Jump to content

Perkun


vonadamski

Recommended Posts

Posted
Witam!!!

Mam smieszne pytanko:D

Wykopalem sobie bagnecik poslki mauserowski oczywiscie. Nie znam sie na bagnetach:( ale jest to perkun(widac po napisie przed jelcem) Za napisem perkun jest litera C lub G czy to ma jakies znaczenie? Co to znaczy? Z drugiej strony orzelek i WP.

Z powazaniem vonadamski
Posted
Być może stempel odbioru wojskowego. Gratuluję udanego wykopu.
Pozdrawiam
Posted
Witam,
litera ta jest najprawdopodobniej znakiem odbioru wojskowego, ewentualnie kontroli technicznej. Powinna się ona znajdować w figurze geometrycznej (np. kwadrat, trójkąt, okrąg, elipsa).
Więcej mógłbym powiedzieć znając:
- wzór bagnetu (a przynajmniej czy ma pierścień na jelcu czy nie)
- miejsce umieszczenia tej sygnatury (lewa lub prawa strona sygnatury PERKUN", równo z nią czy nieco poniżej)
- czy jest nabita na progu zewnętrznym jeszcze jakaś inna sygnatura
- miejsce nabicia numeru (głownia/jelec)

Pozdrawiam,
Marek
Posted
Witam!!!

Jak juz napisalem jest to wykop i nie wyglada najlepiej. Jednak jest to pewnik ze na wysokosci sygn. PERKUN jest litera C lub G (czyli PERKUN C " ). Zapomnialem podac ze obraczki na jelcu nie ma. Zadnych numerow nie widze (a oczyscilem go wzglednie dobrze). Litera C (czy tez G) nie jest w zadnym kwadraciku i jest wybita na te sama glebokosc co sygn. PERKUN.

I co wy na to?

Z powazaniem vonadamski
Posted
Szkoda, że nie zachował się numer. Niestety świadczy to o tym, że część sygnatur najprawdopodobniej została zatarta. Wiedząc, że:
- zwykle cecha kontroli fabrycznej była bita głębiej niż cecha odbioru wojskowego (i ta druga wcześniej ulegnie zatarciu)
- zdarzają się sygnatury odbite w ten sposób, że litera jest bita znacznie głębiej niż jej obramowanie
założyłbym, że cecha po prawej stronie to sygnatura kontroli technicznej producenta. Po lewej zaś musiała znajdować się cecha odbioru wojskowego. Na stronie http://www.bagnety.pol.pl/pbp/wersja_angielska/ramki_4.html jest zdjęcie przedstawiające 4 bagnety polskie używane przez Niemców. Bagnet pierwszy od prawej ma taki typ sygnowania o jakim piszę.
Może to również być jakiś inny wariant znakowania, którego nie znam.
Pozdrawiam,
Marek
Posted
Witam, link admin już poprawił. Po pojawieniu strony trzeba kliknąć na Polish bayonets used by Germans" i pokażą się zdjęcia.
Moim zdaniem egzemplarz ten jest ciekawy dlatego, że jest to przejściówka (wcześniejsza) między starym i nowym systemem umieszczania cech odbioru wojskowego i kontroli technicznej. Wyprodukowano ich stosunkowo mało, stąd są rzadkie.
Pozdrawiam,
Marek

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information