Skocz do zawartości

Ruski Bród - 18-22.01.1945 - część IV-ta


bjar_1

Rekomendowane odpowiedzi

A jaki związek ma park w Pańskim mieście z tropieniem śladów historii??? Tak , tak - śladów, bo dzięki odnajdywaniu właśnie takich blaszek wiemy co sie tam kilkadziesiąt lat temu działo, może nawet powstanie na podstawie tych znalezisk artykuł, może ktoś sie tymi wydarzeniami i ich opisem na poważnie zainteresuje... natomiast jeśli znalezisko wiąże się z mogiłą - to każdy wie co robić, jednak większość powidomień jest anonimowa, bo polskie przepisy pod tym względem są chore :-( i władze wolałyby same, by nikt nic nie zgłaszał! Najlepszy przykład to sytuacja opisana przez Pana, gdzie po prostu zaoszczędzono na kosztach ekshumacji... ale ja bym tych faktów nie łączył, bo dzieki poszukiwaczom - mimo krążących negatywnych opinii - niejedno muzeum ma fantastyczne pamiątki, których poza lasem i starym zapomnianym duktem nie sposób dzis zdobyć...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 108
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Wszystkie dane dot. informacji o znalezionych nieśmiertelnikach są pod linkiem:
http://www.odkrywca-online.com/index1.php?action=prawo&artykul=niesm

Super, gdyby mógł Pan nas tu na forum poinformować, jak potoczyły się dalsze losy będącego w Pana posiadaniu nieśmiertelnika...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też się zgadzam z tym, żeby calić od zapomnienia"- i pewne muzeum też ma eksponaty przekazane przeze mnie (nie wykopane) natomiast uważam za niestoowne chwalenie się takimi znaleziskami i mam nadzieję, że zakończę tym postem dyskusję, której wcale nie miałem zamiaru rozpętać.
Nowy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Boga! - nikt tu się niczym nie chwali! Wszyscy jesteśmy pasjonatami historii i oczekujemy takich właśnie informacji - gdzie, jaka jednostka, kiedy walczyła, jak sie potoczyły jej dalsze losy - to bardzo żmudna i czesto syzyfowa praca.
Ale teraz rozumiem, że dzięki Panu jakaś niemiecka rodzina nigdy się nie dowie, że w Pańskiej miejscowości w parku poległ ich dziadek, ojciec, a może ukochany brat...
To bardzo przykre........daruję sobie dalszy komentarz, szczególnie w swietle tego, co Pan wcześniej o laszkach" i ich znalazcach napisał ....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to gratuluje ciekawego znaleziska,ostatnio trafiłem taką sama odznake ale bezsfastyki,wcześniejsza wersja??,co jeszcze ciekawego pociągneliscie z ta połówką blaszki???
Pozdrowionka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Nowy = to jakim prawem na podstawie wydzarzeń oglądanych w pańskim mieście ocenia pan nas? Piszę wyraźnie : NIGDY NIE KOPAŁEM I NIE BĘDĘ KOPAŁ W GROBACH! Dotyczy to także reszty mojej grupy! Rozumiem że sytuacja ta zbulwersowała ,ale dlaczego pan śadzi że my tacy jesteśmy? ŻADNA Z TYCH BLASZEK NIE ZOSTAŁA WYKOPANA PRZY TRUPIE! Nawet połówka...

Dziś znów byliśmy w lesie - teren kotła ale nie przechodzony Ruski Bród - nowe miejsce! Nie trzepane!
Fantów trochę wyszło :

JA - orzełek Kurica" ,srebrny sygnet ,kulka szrapnelowa ,sporo łusek ,jakaś wtyczka ,4 monetki ,guzik WH...
MARCIN - łuska od 'UR-a' ,około 10 monetek ,łuska 2 cm mosiężna i 76 mm ruska ,sporo łusek...
ZWIERZU - 2 odznaki 'za rany' mosiężne ,klamra WH aluminiowa ,sporo łusek...

Na fotce kurica" mosiężna - prawda że ładna? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bjar_1 gratuluje pięknego trafienia!!!
Sam poluje na taką kurice od dawna.Szukałem na wale pomorskim,na przyczułku warecko-magnuszewskim i nie moge jej trafić.Widać nie jest mi pisana:(
PS.
Czy są jakeś wzmianki o udziale w walkach żołnierzy 1AWP w okolicach Ruskiego Brodu ?

Pozdrawiam
VRILL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

piękna kurica-gratulacje,widze że twoja kolekcja odznaczeń sie powiększa,jakim teraz działasz wykrywaczem,a i jeszcze jak czytam sobie wasze relacje z wykopków to zawsze Zwierzu trafia jakąs za rany i tu mam takie pytanie ile trafiliscie łącznie tych odznaczeń na waszych terenach (ruski brod)
Pozdrawaim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

VRILL - nie ma żadnych wzmianek o żołnierzach LWP. Raczej na pewno tutaj nie walczyli. Więc kuricę" albo nosił ktoś po wojnie ,albo jakiś Niemiec miał ją jako trofeum. Była na głębokości ok.40 cm.

Mateusz - ja teraz chodzę z BH Lone Star. W tym sezonie wyszło z 10 odznaczń 'za rany' ,4 mosiężne 'czarne' ,jedna 'srebrna' i reszta to stalówki.
Oczywiście ilość ta dotyczy całego kotła" a nie tylko okolicy Ruskiego Brodu ,gdzie szukamy dość rzadko.

pzdr

bjar_1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje monetki :

- 20 groszy Generalna Gubernia (cynkowe)
- 5 fenigów ,mennica A z 1942 r. (cynkowa)
- 1 fenig ,mennica A z 1943 r, (cynkowe)
- 5 groszy z 1949 r. (brąz)

Marcina : 1 kopiejka z 1903 r. ,kilka cynkowych fenigów ,5 groszy z 1949 r. (brąz).

pzdr
bjar_1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
Masz racje Bjar_1,kurice pewnie przytachał na Ruski Bród niemiec.
Z tego co wyczytałem na twojej stronie,w kotle była 17 dywizja piechoty,19 dpanc i resztki 45 Volksgrenadierów.
Wszystkie one brały udział w walkach na Studziankach Pancernych.Mieli więc bardzo dużo okazji,żeby zdobyć take trofeum jak kurica.

Pozdr.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest jeden sposób dotarcia kuricy" na Ruski Bród. Inny to taki że jeden z mieszkanców okolic po demobilizacji posiadał dalej części umundurowania i podczas prac w lesie zgubił kurice".
A jak jest naprawdę ? Szukajmy dalej a znajdziemy.
Powodzenia w odkrywaniu historii.

Pzdr AK 77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SV - to też mógłby być jakiś ślad, Poligon był położony bardziej w stronę Gowarczowa.
Kurica" ma wywiercone dwa małe otworki ,w których był drut. Ja przychylam się do wersji powojennego noszenia jej przez cywila np. byłego żołnierza 1AWP.

pzdr

bjar_1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
Przypadkiem spotkałem dziś kolesia, który odwiedza czasami Ruski Bród i okolice. W samochodzie miał blaszkę znalezioną gdzieś tam. Wiecie od czego to?
pzdr
ex

P.S Bjar_1 - koleś mówił że zna waszą ekipe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Blaszkę taką jak na rys. Dokładnie nie wiem gdzie ją znalazł. Krótko z nim rozmawiałem ale jest ze Skarżyska lub z Mostek. Mówił że jeździ na Ruski Bród bez wykrywacza i czasami przywozi jakieś fanty. Spotkał jakąś ekipę malucha" i twierdzi że dwóch z Was ma na imię Michał, no to chyba Wy :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie