Jump to content

wisnia198

Forum members
 • Content Count

  20
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

0 Neutral

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. wisnia198

  Orzeł wz.19

  Trafił mi się wz.17 w okropnym stanie. Pogięty i pokiereszowany, potraktowałem go perhydrolem, następnie szczoteczką i mydlinami. Powiem szczerze że, raczej jestem zadowolony z efektów.
 2. Witam, pytanie z pozoru wydaje się głupie, jednak dla mnie amatora, nie dające spokoju... Monety miedziane, bardzo mocno zanieczyszczone, po długiej kąpieli i czyszczeniu perhydrolem 35%, monety są bardzo czytelne, jednak powstała czarna patyna. W jaki sposób mógłbym zrobić na nich jakąś "szlachetną patynę"? Czy musiałyby być "sprowadzone" najpierw do gołej miedzi? Kolejna kwestia to, czytałem trochę o patynowaniu, potrzebnych środkach i tu rodzi się główne pytanie... Miałem w dłoni środek do wypalania sadzy kominowej, jako katalizatory spalania, ma w składzie: pięciowodny siarczan (VI) miedzi oraz chlorek amonu. Teoretycznie, utleniacze w procesie powstawania patyny, praktycznie, czy można to w jakiś sposób wykorzystać?
 3. Witam, pomógłby ktoś w identyfikacji guzików ze zdjęcia. "Znajdy" z jeziora/kąpieliska. Trzy guziki oraz liczman norymberski w bardzo bliskim sąsiedztwie. Nie spotkałem się z taką sygnaturą, w zasadzie nie wiem czy związany z Adamem Brombergiem (przebywał w więzieniu, w Koronowie - 17km od kąpieliska) czy BROMBERG (Bydgoszcz) - 25km od jeziora. Dwa gładkie, zapewne cywilne, produkcji FEIN. Pozatym czy mosiądz jest aż tak intensywnie żółty (nie były czyszczone, takie wyszły) czy też mogą być wykonane z jakiegoś innego stopu?
 4. Brak jakichkolwiek śladów wskazujących odłamane mocowanie lub chociażby wskazujące jakiś sposób mocowania
 5. Witam, pomógłby ktoś w identyfikacji. Jak stare mogą być te przedmioty? "Łańcuszek" trafił się na rybach, zezwolenie PZW jest ;). Zachaczył się przy wyciąganiu przynęty z wody/rzeki. Był czarny od zalegania w mule, myślałem że zaśniedziała miedź, wsadziłem do perhydrolu 30%, po chwili roztwór wrzał i dosłownie zagotował się więc zaniechałem dalszego czyszczenia. Nie wiem jaki stop mógł wywołać tak gwałtowną reakcję. W niektórych miejscach odkrył się "kolor". Żółty- wygląda jak mosiądz. Drugi przedmiot, kawałek dalej wpadł w podbierak... Ryba/szczupak? Odlew? Napewno Brąz. Czym że, może być? Do czego służyło? Dodam że rzeka- miejsce połowu znajduje się u podnóża dawnego Grodziska, którego cześć, z czasem osunęła się/została podmyta. Nie wiem jednak czy ten fakt można łączyć z przedmiotami...
 6. Witam, jak w temacie, czy symetryczne wykopy na zrzucie rzeźby terenu w Geoportalu mogą być okopami? Jakie mogło być ich przeznaczenie. Nie znalazłem żadnych wzmianek o jakichś bezpośrednich działaniach wojennych w tym rejonie. Bydgoszcz, okolice Fordonu.
 7. Acha, już wszystko jasne. Dziękuję Ci bardzo za szybki odzew
 8. No tak, tylko że na oznace z Pikielhauby brak rozciągniętej na skrzydłach "szarfy" z napisem "...fur koenig und vaterland" stąd właśnie było moje pytanie czy była jakaś inna wersja czy też odcięto (nie wiedzieć czemu) resztę oramentu?
 9. Że Witam, jak w temacie. Czy jest to jakaś wersja oramentu pikielhauby czy powyższa "odznaka" występowała samodzielnie? Z czego może wynikać niekompletność wzoru? Celowo została przycięta czy ze względu na przetłoczenia pękała w newralgicznym miejscu?
 10. Przejrzałem sieć i faktycznie, macie rację. To nie ten sam egzemplarz ale niezwykle podobny - Lampa karbidowa RAD Brumberg 1940 Dziękuję za pomoc
 11. Nie mam aktualnie możliwości zmierzenia przedmiotu. Tylko orientacyjne mogę podać że wystający "pręt" jest średnicy 10mm, natomiast średnica butli nie przekracza 10cm. Z pewnością nie jest to silnik ani nic elektrycznego, rotor i uzwojenia ważyłby swoje, jednak "butla" nie jest zbyt ciężka. Pozatym, do czego miałby służyć zawór/kranik w silniku...
 12. Witam, proszę o identyfikację elementu (butli). Podczas prac ogrodowych, znajomy trafił glebogryzarką w powyższy przedmiot. Usadowiony w pionie. Sądził że to jakaś "rzeźbiona", powojenna mina. Nie pasuje mi jednak motylkowa nakrętka od góry. Pod kątem 45st. wchodzi "kurek" a na przeciw "coś" jak zawór rozprężny w kompresorze klimatyzacji... Z drugiej strony jakieś to maleńkie jak na gaśnicę.
 13. Przełom dziewietnastego wieku, jak reszta przedmiotów. Dziękuję bardzo za szybką odpowiedź
 14. Dostałem do zbioru taki o to przedmiot. Czy jest to jakiegoś rodzaju klamra paska? Wojskowa, kostiumowa? Wiem że jest z terenu między Fordonem a Bydgoszczą (brak źródeł o jakichkolwiek starciach w tym miejscu) jednak przy niej było dużo przedmiotów wskazujących na Prusy po 1900r.
×
×
 • Create New...

Important Information