Skocz do zawartości

Karabin powtarzalny Terry-Norman wz.1858


bjar_1

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
Proszę o wszelkie informacje na temat karabinu powtarzalnego Terry-Norman wz.1858 ,opracowanego w 1858 r. w Birmingham (kaliber 6 linii = 15,24 mm). Poszukuję wszelkich zdjęć i wyglądu amunicji (pocisk ołowiany ,papierowa łuska). Czy broni takiej używali powstańcy w 1863 r.?

pzdr

bjar_1
Napisano

Witam
Karabin Terry - Norman to konwersja rosyjskiego karabinu kapiszonowego wz. 1856-60. Jego żywot w armii rosyjkskiej był bardzo krótki, przyjęto go na wyposażenie 15 listopada 1866 roku, a już na początku 1867 r. zaprzestano przerabiania kapiszonowych karabinów na bazie których powstawał. Komplet informacji na temat tej broni znajdzie Pan na skanach, które przygotowałem, dodam jeszcze że Norman nie był Anglikiem jak Terry, tylko był to rosyjski majster, brakarz w tulskiej fabryce broni. Osiągi balistyczne Terry-Normana są identyczne jak osiągi kapiszonówki wz.1856-60.

Napisano

Osiągi balistyczne i inne dane kapiszonówki, a jednocześnie Terry-Normana, którego wygląd różnił się od karabinu wz. 56-60 tylko wyglądem zamka.

Napisano
Trudno nazwać ten karabin powtarzalnym, ponieważ nie ma magazynka. Jest to konstrukcja odtylcowa jednostrzałowa, na nabój w cienkiej papierowej łusce, natomiast zapłon ładunku jest zewnętrzny (kominek).
Napisano
Terry opatentował swój karabin w roku 1858, natomiast Norman wprowadził w nim około dwudziestu zmian w roku 1866, tak więc błędem jest pisanie karabin Terry-Norman wz.1858"
Napisano
Dzięki za informacje Piterr. Znalazłem pocisk od tego karabinu w miejscu domniemanej potyczki z 1893 r. Czy to twoim zdaniem zbieg okoliczności ,czy mogli go mieć Rosjanie (lub powstańcy)?

pzdr

bjar_1
Napisano
Pocisk do karabinu Terry Norman jest taki sam co w karabinie kapiszonowym odprzodowym wz. 1856-60. Jest to typ Minie ze stalowym zwierciadłem, do broni kal.15,24 mm . Ten karabin i rodzaj pocisku używali Rosjanie przeciwko powstańcom styczniowym. Oczywiście Polacy używali tę broń jako zdobyczną. Rzecz jasna nie używano w tym okresie karbinu Terry - Norman (wprowadzony w 1866), co najwyżej Polacy sporadycznie mogli używać karabinów z systemem Terry. Wiadomo, że w powstaniu styczniowym stosowano w niewielkich ilościach broni najnowszych systemów i z różnych stron świata. Jeśli możesz wstaw fotkę znalezionego pocisku. Rosyjska wersja pocisku Minie miała większą średnicę niż angielska wersja Minie. Przepisowym kalibrem broni angielskiej był wtedy .577 czyli 14,66 mm . Możesz zmierzyć dokładnie (jeśli stan pocisku na to pozwala) jego średnicę. Angielski Minie ma średnicę ok.14,55 mm. (pocisk typu minie miał nieznacznie mniejszą średnicę od kalibru lufy co przyspieszało ładowanie broni). Podsumuwując jeżeli twój pocisk będzie miał średnicę ok. 15,1 to jest to pocisk rosyjski.
Oczywiście podaję średnicę pocisków niewystrzelonych.
  • 2 weeks later...
Napisano

Po prawej pocisk o którym mowa ,ostatnio jednak znalazłem mosiężną łuskę (wys.-40 mm ,średnica denka-19,5 mm) ,a obok taki sam pocisk. Domyślam się ,że pochodzą one (a może i ten pocisk na fotce) z karabinu Krnka o kalibrze takim samym jak kb Terry-Norman (pociski obu kb były chyba identyczne). Czy da się pozanć który jest od którego? Posiadacie może informacje (zdjęcia itp.) na temat karabinu Krnka?

pzdr

bjar_1

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie