niegdyś udostępnionej krypty ( zamkniętej przez sanepid :((ze zwłokami-- powiem tylko że bardzo starymi :))

Tuż przy kościele od strony rzeki jedna z wielu kryp przykościelnych- dziś chiba jakiś składzik ( przypadkowo odkryta- fajne fanty w środku- piękna gispsera Z HERBEM GDAŃSKA :)))

Mariacki
jak w opisie, piękna kotłownia:))) w krypcie pod kaplica św. Rajnolada był schron w którym podczas wojny ukryto co cenniejsze eksponaty , których nie wywieziono ( np. na Żuławy).


Jana
Powoli kończy się remont, posadzka już chyba cała? Piękna piwnica pod Biblioteka Zappia, kilka małych krypt, od ulicy Ogranej - pięknie zachowane, średniowieczne obecnie zamurowane piwnice kilku kamieniczek zburzonych 45, niegdyś opartych na murze" kościoła,Bożego Ciała
Pod z ławkami, jest wejście do jednej z krypt- całej wypełnionej przepięknie zdobionymi trumnami, głownie z XVIII wieku. Krypta jest malutka, a pod całym kościołem jest ich więcej. Ksiądz ( polsko-katolicki :)) bardzo miły - jak podasz jakiś sensowny powód to być może Ciebie tam wpuści:)))

Nie omiń- tuż nad kościołem, nad ukrytym w krzach grobem założyciela gdańskiej stoczni, droga do radiostacji fortecznej (z 1912 roku) czyli na szczyt grodziska. Raj dla FASCYNATA ŁADNYCH PIWNICZEK I PODZIEMI!

Zwróć uwagę na starą prochownie wojenną ( nieopodal, pięknie wkomponowana w skarpę) i na kanciasty domek po lewej stronie drogi-pod nim laboratorium amunicyjne z 1870 roku! już, już ...miałem pisać o kościołach......

Ignacego

- w gimnazjum jezuickim przy tym kościele kształcił się Pan Wybicki! Raz, dwa razy (?) do roku otwierana jest krypta, w której ustawiono kilka trumien ze szczątkami proboszczów kościoła.
Na wzgórzu- za kościołem i cmentarzem -znajdziesz rewelację- olbrzymi , sory OLBRZYMI ZBIORNIK WODY, przypominający podziemia starożytnej świątyni. Wybudowany pod 100 lat temu warty jest odwiedzenia- gwarantuje niesamowite przeżycia!


To tylko przykłady :)

Więcej- na konkretne pytania

Priv-śmiało!
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information