Jump to content

Mauser 98


Arecki

Recommended Posts

Odnawiam sobie Mausera 98 znalezionego pod dziadkowym domem. Niestety nie mam już kogo zapytać się o historię tego sprzęta więc zwracam się o informację na jego temat.
Udało mi się odkryć spod rdzy oznaczenia i widnieje tam znak chyba w formie korony, niekompletny napis - A...ERG i rok 1917.
Na początq myślałem, że to dziadkowy karabin z jednostki ułańskiej w której służył jednak napis wskazuje raczej na fabrykę niemiecką więc może jest zdobyczny.
Za wszelakie informację będę wdzięczny.
Link to comment
Share on other sites

Komora raczej z końca I-ej wojny. Pruska. Opisz muszkę i podaj długość karabinu, to może coś się wymyśli. Rączka pewnie zgięta w dół? Kawaleria miała na wyposażeniu karabinek, krótszy od normalnego.
Link to comment
Share on other sites

na moje jest to pierwszowojenny mauser. nie wiem jak u niego z wymiarami bylo i czy one sie zgadzaja, ale celownik typowy dla pierwszowojennych. moze to nie karabin dziadka, tylko jakis karabin znaleziony gdzies na polu? wnioskuje po tym, ze nie ma zamka
Link to comment
Share on other sites

Całkiem możliwe, że jest to jakiś znaleziony karabin.
Jednak kiedyś kiedyś dziadek opowiadał jak to z wojenki mu karabin został a amunicję i jego części (więc podejrzewam zamek i jeszcze parę brakujących rzeczy)zakopał gdzieś na podwórq. Służył w jakiejś ułańskiej jednostce z okolic Krakowa (pochodził spod Bochni), więm jeszcze, że nie nawojował się długo bo jednostkę zara szkopy rozwaliły a dziadek dostał się do jakegoś obozu w którym był kucharzem, potem zwiał i parę miesięcy wracał piechotą do domu. Tak więc karabin jeśli nie był przydziałowy to może być jakiś zdobyczny lub znaleziony po drodze.
Link to comment
Share on other sites

Widać, że to raczej dziadkowe znalezisko, ale może to być równierz niemiecki karabinek mauser 98a z pierwszej wojny światowej. Pierwowzór polskiego kbk wz. 98. Oba typy były urzywane w polskiej kawalerii. Można go rozpoznać po bocznych osłonach muszki jakich nie miał długi mauser.
Link to comment
Share on other sites

Porównując go z ilustracjami jakie posiadam jest to na pewno kb wz.98, muszka nie posiada osłon, przedni bączek ma w tylnej, dolnej części haczyk.
Chciałbym poprostu namierzyć miejsce jego produkcji (napis - A...ERG) a nie wiem za bardzo gdzie takowe informacje mogę znaleźć no i intryguje mnie czy jest możliwe aby ten karabin był na wyposażeniu jednostki ułańskiej.
Link to comment
Share on other sites

Przepatrz:
http://collectiblefirearms.com/RiflesMauser.html
Jest tam firma z m. Amberg. Trochę inny model, ale może producent ten sam. I też ma koronę. Nic innego nie znalazłem.
Pozdrawiam
Link to comment
Share on other sites

No mogłoby się zgadzać tylko ta korona na moim jest jakby prostsza, ale może zmienili oznaczenie z czasem.

A tutaj przy okazji znalazłem fotkę tego co by odpowiadało mojemu mauserowi:

http://au.geocities.com/fortysecondbattalion/images-42/german-rifle.jpg
Link to comment
Share on other sites

Niemieckie długie mausery były urzywane w wojsku polskim jeszcze w 1939 roku. Ponad 100 tys. zdobyliśmy w różny sposób z różnych żródeł. Teoretycznie nie są one przewidziane dla kawalerii, ale po odzyskaniu niepodległości mieliśmy bardzo poważne braki sprzętowe. Brakowało szczególnie karabinków. Dla przykładu w 1922 roku mieliśmy tylko 19300 szt. kbk wz.98 (niemieckie). Jednocześnie zapotrzebowanie na kbk mauser wynosiło 272 tys. sztuk. Przepaść była ogromna. Ponad 250 tys. W tej sytuacji do jednastek które powinny mieć karabinki kierowano dłuższą broń z nadwyżek.
Z tego wynika, że kawaleria urzywała z konieczności długich mauserów. Jest więc możliwe, że jeden z bardziej zużytych egzemplaży został podarowany zasłużonemu żołnierzowi. Moim zdaniem jest to bardziej prawdopodobne niż przetrwnie takiego karabinu w armii niemieckiej całej drugiej wojny.
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information