Skocz do zawartości

Skladnica Wojskowa Lublin-Stawy


Gość Tomek z USA

Rekomendowane odpowiedzi

Interesuje mnie zawartosc zdobytej przez Niemcow w 1939 roku glownej polskiej skladnicy broni w rejonie Lublina. Czy ktos z czytelnikow ma jakies wiarygodne zrodla, czytalem (Terlecki?) o rownowartosci 20 pociagow z amunicja.
Inna sprawa jest dlaczego calego tego sprzetu nie przetransportowno do broniacej sie Warszawy?

Tomasz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,
przed wybuchem wojny w Centralnej Składnicy Uzbrojenia nr 2 w Stawach podobno znajdowało się:
- 100 000 karabinów polskich
- 17 000 karabinów niemieckich
- 80 000 karabinów francuskich
- 500 pistoletów VIS"
- 1500 c.k.m. polskich
- 3000 r.k.m. polskich
- 2600 l.k.m. niemieckich
- 150 armat 75 mm
- 80 haubic 100 mm
- 45 haubic 155 mm
- 6 moździerzy 220 mm
- zapas surowców do produkcji broni
- zapas amunicji
- zapas benzyny lotniczej

Część tych zapasów została pobrana przez mobilizujące się jednostki, część zdołano ewakuować na wschód, część uległa zniszczeniu w wyniku bombardowań, część udało się zniszczyć w momencie opuszczania składnicy, wreszczie część została zdobyta przez Niemców (jak przedstawia się to w liczbach, tego niestety nie wiem).

Ewakuacja składnicy była utrudniana przez bombardowania, tak że załadunek odbywał się głównie nocą. Tabor samochodowy, który miał obsługiwać składnicę psuł się. Załoga była niedostatecznie liczna. Część zapasów ze względu na bombardowania rozproszono, co utrudniło późniejsze ich zniszczenie. Wreszcie, co mnie osobiście wydaje się wręcz nieprawdopodobne, podobno zabrakło materiału minerskiego do wysadzenia magazynów.

Pozdrawiam,
Marek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki Marek,
A co w takim razie skladowano w Skladnicy nr. 1 (Torun?)

Innym nurtujacym mnie zagadnieniem jest los zapasowych samolotow P-37 Los (ok. 60), P-23 Karas i P-11 (po ok. 50 kazdy) ktore jakos nie byly zmobilizowane w Kampanii Wrzesniowej. Czesc z nich ewakuowano do Rumunii, ale glownie Losie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lokalizacja Głównych Składnic Uzbrojenia była następująca:
GSU nr 1 Warszawa;
GSU nr 2 Stawy koło Dęblina (teren DOK I, do kwietnia 1939 w województwie lubelskim, poźniej warszawskim)
GSU nr 4 Regny (koło Łodzi).
Po za tym każdy DOK miał swoją składnicę uzbrojenia. Bliższych informacji o ich zasobach nie posiadam.

Jeśli chodzi o te samoloty to możliwe, że były one w Głównej Składnicy Lotniczej nr 1 w Dęblinie, ale nie mam na ten temat żadnych informacji, ani nie wiem co się z nimi stało. W każdym razie w źródłach pojawiają się informacje o zdobyciu na terenie Dęblina około 100 samolotów (bez bliższych danych co do typów) - ale czy były to tylko samoloty z Centrum Wyszkolenia Lotnictwa, czy też z zapasób zgromadzonych w składnicy tego niestety nie wiem.

Marek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 years later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie