Jump to content

Tomek.L

Forum members
 • Content Count

  79
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

0 Neutral
 1. Bardzo dużo nazw narzędzi przyszło do nas z wraz z nimi, często przenosząc formę fonetyczną lub "spolszczoną fonetyczną", najczęściej z za zachodniej granicy. częśc z nich została wyparta rodzimymi nazwami, część funkcjonuje w naszym języku w formie spolszczonej: mutra - nakrętka waserwaga - poziomica śrubstak - imadło śrubokręt - wkrętak śruba mesel - przecinak luft - komin cug - ciąg, przeciąg bormaszyna - wiertarka borowanie = wiercenie flaszka... I można tę listę rozwijać. Zapewne szprycha, kubeł, szyb-szyba-szyber to również nazwy przejęte z innych języków, podobnie jak komputer czy dysk/dyskietka. wracając do przedmiotu z tego tematu - w moich rodzinnych stronach to buks albo buksa, koła buksują = ślizgają się.
 2. Wgłębienia sugerują, ze pracowało z łańcuchem. Może od zegara napędzanego obciążnikiem?
 3. Na zdjęciu bardziej współczesna wersja, ale chyba to będzie to. Bęben z młockarni.
 4. Bardzo podobny egzemplarz, bez identyfikacji niestety: http://odkrywca.pl/czy-to-urzadzenie-do-naciagania-gasienic,650676.html Na goglach pod hasłem aciągacz do gąsienic" znalazłem podobny, oraz zdięcia z tygrysem, gdzie jest również konstrukcyjnie podobny sprzęt w użyciu, tyle, że okrągły w przekroju. Do sprężyn byłoby trochę nie wygodne i niebezpieczne.
 5. Nr 2 może być pionem od jakiegoś urządzenia, które powinno być ustawiane równo w poziomie/pionie, np. od wagi dziesiętnej. Na murarski trochę za subtelny, byle wietrzyk by nim miotał.
 6. To nic fabrycznego, tak nierówne wycięcie to nawet trudno narysować, a i resztki spawów sugerują amotorską robotę. Tyle warte ile waży...
 7. Może to być kawałek łożyska ślizgowego, oczywiście o ile druga strona jest wklęsła i gładka. Często wykonywało się je ze stopów miedzi - zarysuj, zeszlifuj i zobaczysz kolor metalu. Żeliwo jest przyciągane przez magnes (magnez to pierwiastek, metal). O otworach trudno coś powiedzieć, bo są zasyfione.
 8. To będzie chyba Flak 37/265 http://www.municion.org/37/37x265.htm
 9. Punktakt automatyczny? Tylko jakiś mało ostry...
 10. Jest bezpieczne, to już tylko kawał żelaztwa. Jak ci się chce, to możesz śmiało po to wrócić, podczyścić i zmierzyć średnicę. Pewnie ktoś to zidentyfikuje, choć może są i tacy, co na podstawie tego zdjęcia wiedzą co to dokładanie. Ja wiem tylko, że to tylna część pocisku z pierścieniem wiodącym po przejściu przez lufę.
 11. Bdwie anteny od CB radia na magnesowych podstawach. Bezpieczne :)
 12. Ostatnie zdjęcie potwierdza słowa @endrju241 - da sie odczytać słowo masła" co u naszych wschodnich sąsiadów oznacza olej właśnie.
×
×
 • Create New...

Important Information