Jump to content

Zdjęcia z Września 39'


Guest Bodziu

Recommended Posts

Najlepsze jest to zdjęcie. TKS z działkiem FK 20 mm. Jedyne jakie widziałem. http://www.chrito.users1.50megs.com/photos/2leipolen/leipolen39.jpg
Link to comment
Share on other sites

Zawsze mnie zastanawia, co ta za dwie antenki" wychodzą z dachu zaraz za jarzmem działka. Czy w tych TKS-ach były już jakieś środki łączności? W sumie były to przecież najnowsze maszyny, dostarczane dopiero w '39-tym.
Link to comment
Share on other sites

Po pierwsze: fotografia jest negatywem - jarzmo działka powinno być z prawej strony pojazdu.
Po drugie: łączność w TKS polegała na porozumiewaniu się między czołami za pomocą chorągiewek. Na widocznych na zdjęciu drutach przyczepiano chorągiewkę i wystawiano na zewnątrz przez specjalne tulejki. Ogólnie były jeśli mnie pamięć nie myli 3 takie tulejki. Na zdjęciu druty są wyciągnięte, lecz nie widzę chorągiewki.
Link to comment
Share on other sites

Tak, to by w zasadzie wyjaśniało sprawę. Inna rzecz, że tych tulejek nie widać na większości zdjęć, a także rysunków TKS-a. Udało mi się odnaleźć jedną na zdjęciu zwykłego TKS-a, bardziej na środku dachu", niż nad miejscem dowódcy. Wydaje mi się, że taka tulejkę ma też TKS w Kubince, ale zdjęcie które mam jest zbyt ciemne i nieostre. Dotychczas myślałem, że chorągiewki te wystawiano po prostu przez liczne okienka" tankietki, ale przyznaję, że w warunkach bojowych byłoby to mało praktyczne.
Link to comment
Share on other sites

http://www.odkrywca-online.pl/galerie/wrzesien/tks(1).jpg

Okazuje się, że chorągiewkę taką idealnie widać w akcji" na obu zdjęciach H.Jaegera przedstawiających kolumnę zdobycznych TKS-ów (na pierwszym w kolumnie). Wstyd, że nie zauważyłem tego wcześniej.
Może ktoś potrafi powiedzieć, co oznaczała czerwona chorągiewka?
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information