Skocz do zawartości

co to za metal?


Gość hydro

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
W jaki sposób można określić z jakiego metalu jest wykonany znaleziony przedmiot, zanim wstępnie go oczyścimy?Pytam o to z powodu monety, która jest pokryta zieloną śniedzią przez co mam trudność z jej identyfikacją, i nie chcę jej zniszczyć niewłaściwą konserwacją. Jak można wykonać test na zawartośc złota w znalezionym przedmiocie? Pozdrawiam. Hydro
Napisano
To pytanie miało pójść do forum ident. Sori nie udało się. Hydro
Napisano
Prawie wszystkie monety z ziemi mają zielony nalot. Potrzebne jest doświadczenie i znajomość numizmatyki. Przed czyszczeniem najlepiej odszukać monetę w odp. katalogu gdzie będzie podany metal. Zasadniczo większość dawnych monet jest wykonana z kiepskiego srebra lub z miedzi.
Jeżeli chodzi o zawartość złota to monety złote są próby conajmniej 0,900 i nie ma problemu, bo nie korodują. Inne wyroby są próby conjmniej 0,333 i też po wstępnym umyciu widać, że jest to złoto. Są metody jubilerskie określania próby złota przy pomocy kamienia probierczego i elektronicznie ale to dłuższa historia.
Jeżeli chcesz abym pomógł Ci zidentyfikować monetę pisz na priva.
Napisano
jeśli jest to srebro to zrób roztwór pół szklanki wody 2 małe łyżeczki kwasku cytrynowego i zamocz monetkę na 10-15 minut. kontroluj czyszczenie bo jak przesadzisz z czasem to to będzie zong, możesz co parę minut ją wyjąć i przeczyścić twardą szczotką z NATURALNEGO włosia. sposób sprawdzony.
Napisano
B. stara i prymitywna metoda - obliczenie ciężaru właściwego metalu.
Menzurka z podziałką w ml lub cm3 o średnicy nieco większej od monety. Nalewamy wody. Notujemy poziom. Wrzucamy monetę. Notujemy poziom (wyższy). Od poz. wyższego odejmujemy niższy i jeśli trzeba przeliczamy na cm3. Ważymy suchą monetę na dokładnej wadze. Dzielimy wagę (w gramach) przez objętość wypartej cieczy (cm3). Otrzymujemy ciężar właściwy, porównujemy w tablicach mat/fiz lub szukamy w internecie. Niestety większość monet to stopy kilku metali. Zielony nalot monety świadczy o zawartości Cu (miedzi) w ilości nie mniejszej niż 10%.
Napisano
Witam,
Do kolegi Peterka: a jak kolega policzy te centymetry sześcienne wody wypartej przez np: denarek Olbrachta ( waga poniżej 1,5 g.) ????????
pozdrawiam
GranadaF
Napisano
Oczywiście menzurką z rurką włosową" (noniusz), dokładność ok 0,5 mm3. Sprawa w objętości, ciężar można - dosyć prosto z dokł do 5 mg.
Peter

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie