To mój pierwszy post na forum wiec chciałbym się przy okazji przywitać ze wszystkimi
Chciałbym spytać o wzór Polskich Sił Powietrznych.
Dokładnie o wzór (1918–1921): czyli wersję szachownicą bez obwódek.
Wiem że zostało to doprecyzowane rozkazem nr 38 Szefa Sztabu Generalnego z 1 grudnia 1918
Czytałem tez książkę na ten temat Tadeusza Królikiewicza -Polski samolot i barwa
Interesuje się samolotami z epoki w symulatorach i właśnie podczas robienia malowań pojawiły się wątpliwości
co do poprawności malowania szachownicy na skrzydle od spodu samolotu
Robiąc kilka przemalowań zawsze robiłem tak ze szachownica miała pole czerwone w lewym górnym polu
Jednak oglądając repliki modeli a także inne wykonania malowań cześć samolotów
mam odwrócone szachownice na spodzie samolotu nie wiem czy to "błędy modelarskie"
czy tak było z rzeczywistości w oryginalnych historycznych malowaniach
Wiem że samoloty pochodziły z różnych źródeł kupione zdobyczne itp.
ale niespójność w szachownicy jest tylko od "spodu" samolotu
Zdjęć od "spodu" samolotów jest mało więc moje wątpliwości pozostają
Jeśli ktoś mógłby mi wytłumaczyć zasady malowania dolnych skrzydeł
lub zna jakieś fotografie ze znakami z dołu byłbym wdzięczny
Pozdrawiam