Skocz do zawartości

grzegorzk7

Użytkownik forum
  • Zawartość

    10
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

grzegorzk7's Achievements

12

Reputacja

  1. Dodam jeszcze jeden materiał. Wprawdzie nie dotyczy Związku Strzeleckiego a Ligi Obrony Powietrznej Państwa, ale też budowali szybowiec wg planów niemieckich i otrzymali pomoc z firmy Plage i Laśkiewicz. Czasopismo Lot Polski 1930 rok.
  2. Z książki Aldony Zakrzewskiej "Związek Strzelecki 1919-1939" fragment dotyczący szybownictwa.
  3. Dla przypomnienia - notatka w Polsce Zbrojnej mówi o "udanych lotach" szybowca. Tak więc można uznać, że było ich więcej niż jeden.
  4. Notatka ze Strzelca z 1933
  5. Tego jeszcze nie wiem. W Archiwum Państwowym w Lublinie nie ma dokumentów Związku Strzeleckiego jako oddzielnego zespołu, zapewne nie zachowały się. Są dokumenty w zespołach urzędu wojewódzkiego i powiatu (zapewne nadzór nad organizacjami). Jak tylko będzie dostęp do archiwum natychmiast się tam pojawię. Ale pozostaje dogłębna lektura "Strzelca". Szukając informacji o "naszym" szybowcu natrafiłem na informację o poświęceniu dwóch samolotów i szybowca w Bydgoszczy. Czyli Związek Strzelecki musiał mieć lokalne "zachcianki" na różnego rodzaju przygody z lotnictwem.
  6. Barbapapa Wszystko co cytujesz powstało w różnym czasie i na różnym etapie posiadanej wiedzy głównie przez 1990str
  7. Wątek Związku Strzeleckiego chyba coś ma w tym przypadku. Tekst w Polsce Zbrojnej pojawił się w grupie informacji nazwanej "Kronika strzelecka". Przejrzałem "Strzelca" z września i października 1936 z wyjątkiem jednego numeru, który nie został opublikowany w bibliotekach cyfrowych, i niestety nie ma tam wzmianki o tym szybowcu. Może właśnie było coś w tym brakującym numerze. Brak dostępności wersji cyfrowych lokalnych gazet, zmusza tymczasem do oczekiwania na dostęp do czytelni bibliotecznych. Na UMCS powstała praca licencjacka nt Związku Strzeleckiego w woj. lubelskim, której autor opublikował na ten sam temat w Roczniku Lubelskim. W artykule mamy taki fragment na temat Klubu Sportowego "Strzelec" "Lista sportów, jakie wówczas uprawiano jest dość długa: hokej, kajakarstwo, kolarstwo, koszykówka, narciarstwo, piłka ręczna, ping pong, siatkówka, szybownictwo i sport motocyklowy". Jak wspomina autor KS "Strzelec" działał przy fabryce Plage i Laśkiewicz. Jak widać nieodzownym będzie dotrzeć do autora pracy, jak również do AP w Lublinie.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie