Jump to content

Pykpykpyk

Forum members
 • Content Count

  26
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

3 Neutral

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Większa moneta = większa powierzchnia = w przypadku przeżuwania ciężar rozkłada się na większą powierzchnię, GRUBSZEGO (niż w przypadku boratynki niewiele grubszej od puszki aluminiowej) metalu. Kolejna kwestia jest taka że nie licząc przypadków -wyjątków-ewenementów dzieje pieniądza możemy podzielić na dwa okresy. Pieniądza kruszcowego i pieniądza z gówna czyli miedzi czy jakiegoś gówno miedzio-niklu jak dziś. Dalej- w przypadku ery pieniądza kruszcowego ludzie bardziej uważali na takie mońce. Innymi słowy- łatwiej o zgubione 1,2,5 gr przed wojną u chłopa srającego w/za stodołą niż zgubioną srebrną monetę u chłopa sprzed kilku wieków wcześniej. Srebrna moneta leżała w bezpiecznym miejscu lub sakwie. Grosze przedwojenne i inne gówno pieniądze (nie kruszcowe) pałętały się po kieszeniach nawet biedoty wśród biedoty i nie było dodatkowo motywacji aby tego 1 grosza pilnować. Stąd mamy dziś dużo nieszanowanych nawet w epoce boratynek, z dodatkową pulą falsów, wytrzaskanych w miliardach sztuk. Stąd też miedziaki łatwiej i powszechniej lądowały w układach trawiennych zaierzaków..niż srebrne doceniane i pilnowane mońce. Nie mówiąc już o złotych których chłop nie miał..więc jak miał zgubić? Za kilka -kilkanaście takich złotych można było kupić wieś, albo kilka wsi. Proste.
 2. Jak dokonać roztarcia bez wywierania naciaku (miażdżenia)? Roztarcie powstaje poprzez 1. Nacisk (zmiażdżenie) a następnie 2. roztarcie (przesunięcie zębów żuchwy i szczęki względem siebie).
 3. Metalowe krążki / placki. Nie wiem jaki to metal / stop. Jedyne co mogę wykluczyć to czysty ołów, za twarde. Wydają się natomiast stosunkowo ciężkie do objętości. Po lekkim przyszlifowaniu krawędzi obydwa mają bardzo metaliczny, srebrzysty blask. Pierwszy (dwa zdjęcia), ten z 'kratownicą' waga 28,4g. Drugi, ten bardziej szary waga 25g.
 4. Konina ? Czyli co...? Szczerze mówiąc nie wiem o czym mowa. Dziękuję!
 5. Intryguje mnie tożsamość tych fragmentów. Wydaje mi się iż brakuje około połowy obwodu aby domknąć przedmiot. O ile był domknięty :)
 6. Materiał: nie wiem. Na brzegu posiada delikatne zarysowanie patyny i w miejscu tym ma niemal 100% miedziany błysk /nie widać tego na zdjęciach/. Zastanawiają mnie te drobne kreseczki koliście ułożone na powierzchni..
 7. Natomiast co do kamienia - nie wydaje się być rubinem. Ale pierścionek ładny:)
 8. Nie znam się na samych fantach ale wiem że brąz to stop miedzi i cyny. Zaglądając w tabele widzę że gęstość miedzi to 8,96g / cm3 natomiast cyny ok 7,3g / cm3. Jaki by procentowo nie był to mix (bo te brązy różnie są topione, chociaż w dość wąskim zakresie) to ZAWSZE czysta miedź będzie cięższa niż jakikolwiek brąz czyli jej stop z cyną która jednak jest lżejsza. Im więcej cyny tym lżejszy będzie brąz względem czystej miedzi. Oczywiście w czasach bardziej współczesnych człowiek dorzuca tam inności, w tym ołów. Niemniej brąz współczesny i tak 9g na cm3 nie przekracza a to jest tożsame z gęstością miedzi. Dlatego uważam że błędnie oceniasz mówiąc że "za ciężkie na miedź". Aha..tak za wikipedią jeszcze zacytuję "W starożytności brąz był stopem miedzi w stosunku 90% miedzi do 10% cyny, używanym do wytwarzania przedmiotów codziennego użytku, lub w proporcji 86% miedzi do 14% cyny do wytwarzania ozdób. Starożytni Egipcjanie wytwarzali brąz w stosunku 91% miedzi do 9% cyny". Brąz współczesny Gęstość: 7,5–9,3 g/cm³."
 9. Ktoś ma pomysł od czego? Co do rodzaju materiału..ciężko mi określić. Miedź?
 10. Dlaczego twierdzisz że miedź nie ma prawa dobrze się zachować? Spójrz na stare dachy w miedzi. 100-200 letnie. Patynka piękna, zero wżerek. Postoi tak kolejne kilkaset jeśli sprytna- destrukcyjna myśl ludzka tego nie roz..
 11. Dziękuję! Czyli to ma rodowód rosyjski? Cyrylica? Ostatecznie.. Iżewskij to nazwisko czy też ma to związek z Iżewskij Miechaniczeskij Zawod?
 12. Ktoś pomoże odczytać ? Zastanawia mnie ta druga litera. Niby "A" jednak jakoś mam wątpliwości.. Zdjęcie w wersji lustrzanej.
 13. Dają Ci stabilne, zwarte sygnały? Jeśli tak to jeszcze pozostaje pytanie czy Twój sprzęt nie jest z półki "chinka" i poprostu nie robi Cię w konia
×
×
 • Create New...

Important Information