Skocz do zawartości

kolory


Gość mial

Rekomendowane odpowiedzi

panowie i panie kto moze mi podac najleprzy odpowiednik (farbe)
dla koloru wermacht olive
osiagalni producenci to testors humbrol i pactra
bede wdzieczny za numerki tych farb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na temat modelarskich odpowiedników WO jest tyle zdań, ilu interlokutorów, najczęściej z Humbroli chodzą 83 i 93, niektórzy twierdzą, że 83 jest lepszy, inni że 93, a podstawowa kwestia sprowadza się do kwestii, czy WO miał zielonkawy odcień, czy czysto piaskowy - wychodzi mi ostatnio na to, że piaskowy i lepszy jest wbrew pozorom 93. D. Byrden twierdzi, na podstawie ustaleń H. Doyle'a opartych o stare wzorniki RAL, że idealnym odpowiednikiem WO jest Xtracolor 809, który miał wszakże w zamierzeniu oddawać kolor piaskowy z Afryki Płn.
Co ciekawe nikt poza Mr. Ledwochem nie utrzymuje, że w roku 1944 zmieniono odcień zielonej farby kamuflażowej RAL 6003, natomiast zmiana odcienia brązu z RAL 8017 na 8012 wzięła się z uzewnętrznienia" minii podkładowej.
Tu uwaga - wzornik RAL został zmieniony w roku 1953, więc współczesne nie nadają się tu do niczego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze zachwycały mnie posty dotyczące barw pojazdów i ich odpowiedników w miniaturze. Kiedyś byłem tym zafascynowany do tego stopnia, że sporządziłem sobie pełny wzornik kamuflażu fińskiego (Humbrole, Pactry, Revelle i Tamiye - wszystko miksy), a z węgierskiego Zrinyi zdrapywano dla mnie okrawinki rdzy z resztkami farby bazowej ... Gosh!
Szalałem tak, dopóki nie zorientowałem się, że ... to donikąd nie prowadzi. Wyobraźcie sobie bowiem sytuację następującą - jak wiadomo, pojazdy niemieckie opuszczały linie produkcujne malowane bazowo Dunkel Gel (przyjmuję nazwę umowną). Farby takie należało zwykle rozcieńczyć przed użyciem rozpuszczalnikiem. Wyobrażam sobie, że w warunkach wojennych mogłybyć z tym kłopoty, nawet na zapleczu. Używano zatem benzyny ekstrakcyjnej, zwykłej benzyny, może ropy, może i nafty, a na pewno wody. Wyobraxcie sobie tylko zastosowanie różnych proporcji przez różnych mlujących. A do tego jeszcze własciwości samej cieczy pełniącej funkcję rozpuszczalnika ... A co dopiero w warunkach frontowych. Nietrudno zatem na czarno-białych nawet zdjęciach zauwazyć pluton np. Sd.Kfz.251, z których kazdy wygląda jak z innej parafii ... Wniosek? Chyba trzeba stawiac na siebie i swoje oko - jeżeli odpowiada Ci farba koloru X, stosuj ją, nie przejmując się zbytnio tym, że według kogoś lepsza jest farba Y - pewnie i tak obydwaj macie rację. A zatem gorący apel do modelarzy - więcej zdrowego rozsądku, mniej aptekarstwa ... aha, i mniej Mr. Ledwocha ...;-)))

TB
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Anwenoit
Masz generalnie masz dużo racji, ale pozwole sobie zauważyć kilka rzeczy:
Doyle/Jentz zajmują się również obiektami w skali 1:1 vide ostatnio odmalowanie T1 z Bovington,
Wzorce farb istniały i trzeba się orientować, jakie mniej wiecej wyglądały, bo zupełne olewanie tego powoduje, że właściwie dlaczegoby nie pomalować np pancerki Hartmanna pomarańczowo -fioletowe plamy - przecież i tak to nie ma znaczenie bo wyglądało na pewno wygladała inaczej :-).
Co do modeli, to fakt efektu skali powoduje, że nie można na nich stosować farb 100% zgodnych z wzornikami. Cała sztuka polega na osiągnięciu wiarygodnego wyglądu(również kolorystycznie) modelu różnymi metodami i sztuczkami. A żeby to się udało warto wiedzieć jak wyglądał kolor który był faktycznie użyty.
Oczywiwiście w przypadku malowania kamuflarzu w warunkach polowych na bazie koncentratów powstaje bonanza kolorystyczna, ale to nie oznacza, żeby odrazu popadać w stan abnegacji i nie próbować :-)

Marek
P.S.1 Ledwoch rzeczywiście o kolorach pojęcia nie ma :-)
P.S.2 Każdy modelarz ma jakieś preferencje i sobie dobiera farbki tak jak mu wygoniej, ale początkujący ma prawo się zapytać, chociaż raczej na modelarstwo.org.pl lepiej o tym dyskutować.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie