Jump to content

co to za metal?


Guest hydro

Recommended Posts

W jaki sposób można określić z jakiego metalu jest wykonany znaleziony przedmiot, zanim wstępnie go oczyścimy?Pytam o to z powodu monety, która jest pokryta zieloną śniedzią przez co mam trudność z jej identyfikacją, i nie chcę jej zniszczyć niewłaściwą konserwacją. Jak można wykonać test na zawartośc złota w znalezionym przedmiocie? Pozdrawiam. Hydro
Link to comment
Share on other sites

Prawie wszystkie monety z ziemi mają zielony nalot. Potrzebne jest doświadczenie i znajomość numizmatyki. Przed czyszczeniem najlepiej odszukać monetę w odp. katalogu gdzie będzie podany metal. Zasadniczo większość dawnych monet jest wykonana z kiepskiego srebra lub z miedzi.
Jeżeli chodzi o zawartość złota to monety złote są próby conajmniej 0,900 i nie ma problemu, bo nie korodują. Inne wyroby są próby conjmniej 0,333 i też po wstępnym umyciu widać, że jest to złoto. Są metody jubilerskie określania próby złota przy pomocy kamienia probierczego i elektronicznie ale to dłuższa historia.
Jeżeli chcesz abym pomógł Ci zidentyfikować monetę pisz na priva.
Link to comment
Share on other sites

jeśli jest to srebro to zrób roztwór pół szklanki wody 2 małe łyżeczki kwasku cytrynowego i zamocz monetkę na 10-15 minut. kontroluj czyszczenie bo jak przesadzisz z czasem to to będzie zong, możesz co parę minut ją wyjąć i przeczyścić twardą szczotką z NATURALNEGO włosia. sposób sprawdzony.
Link to comment
Share on other sites

B. stara i prymitywna metoda - obliczenie ciężaru właściwego metalu.
Menzurka z podziałką w ml lub cm3 o średnicy nieco większej od monety. Nalewamy wody. Notujemy poziom. Wrzucamy monetę. Notujemy poziom (wyższy). Od poz. wyższego odejmujemy niższy i jeśli trzeba przeliczamy na cm3. Ważymy suchą monetę na dokładnej wadze. Dzielimy wagę (w gramach) przez objętość wypartej cieczy (cm3). Otrzymujemy ciężar właściwy, porównujemy w tablicach mat/fiz lub szukamy w internecie. Niestety większość monet to stopy kilku metali. Zielony nalot monety świadczy o zawartości Cu (miedzi) w ilości nie mniejszej niż 10%.
Link to comment
Share on other sites

Oczywiście menzurką z rurką włosową" (noniusz), dokładność ok 0,5 mm3. Sprawa w objętości, ciężar można - dosyć prosto z dokł do 5 mg.
Peter
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information