Skocz do zawartości

Mauser 98


Arecki

Rekomendowane odpowiedzi

Odnawiam sobie Mausera 98 znalezionego pod dziadkowym domem. Niestety nie mam już kogo zapytać się o historię tego sprzęta więc zwracam się o informację na jego temat.
Udało mi się odkryć spod rdzy oznaczenia i widnieje tam znak chyba w formie korony, niekompletny napis - A...ERG i rok 1917.
Na początq myślałem, że to dziadkowy karabin z jednostki ułańskiej w której służył jednak napis wskazuje raczej na fabrykę niemiecką więc może jest zdobyczny.
Za wszelakie informację będę wdzięczny.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Komora raczej z końca I-ej wojny. Pruska. Opisz muszkę i podaj długość karabinu, to może coś się wymyśli. Rączka pewnie zgięta w dół? Kawaleria miała na wyposażeniu karabinek, krótszy od normalnego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na moje jest to pierwszowojenny mauser. nie wiem jak u niego z wymiarami bylo i czy one sie zgadzaja, ale celownik typowy dla pierwszowojennych. moze to nie karabin dziadka, tylko jakis karabin znaleziony gdzies na polu? wnioskuje po tym, ze nie ma zamka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całkiem możliwe, że jest to jakiś znaleziony karabin.
Jednak kiedyś kiedyś dziadek opowiadał jak to z wojenki mu karabin został a amunicję i jego części (więc podejrzewam zamek i jeszcze parę brakujących rzeczy)zakopał gdzieś na podwórq. Służył w jakiejś ułańskiej jednostce z okolic Krakowa (pochodził spod Bochni), więm jeszcze, że nie nawojował się długo bo jednostkę zara szkopy rozwaliły a dziadek dostał się do jakegoś obozu w którym był kucharzem, potem zwiał i parę miesięcy wracał piechotą do domu. Tak więc karabin jeśli nie był przydziałowy to może być jakiś zdobyczny lub znaleziony po drodze.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widać, że to raczej dziadkowe znalezisko, ale może to być równierz niemiecki karabinek mauser 98a z pierwszej wojny światowej. Pierwowzór polskiego kbk wz. 98. Oba typy były urzywane w polskiej kawalerii. Można go rozpoznać po bocznych osłonach muszki jakich nie miał długi mauser.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porównując go z ilustracjami jakie posiadam jest to na pewno kb wz.98, muszka nie posiada osłon, przedni bączek ma w tylnej, dolnej części haczyk.
Chciałbym poprostu namierzyć miejsce jego produkcji (napis - A...ERG) a nie wiem za bardzo gdzie takowe informacje mogę znaleźć no i intryguje mnie czy jest możliwe aby ten karabin był na wyposażeniu jednostki ułańskiej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepatrz:
http://collectiblefirearms.com/RiflesMauser.html
Jest tam firma z m. Amberg. Trochę inny model, ale może producent ten sam. I też ma koronę. Nic innego nie znalazłem.
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No mogłoby się zgadzać tylko ta korona na moim jest jakby prostsza, ale może zmienili oznaczenie z czasem.

A tutaj przy okazji znalazłem fotkę tego co by odpowiadało mojemu mauserowi:

http://au.geocities.com/fortysecondbattalion/images-42/german-rifle.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niemieckie długie mausery były urzywane w wojsku polskim jeszcze w 1939 roku. Ponad 100 tys. zdobyliśmy w różny sposób z różnych żródeł. Teoretycznie nie są one przewidziane dla kawalerii, ale po odzyskaniu niepodległości mieliśmy bardzo poważne braki sprzętowe. Brakowało szczególnie karabinków. Dla przykładu w 1922 roku mieliśmy tylko 19300 szt. kbk wz.98 (niemieckie). Jednocześnie zapotrzebowanie na kbk mauser wynosiło 272 tys. sztuk. Przepaść była ogromna. Ponad 250 tys. W tej sytuacji do jednastek które powinny mieć karabinki kierowano dłuższą broń z nadwyżek.
Z tego wynika, że kawaleria urzywała z konieczności długich mauserów. Jest więc możliwe, że jeden z bardziej zużytych egzemplaży został podarowany zasłużonemu żołnierzowi. Moim zdaniem jest to bardziej prawdopodobne niż przetrwnie takiego karabinu w armii niemieckiej całej drugiej wojny.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie