Skocz do zawartości

Czy Ktoś spotkał coś takiego? Co to jest?


Rybciak

Rekomendowane odpowiedzi

MEKO, na jakiej podstawie sądzisz, że to a pewno" żeton? Tylko dlatego, że osobiście nie znasz takiej monety? :-))))Pewnie jeszcze wielu nie znasz ....
Wołoczyska to miasto powiatowe miedzy Tarnopolem a Chmielnickim na Ukrainie, położone w niewielkiej dolinie nad rzeką Zbrucz. Pierwsza wzmianka o Wołoczisczach pochodzi z roku 1518.

Wtedy to król Zygmunt I Stary potwierdził prawo władania dobrami otrzymanymi w spadku po księżnej Marii Rówieńskiej i księciu Semionie Nieświskim przez księcia Konstantego Ostrogskiego. W kluczu owych dóbr znajdowały się i Wołoczyska. Miasto przez wieki stawało się własnością rozmaitych magnackich rodzin. W 2 połowie XVIII w. było na przykład w posiadaniu znanej z powieści J. Kraszewskiego hrabiny Cosel, potem hrabiów Moszyńskich, Szembeków i Ledóchowskich.
Wysłałem dziś rano jej fotkę do kolegi numizmatyka z Ukrainy i stwierdził, że to moneta... ale szczegóły ma mi przesłać mailem, więc się pewnie jeszcze odezwę.
A gdzie ją Rybciak - o ile to nie jest wielka tajemnica - znalazłeś?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skoro na rewersie widnieje nazwa w/w miejscowości byc może faktycznie jest to jakaś miejska moneta(podobnie jak polskie emisje gdańskie).Jednakże miejscowość ta nie należy chyba do zbyt dużych więc i zapewne bicie monet w niej nie było zbyt powszechne.Z tąd też przychyliłbym się do wersji że to liczman lub żeton miejski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie jest to moneta zastępcza bita dla pracowników (chłopów, niewolników) w tym mieście u jakiegoś hrabiego, zarządcę dóbr mieskich w tamtym rejonie. Spotkałem się z podobną ale należały do m. Leszna (byłe woj.Leszczyńskie)i innych wiosek koło m.Kościana (byłe woj. Leszczyńskie)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba YoWheris ma racje! Prawdopodobnie jest to moneta zastępcza (3 kopiejki) - w katalogu monet rosyjskich jest podane:
poz. 144 WOLOCZYSK 1777" Волочиск Хмельницкой обл. Владелец не установлен. 3 коп. бр. 14 мм

Dla zainteresowanych link (ostatnia pozycja na dole - 144):
http://www.kubera.narod.ru/tunkel/v.htm

Pozdrawiam wszystkich monetkowiczów!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj, MEKO - doczytaj posty do końca :-) przecież wyszło że to moneta, a nie jakiś żeton z kasyna, nie? Ale mnie przepraszać nie trzeba, bo wszyscy możemy się mylić. Chodziło mi bardziej, by nie nadużywać słowa a pewno" w przypadku, gdy nie podaje się jednocześnie dowodów na potwierdzenie swojej opinii...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za informacje, nie ma jej (jego) w żadnym katalogu - a tu proszę - pełna informacja! Muszę tylko jeszcze popatrzeć na mapie - gdzie ten Wołoczysk. Nie jest już takie ważne czy zwać ją monetą czy żetonem - grunt że wiadomo skąd jest i jakie było jej(jego) zastosowanie. Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie tak do końca że nie ma w żadnym katalogu :). Trzeba mieć en" katalog po prostu. Czyli katalog emisji zastępczych z zaboru rosyjskiego lub też katalog emisji dominialnych - emisja opisana w obu. Uzupełnić sobie pozwolę wypowiedź fuks-a. Emitentem tych monet był właśnie syn hr. Cosel - Fryderyk Moszczyński.
Jeśli monetka ta jest na sprzedaż proszę o kontakt na adres arek_gosc@poczta.onet.pl
Pozdrawiam
Arkadiusz Gościnny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie