Jump to content
ekiosk egazety next prenumerata

Pykpykpyk

Forum members
 • Content Count

  26
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

3 Neutral

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Większa moneta = większa powierzchnia = w przypadku przeżuwania ciężar rozkłada się na większą powierzchnię, GRUBSZEGO (niż w przypadku boratynki niewiele grubszej od puszki aluminiowej) metalu. Kolejna kwestia jest taka że nie licząc przypadków -wyjątków-ewenementów dzieje pieniądza możemy podzielić na dwa okresy. Pieniądza kruszcowego i pieniądza z gówna czyli miedzi czy jakiegoś gówno miedzio-niklu jak dziś. Dalej- w przypadku ery pieniądza kruszcowego ludzie bardziej uważali na takie mońce. Innymi słowy- łatwiej o zgubione 1,2,5 gr przed wojną u chłopa srającego w/za stodołą niż zgubioną srebrną monetę u chłopa sprzed kilku wieków wcześniej. Srebrna moneta leżała w bezpiecznym miejscu lub sakwie. Grosze przedwojenne i inne gówno pieniądze (nie kruszcowe) pałętały się po kieszeniach nawet biedoty wśród biedoty i nie było dodatkowo motywacji aby tego 1 grosza pilnować. Stąd mamy dziś dużo nieszanowanych nawet w epoce boratynek, z dodatkową pulą falsów, wytrzaskanych w miliardach sztuk. Stąd też miedziaki łatwiej i powszechniej lądowały w układach trawiennych zaierzaków..niż srebrne doceniane i pilnowane mońce. Nie mówiąc już o złotych których chłop nie miał..więc jak miał zgubić? Za kilka -kilkanaście takich złotych można było kupić wieś, albo kilka wsi. Proste.
 2. Jak dokonać roztarcia bez wywierania naciaku (miażdżenia)? Roztarcie powstaje poprzez 1. Nacisk (zmiażdżenie) a następnie 2. roztarcie (przesunięcie zębów żuchwy i szczęki względem siebie).
 3. Metalowe krążki / placki. Nie wiem jaki to metal / stop. Jedyne co mogę wykluczyć to czysty ołów, za twarde. Wydają się natomiast stosunkowo ciężkie do objętości. Po lekkim przyszlifowaniu krawędzi obydwa mają bardzo metaliczny, srebrzysty blask. Pierwszy (dwa zdjęcia), ten z 'kratownicą' waga 28,4g. Drugi, ten bardziej szary waga 25g.
 4. Konina ? Czyli co...? Szczerze mówiąc nie wiem o czym mowa. Dziękuję!
 5. Intryguje mnie tożsamość tych fragmentów. Wydaje mi się iż brakuje około połowy obwodu aby domknąć przedmiot. O ile był domknięty :)
 6. Materiał: nie wiem. Na brzegu posiada delikatne zarysowanie patyny i w miejscu tym ma niemal 100% miedziany błysk /nie widać tego na zdjęciach/. Zastanawiają mnie te drobne kreseczki koliście ułożone na powierzchni..
 7. Zgadza się. Natomiast maultier miał bardziej szprychowate ramiona wewnątrz a otwory były bardziej trójkątne. Chociaż były 4 wersje chyba.. Poniżej renault.
 8. Natomiast co do kamienia - nie wydaje się być rubinem. Ale pierścionek ładny:)
 9. Nie znam się na samych fantach ale wiem że brąz to stop miedzi i cyny. Zaglądając w tabele widzę że gęstość miedzi to 8,96g / cm3 natomiast cyny ok 7,3g / cm3. Jaki by procentowo nie był to mix (bo te brązy różnie są topione, chociaż w dość wąskim zakresie) to ZAWSZE czysta miedź będzie cięższa niż jakikolwiek brąz czyli jej stop z cyną która jednak jest lżejsza. Im więcej cyny tym lżejszy będzie brąz względem czystej miedzi. Oczywiście w czasach bardziej współczesnych człowiek dorzuca tam inności, w tym ołów. Niemniej brąz współczesny i tak 9g na cm3 nie przekracza a to jest tożsame z gęstością miedzi. Dlatego uważam że błędnie oceniasz mówiąc że "za ciężkie na miedź". Aha..tak za wikipedią jeszcze zacytuję "W starożytności brąz był stopem miedzi w stosunku 90% miedzi do 10% cyny, używanym do wytwarzania przedmiotów codziennego użytku, lub w proporcji 86% miedzi do 14% cyny do wytwarzania ozdób. Starożytni Egipcjanie wytwarzali brąz w stosunku 91% miedzi do 9% cyny". Brąz współczesny Gęstość: 7,5–9,3 g/cm³."
 10. Ktoś ma pomysł od czego? Co do rodzaju materiału..ciężko mi określić. Miedź?
 11. Dlaczego twierdzisz że miedź nie ma prawa dobrze się zachować? Spójrz na stare dachy w miedzi. 100-200 letnie. Patynka piękna, zero wżerek. Postoi tak kolejne kilkaset jeśli sprytna- destrukcyjna myśl ludzka tego nie roz..
 12. Osobiście się nie znam, nie pomogę. Jednak wiem że jest tu sporo speców. Niemniej aby ktoś Ci to sprawnie zidentyfikował zalecam wstawienie zdjęć obrazujących całą brzytwę + ewentualnie zoom na elementy istotne (monogramy, inicjały itp)
 13. Dziękuję! Czyli to ma rodowód rosyjski? Cyrylica? Ostatecznie.. Iżewskij to nazwisko czy też ma to związek z Iżewskij Miechaniczeskij Zawod?
×
×
 • Create New...

Important Information