Jump to content

ZetZet

Forum members
 • Content Count

  107
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

0 Neutral

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. ZetZet

  Ciekawy guzik

  Wygląda na wyrób z rogu. Trudno określić wiek bo mogą to być czasy nowożytne albo wcześniej. Warto zapoznać się z literaturą z dziedziny archeologii.
 2. Hrabia Berg (von Berg). W tomie 3 pt Guziki herbowe zamki i pałace na s. 154 jest przedstawiony inny guzik z tym herbem, pochodzący zapewne z okresu powstania listopadowego. Ten tutaj z sygnaturą Braci Buch został wyprodukowany nie wcześniej niż w 1870 r. kiedy fabryka zaczęła dodatkowo umieszczać godło państwowe-carskiego orła.
 3. Witam! Guzik typu hallerowskiego. Noszony w Błękitnej Armii Hallera, albo później w WP. Odpowiedzią jest sygnatura na odwrocie.
 4. Druga strona guzika. Widoczny jest ślad mocowania uszka i fragment napisu reklamowego informującego o dobrej jakości.
 5. Witam! Przypuszczalnie herb hr.v. Limburg.
 6. Witam! Wg mnie jest to typowy, dość popularny guzik wojskowy z poł. XVIII w. wykonany z dwóch części połączonych ze sobą twardym lutem, nie licząc trzeciej, którą było brakujące uszko. Ponieważ jest wykonany techniką stosowaną przez stulecia, trudno jest o precyzyjne wydatowanie.
 7. Witam! Powszechnie używane galanteryjne guziki tego rodzaju jestem skłonny wydatować na drugą poł. XVIII i pierwszą poł. XIX wieku. Dość łatwe wykonanie, krążek z blachy, do którego twardym lutem mocowano zazwyczaj druciane uszko. Zewnątrz najczęściej były proste zdobienia wykonane metodą repusowania przy użyciu gotowych wzorników, albo grawerowane.
 8. Witam! Herb hrabiów von Haugwitz, produkcja guzika austriacka. Podobne w 2 części katalogu guzików herbowych s. 153.
 9. Witam! Dla uzupełnienia, taki sam guzik przedstawiający herb licznego i bardzo znanego śląskiego rodu hr. v. Puckler, jest w 2 części katalogu Guziki herbowe, zamki i pałace" na s. 168 Warto też wgłębić się w historię majątku Mużąkowo na Łużycach będącego kiedyś własnością księcia Hermana Pucklera.
 10. Witam! Wg mnie jest to tzw. guzik cywilny dekoracyjny z XIX w. Elementami ozdobnymi są nałożone na zasadniczy guzik, stalowe (żelazne) ozdobniki. Wszystkie guziki tego typu które widziałem, a jest tego dużo, są w dużym stopniu zniszczone przez korozję. Kiedyś stalowe wzorki kontrastujące z podłożem z innego metalu z pewnością ładnie się prezentowały.
 11. Tramwaje we Wrocławiu to temat bardziej skomplikowany niż mogłoby się wydawać. Było chyba kilka firm komunikacji miejskiej i guzik dotyczy jednej z nich. Na ziemiach dzisiejszej Polski Wrocław był pierwszym miastem w którym uruchomiono tramwaje elektryczne (w 1892 r.) i nie można wykluczyć że tradycje wraz z guzikami przejęły od komunikacji konnej. Pozdrawiam Z.Z.
 12. Dziewiętnastowieczny guzik pochodzący z fraka, surdutu albo żakietu. Po oczyszczeniu odwrocia powinien być napis: M korona &S po bokach gałązki, na dole BERLIN. Znane są identyczne sygnatury różniące się tym, że zamiast nazwy BERLIN jest BIRMINGHAM. Świadczyć to może że firma guzikarska działała jednocześnie w Berlinie i Birmingham. Dużo jest guzików tego rodzaju sprowadzanych z Anglii do Europy środkowej. Pozdr. Z.Z.
×
×
 • Create New...

Important Information