
Ernest Nemeczek
Użytkownik forum-
Zawartość
18 -
Rejestracja
-
Ostatnia wizyta
-
Wygrane w rankingu
1
Zawartość dodana przez Ernest Nemeczek
-
Czy to jest biżuteria
pytanie odpowiedział Ernest Nemeczek → na ABAKAKIN → Identyfikacja (bez numizmatów)
bo to klips typu metka a nie typu pasztetowa! -
Brawo! Boczny zapłon, nie wpadłem na to
-
A może to jakieś oznaczeniem wagomiary? 1 funt to 16 uncji (16 LB)?
-
Agra to miejscowość w Lombardii, robili tam kafle, płytki i ceramikę ozdobną (nie wiem czy nie robią do tej pory czasem) od XIXw. Kawałek tej heksagonalnej płytki z pewnością jest współczesny.
-
Współczesna.
-
Cześć. Proszę o pomoc w identyfikacji guzika. Sam już nie wiem, czy widzę więcej niż na nim widać. Czy to nie jest czasem pruski guzik urzędniczy? A może austrowęgierski? Znaleziony razem z miedzywojennymi koronami czechosłowackimi (1920) i austriackimi halerzami (1910). Wygląda, jak by dawniej był srebrzony. Będę wdzięczny za pomoc. Pozdrawiam, Łukasz.
-
Identyfikacja widelców
pytanie odpowiedział Ernest Nemeczek → na Neverum → Identyfikacja (bez numizmatów)
...a może zwyczajnie widelce i pudełka w których są to nie jest komplet? ;) -
Identyfikacja oznaczeń z siekiery
pytanie odpowiedział Ernest Nemeczek → na bialawy → Identyfikacja (bez numizmatów)
-
Identyfikacja oznaczeń z siekiery
pytanie odpowiedział Ernest Nemeczek → na bialawy → Identyfikacja (bez numizmatów)
Wygląda jak przerobiona siekiera (podcięcie klina). -
Bransoleta (?) i ciężki metalowy blok
pytanie odpowiedział Ernest Nemeczek → na glock91 → Identyfikacja (bez numizmatów)
Pierścień wygląda na współczesny, te "wzory" to ślady bo kole walcarki na którym walcuje się takie obręcze. Widać na niej wyraźny zgrzew, moim zdaniem to element współczesny zwłaszcza, że jest ferromagnetyczny. -
Bransoleta (?) i ciężki metalowy blok
pytanie odpowiedział Ernest Nemeczek → na glock91 → Identyfikacja (bez numizmatów)
Z pewnością nie jest to element zawleczki. -
Cześć. Czy możecie mi pomóc w identyfikacji tego metalowego elementu? Wygląda mi to na jakieś okucie, element ozdobny bardziej niż złączny. Wykonany jest z mosiądzu lub brązu (nie mam pewności a nie chcę tego drapać), wysokość elementu (większy rozmiar) to 21 cm, grubość w okolicach 3mm. Element jest odlany, dość nieudolnie do tego. Spodnia jego część (ta mająca kontakt z formą) jest prosta, górna ma kształt wypukłego menisku. Element znaleziony na Górnym Śląsku, w starym liściastym lesie. W miejscu znalezienia na XVIIw mapach przebiegał trakt pomiędzy miejscowościami, dziś drogi tam nie ma, nawet lesnej. Będę wdzięczny za informację i ewentualne podpowiedzi. Pozdrowienia!
-
mosiężna zapalniczka
pytanie odpowiedział Ernest Nemeczek → na Naider → Identyfikacja (bez numizmatów)
Mam taką samą, tylko bez pokrywki na górze i z kompletnym kółkiem do odpalania. Mosiądz, kolor ciemno zielony w złocone pionowe paseczki. Znalazłem na ruskich stanowiskach II wojennych. -
Witam serdecznie, W okolicach, gdzie już wielokrotnie znajdowałem ciekawe historycznie przedmioty znalazłem podkowę jak niżej. Jest jednak nieco odmienna od współczesnych. Po pierwsze jest dość cienka, grubość pewnie nie przekraczała 4mm, po drugie naprawdę mała (rozmiar zamyka się w 10,5cm). Czy istnieje szansa datowania tego przedmiotu, czy tego typu podkowy wykonywane były dziesiątki jak nie setki lat? Dodam, że w miejscu tym przebiegał szlak wojsk Sobieskiego podczas Odsieczy Wiedeńskiej, z miejsca tego odbywał się również nieudany atak na Gliwice podczas Wojny trzydziestoletniej. Odnalazłem tu wiele przedmiotów bezsprzecznie z tych czasów i w zasadzie niczego współczesnego naszym czasom (no, może poza podkowami końskimi Wehrmachtu). Podkowa jest dość niedbale wykonana, jest również dość mocno naruszona zębem czasu, pojawia się włóknista struktura żelaza ale jest cała. Będę wdzięczny za wskazówki. Pozdrawiam Wszystkich! Łukasz.
-
Cześć wszystkim. Tym razem proszę Was o pomoc w identyfikacji elementu metalowego. Znaleziony w Wodzisławiu Śląskim na obszarze intensywnych walk o wyzwolenie w końcu II wojny. Trudno jednoznacznie określić pozycje, bo w ziemi jest wszystko, zarówno radzieckie łuski od pepeszy, jak i żelazne krzyże niemieckie, pociski broni piechoty, pociski przeciwlotnicze, masa odłamków artyleryjskich, polskie monety międzywojenne - słowem wszystko. Element znalazłem w okolicy licznych na tym obszarze lejów bombowych. W ziemi jest sporo żelaza, nie znalazłem tam jednak żadnych współczesnych nam śmieci. Mam podejrzenia, że jest to element bomby lotniczej. Dlaczego takie? Mianowicie dlatego, że jest to element dość słusznych rozmiarów: -średnica ok 142mm; - wysokość elementu ok. 60 mm; - średnia otworu ok 55 mm. Czy się mylę? Jeśli nie, to czy istnieje szansa na identyfikację rodzaju pocisku? Jeśli się mylę, to co to jest? Macie jakieś podejrzenia? Serdecznie pozdrawiam, Łukasz.
-
Topór ciesielski lub siekiera?
pytanie odpowiedział Ernest Nemeczek → na Ernest Nemeczek → Identyfikacja (bez numizmatów)
Dzięki za zainteresowanie! Pozdrowienia! -
Cześć, jestem Łukasz. To mój pierwszy post tutaj, bądźcie wyrozumiali. Proszę o pomoc w identyfikacji znaleziska. Jest to topór ciesielski lub siekiera. Wydaje się stary, jest szansa na chociaż ogólną identyfikację okresu z jakiego pochodzi? Więcej o miejscu znalezienia. Górny Śląsk, okolice miejscowości od XIVw. słynącej z dąbrów i miejsc pozyskiwania i przerobu drewna. Znaleziona w lesie nie ciętym od ponad 300 lat. Co ciekawe, w tym samym miejscu znalezione zostały w ogromnej liczbie krajcary (na 100 metrach kwadratowych, 50 sztuk 3-krajcarówek z lat 1770-1781, 20 sztuk krajcarów o nominale 1 z okresu 1624-1629, kilka trzygroszówek, kilka żelaznych gwoździ i mnóstwo małych jakby klinów. Miejsce odnalezienia to jakby wybranie gruntu na łagodnym stoku tak, jak gdyby znajdowały się tam zabudowania, tuż przy starej leśnej drodze, z dala od współczesnych zabudowań ale na trasie, która mogła łączyć dwie stare wsie. Narzędzie jest dość duże, wykonane tak, jak gdyby do ucha dokute było ostrze. Na spodzie widać miejsce niedogrzania przy kuciu, z pewnością jest to robota kowalska (nie jest to kucie matrycowe). Na górze i dole obucha materiał ma jakby lekko włóknistą strukturę. Na jednym policzku widać coś na kształt miejsca zgrzewu (tak, jak gdyby policzki kute były ze zgiętego płaskownika, albo jak by siekiera była kuta od ucha). Przedmiot waży 1650g ale pewnie był cięższy, elektrolizą usunąłem całe tony korozji. Będę wdzięczny za wskazówki i sugestie. Pozdrawiam serdecznie!