Jump to content

lumenus

Forum members
 • Posts

  13
 • Joined

 • Last visited

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

lumenus's Achievements

1

Reputation

 1. Dziękuję za podpowiedzi. Aczkolwiek zauważyłem, że w opisach wielu oryginalnych odznak licytowanych na renomowanych akcjach znajdują się informacje o przetarciach emalii. Mam trochę współczesnych polskich odznak wojskowych, a także replik odznak przedwojennych z pracowni A. Panasiuka i nakrętki od nich nie pasują do gwintów odznak, których zdjęcia zamieściłem.
 2. Dziękuję za podpowiedź. Znalazłem informacje, że odznaki tego pułku robił też W. Buszek we Lwowie, a nawet grawerzy niemieccy. Nie można więc wykluczyć także innych wykonawców. https://archiwum.niemczyk.pl/shop/2085/odznaka-1-pulk-artylerii-motorowej-buszek-london https://archiwum.niemczyk.pl/page/2371107752/polska-1-pulk-artylerii-motorowej
 3. Ależ oczywiście rozumiem, że kolega odniósł się do nakrętki. Nie mam pojęcia, czy odznaka powinna być numerowana. Jeśli chodzi o kwestie oryginalności odznaki, to założenia jestem sceptyczny. Nakrętka w istocie może sugerować lipne pochodzenie odznaki, choć słyszałem też, że takimi "współczesnymi" nakrętkami w minionych latach bardzo często uzupełniano braki oryginałów. Więc połączenie oryginalnej odznaki z powojenną niesygnowaną nakrętką też może się zdarzyć.
 4. Na sąsiednim forum (IOH) jest wątek poświęcony podobnej odznace tego samego 1 PAM, zdaje się, że nawet z identyczną nakrętką. Jednak niczego mi on nie rozjaśnił. Poza tym ślady zużycia na nakrętce (miejscowo starta powierzchnia przy rancie) mogą sugerować, że odznaka (bez 100% pewności, że dokładne ta) była noszona.Chyba, że to jakieś sztuczne przetarcie w celu postarzenia. Nie wykluczam też, że to kopia odznaki z lat 60, które wtedy były produkowane dla weteranów, często na oryginalnych matrycach. Chyba raczej nie jest to współczesna kopia, ale może się mylę. http://forum.ioh.pl/viewtopic.php?t=33871
 5. Wygląda jak odznaka z tego wątku, też bez monogramu. To może sugerować, że były różne wersje. Oczywiście przy założeniu ich autentyczności.
 6. Mam serdeczną prośbę o opinie na temat dwóch innych przedwojennych odznak pułkowych używanych przez wojsko II RP, pod kątem ich autentyczności. Pierwsza to 1 Pułk Artylerii Motorowej, natomiast druga to 1 Pułk Huzarów Estońskch. Nakrętki chyba nieoryginalne, a co do reszty – dość dobrze wykonane, jednak nie rozwiewa to moich wątpliwości. Zwraca uwagę np. tarcza herbowa w przypadku odznak „estońskiej”, różniąca się w szczegółach od odznak tego pułku licytowanych na aukcjach (z sygnaturą).
 7. Czy ktoś z forumowiczów potrafi zidentyfikować odznakę widoczną na zdjęciu?
 8. Sam nie wiem. Ale jeśli odznaka była noszona np. pod płaszczem (szynelem), to takie przetarcia emalii wydaja się nawet prawdopodobne. Na żołnierskiej (fotka) przetarcia są widoczne w tych samych miejscach.
 9. Prośba o identyfikację starej polskiej odznaki. Niestety nie mam pomysłu, do jakiej formacji/ organizacji należała.
 10. Dziękuję za sugestie. Większość oficerskich emaliowanych odznak oznak oficerskich 16pp rzeczywiście ma nakrętki Gontarczyka, stąd m.in. moje wątpliwości. Z drugiej strony wydaje mi się, że nakrętka jest z epoki. Więc teoretyczne mogła być po prostu zamieniona przez użytkownika na inną. Ponadto nakrętki Gontarczyka też były kopiowane. Kolor niebieskiej emalii jest faktycznie jakby ciemniejszy niż na zdjęciach z portal aukcyjnych, ale tutaj rzeczywiście mogą grać rolę kwestie oświetlenia. Powstaje również pytane, czy te odznaki w oryginale robił wyłączne W.Gontarczyk, czy zawsze w srebrze, i czy zawsze używał do tych celów emalii w tym samym odcieniu. Widziałem wiele kopii w podobnej ciemniejszej kolorystyce i oczywiście pierwsza moja myśl była taka, że to również może być replika. Ale fakt, że wykonane jest bardzo przyzwoite, chociaż nie jestem specem w tej materii. Odznaka 4pp budzi moim zdaniem mniej zastrzeżeń, choć i tutaj mam wątpliwości.
 11. Ponieważ jest to mój pierwszy post na forum, przede wszystkim chciałbym się serdecznie przywitać. Mam prośbę o weryfikację dwóch odznak polskich pułków piechoty, tj. 16 Pułku Piechoty Ziemi Tarnowskiej i 4 Pułku Piechoty Legionów. Oryginały z okresu II RP, czy mniej lub bardziej współczesne repliki?
×
×
 • Create New...

Important Information