Skocz do zawartości

Pomniki


merlin

Rekomendowane odpowiedzi

Zaraz po wojnie powstał zwyczaj ozdabiania pomników,cmentarzy róznego rodzaju typami uzbrojenia często z II wojny światowej a później i powojennego. Mam propozycje zgłaszajcie na post gdzie się co znajduje. Najlepiej miejscowość i co stoi na pomniku.Będziemy wiedzieli co ogladać.A może stwierdzimy że gdzieś uchowało się coś ciekawego? Na początek propozycje z moich okolic ( województwo Łódzkie :

Łask - LIM 2 ( powojenny ),
Strońsko k . Sieradza ( cmentarz ) armata ZIS 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!!!

Kilka zauwazonych przezemnie.

Droga Dęblin - Wa-wa tzw nadwislanka. W miejscu przeprawy na przyczolek warecko magnuszewski haubica 105mm (ale produkcja powojenna), dwie armaty plot ale nie pamietam kalibrow, i chyba 76.2 mm armata polowa.(moge sie mylic dawno nie bylem)

Co do sandomierza to kiedys stala tam obok bodajze komendy milicji(ostatnio tam bylem za czasow milicji) armata plot kal. chyba 85mm.

Jak sobie cos przypomne wiecej to podam:D:D:D

Z powazaniem vonadamski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biedrusko koło Poznania armata polowa wz 42 powojenna
Poznań ulica wojska Polskiego T-34
Rózan T-34
Nowogród przy moście T-34
Kiekrz koło Poznania ośrodek policyjny LIM-5
wspomniane już biedrusko poligon mig 21 w krzakach i jakaś mała armata i wanna nie wiem od czego
tyle co pamiętam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dukla - muzeum braterstwa broni - ISU-152. Kiedyś stał jako pomnik przed kościołem, ale teraz jest tam papież ;-).
W samym muzeum polecam ekspozycje poświęcone bitwie o Monte Cassino i Powstaniu Warszawskiemu.
Z tego co pamiętam są też jakieś częsci od Stuga.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

części samolotów wkomponowane w pomniki :
Ochotnica Górna - poszycie przedniej części amerykańskiego B-24 California Rocket"
Zygadowice - fragment skrzydła amerykańskiego B-24 Hell Angel"
inne :
Łososina dolna - TS 11 Iskra
Dębica - T-34-85 parę lat temu pomalowany był na różowo ! , teraz nie wiem
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poznań: przy południowym wejściu na Cytadelę niedaleko muzeum Armii Poznań 2 działa ale nie wiem jakie (najprawdopodobniej I wojna),

Kostrzyn n/O: na cmentarzu Armii Czerwonej (Stare Miasto) na pomniku armata (nie wiem jaka, ale radziecka) i bez zamka :-( wycelowana podobno na Berlin,

Kunowice (niedaleko Słubic) T 34
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyczółek warecko - magnuszewski:
Mniszew - T 34 -85
Magnuszew - armatohaubica (152 mm ?)
Studzianki Pancerne - T 34

poza tym w Wyszkowie haubica 105 mm,
Wrocław, przy drodze wyjazdowej na Wałbrzych - T 34
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doprzucę swoje 5 groszy:
Siekierki n/Odrą- IS-2 (wojenny)
Pyrzyce- IS-2
przy drodze Szczecin-Wolin- rakieta plot (powojenna)
Szczecin:
cmentarz jeńców belgijskich- 2 armaty chyba 76mm,
AMW- armata 76mm,
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miedzy Olawa a Jelczem stoi przy drodze jakis wrak samolotu, pamiatka po katastrofie 2 radzieckich pilotow, nie pamietam modelu...Mig 15 albo moze IL 2? Sprawdzcie....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za kolejne posty. Widzę strona się rozwija. Mam jeszcze dwie prośby 1) z postów wynika,że jednym z najczęściej występujących pomników jest T-34 o ile jest to możliwe piszcie która wersja T-34/76 czy T-34/85 ta pierwsza jest znacznie trudniejsza do spotkania.2) Dwa razy w postach pojawiło się działo 105 mm - mam prośbę o uzupełnienie 105 mm to kaliber charakterystyczny dla armii niemieckiej ( czyżby jakaś mała sensacja czy też pomyłka i jest to 122 lub 152 mm ).

Pozdrawiam Merlin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilkanascie lat temu, za czasow pobytu wojsk radzieckich w Legnicy, w tamtejszym parku bylo zorganizowane Muzeum Wojsk Radzieckich. W plenerze staly tam: katiusza, t-34, mig 15 i caly zestaw dzial plot., armat i haubic... Panie, i komu to przeszkadzalo?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
Uzupełniam - w Baligrodzie stoi chyba lekko podniszczony T - 34/76, z odpadającymi lukami silnika i osłonami rur wydechowych
Dukla - dużo sprzetu radzieckiego - w tym piękny ISU - 152 spod Bernardynów - ale uwaga!! rzadkość - pak 40 niemiecki - depozyt z Warszawy, a także lfh - 105, haubicoarmata niemiecka, chyba także depozyt. Bardzo ładna.
Grabownica Starzeńska koło Brzozowa - prawdopodobnie Zis - 3 rosyjski obecnie tylko laweta - chlopi ukradli koła i tarcze
Lanckorona koło Krakowa - obok dużej willi wybudowanej przez oficera legionów stoi wmurowana armata laweta tylko - zupełnie nieznany mi typ - lecz przypuszczam ze Zis - 3 - lecz warto sprawdzić.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pińczów - Ośirodek Sportów Wodnych mocno podniszczony
TS-8 BIES
Różan - T-34...
Góra Kalwaria przed wjazdem do jednostki MSW 2X Haubica 122 , z drugiej strony jednostki droga pomiędzy rondem a mostem na Wiśle kilka sztuk sprzetu min. T-34, Star-66, armata pplot..., amfibia.... , skansen jest w miare doborzez widoczny od południowej strony pózną jesienią i zimą, brak lisci na drzewach niestety nigdy nie udało mi się znależdz w jego środku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gdańsk;
al.Zwycięstwa stoi T-34 ale nie wiem jaka wersja.
kiedyś w gdańsku był drugi ale pocieli na żyletki
aha jest jeszcze jeden przed klubem płetwonurków REKIN"
na ul.PIASTOWSKIEJ<-ten przed rekinem jest prywatną własnością klubu.
czyli w gdańsku jeszcze się dwa ostały
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie