Skocz do zawartości

Co to za kwadraciaki?


Fenrir

Rekomendowane odpowiedzi

Jedni twierdza ze to sa monety zastępcze , a inni ze odwazniki. Razem z tymi znanych mi jest ok 30 szt.Kazdy jest inny.Grubość 2-3 mm i lekko ściete trapezowe boki. 80% znaleziono na miejscu obozowisk wojsk napoleońskich i pruskich. Choć niektórzy sugeruja iz moga byc dużo starsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi sie, że raczj nie słuzyły do gry, gdyz napewno wtedy musiał je mieć nie jeden żołnierz i z całą pewnością by sie powtarzały. Nie wydaje mi sie by dla kazdego robiono unikatowe stemple do ich bicia. To koszty , czas , a na niektórych sa herby. Wówczas znajdywano by ich wiecej i z całą pewnością takie same sztuki. Raczej nie bitoby heraldyki.
Ale dzieki za sugestie i odmienny sposób myslenia, jest bardzo ciekawy, nawet niebrałem tego pod uwage. Dzięki kolegom za odpowiedzi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są to odważniki do sprawdzania wagi monet z kruszcu. Mam taki jeden, ale widziałem w muzeum w Kopenhadze w komplecie, czyli: drewniane pudełko,w nim waga szalkowa i odważniki . Na pudełku od wewnątrz były narysowane monety. Bicie na kwadracie odpowiada monecie jaka była sprawdzanai jakiej wadze odpowiadał odważnik. Sprawdzanie wagi monety umożliwiało zidentyfikowanie fałśzerstw, bądź okrojonych monet (lżejszych niż powinny być). Jak wiadomo wtedy w obiegu były jednocześnie monety z różnych krajów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie