Jump to content

spartan200

Forum members
 • Posts

  130
 • Joined

 • Last visited

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

spartan200's Achievements

1

Reputation

 1. I a tu zaskroniec w akcji, jak zobaczyłem to z daleka w pierwszej chwili pomyślałem że to jakiś wąż z rogami. Dopiero jak podszedłem bliżej do gada wyjaśniło się o co tu chodzi.
 2. Jest ciąg dalszy: http://polska-zbrojna.pl/home/articleshow/28719?t=Karabiny-od-deblinskich-saperow&fbclid=IwAR1m6fuxuWWfk3CuaqvZP7ek1nkZ8_rDn779QJ-3q3TfA5NGQ_OkH_wa9MM#
 3. Mówi się że to pamiątka po partyzantach Zapory i to możliwe, w okolicach gdzie te maszynki znaleziono byli oni stałymi bywalcami. Dla muzeów może to być jakaś zachęta, chociaż znalezisko samo w sobie jest ciekawe. Na miejscu odkrycia byli też saperzy, co jeśli okazało by się że magazynki były pełne, mogę chcieć je zutylizować ? Szkoda by było.
 4. https://www.lublin112.pl/wykopal-dwa-karabiny-maszynowe-i-amunicje/
 5. Ten urywek daje do myślenia: W styczniu 2018 r. Joanna Lamparska w "National Geographic opublikowała tekst informujący, że trwają prace nad nową ustawą o zabytkach i opiece nad zabytkami. Co teraz spotka poszukiwaczy? Kolejna zmiana? " Pomysłowość polityków nie zna granic, wszystkiego można się spodziewać. Ale obstawiam że może chodzić min. o pomysł jak wymanić kasę od detektorystów, liczba 100tys. potencjalnych płatników robi wrażenie.
 6. Hebda, z powyższego linka otwiera mi się tylko strona główna youtuba, ja coś źle robię ?
 7. Nie wiem czy już było na Odkrywcy, akcja międzynarodowa, naszym też sie dostało: http://www.policja.pl/pol/aktualnosci/137895,75-osob-zatrzymanych-i-3561-zabezpieczonych-zabytkow-w-Miedzynarodowej-Operacji-.html http://www.tvn24.pl/lodz,69/miedzynarodowa-akcja-pandora-zatrzymali-owcow-skarbow-z-calej-europy,709604.html
 8. Bjar, piszesz że epokowa i że dużo kosztuje ? Zobacz ile kosztują współczesne :)
 9. ez przesady troche tego tam bylo do zabezpieczenia" owszem było, ale sześć lat to zgodzisz się że duużo czasu :)? A dla programu Było nie mineło" proponuję nową nazwę Było i nie ma, albo Było i minęło .
 10. Ostoja, cały czas piszemy że depozytem zajęła się firma archeo" Czy ja dobrze rozumiałem że to faktycznie jest firma czyli czyjś prywatny biznes który zatrudnia archeologów, ale bez konkretnego nadzoru państwowego? Nie znam się na tym także proszę się nie śmiać jeśli coś palnąłem.
 11. Pod proroka... A co to da ? Są jakieś prawne ramy czasowe na konserwację reliktów i wysłanie ich do muzeum ? Pytam bo nie wiem. O tym decydują chyba właśnie archeolodzy, w końcu to naukowcy i oni maja ostatnie słowo. Prokurator czy sąd nie musi sie na tym znać. Ewentualnie sąd weźmie innego biegłego archeologa do ekspertyzy :)
 12. W tym depozycie była skórzana raportówka z jakimiś papierami, wymagającymi natychmiastowej konserwacji. Ostoja wypytaj archeologów co oni z tymi przedmiotami zrobili przez 6 lat ? Rzucili do szuflady ? A i spytaj ile pieniędzy potrzebują na konserwację, jak już faktycznie mają taką trudną sytuację finansową to powiedz że możemy zrobić zbiórkę pieniędzy na ten cel ;) no chyba że już nie ma co konserwować... Trzeba to nagłaśniać gdzie się da, może coś się ruszy i wyjaśni, ale faktycznie może się okazać że widok odkopanego depozytu w kadrach programu BNM był ostatnim widokiem, dostępnym dla szerszej widowni :) Ech i weź tu człowieku idź na współpracę z archeologami czy muzeami, po co ?
 13. Archeolodzy faktycznie coś tam wspominali że z kasą u nich krucho ;)
 14. Czyli wygląda na to że takie postępowanie archeologów z omawianym depozytem jest zgodne z prawem ? Gotuje się we mnie jak słyszę że prowadzący program Było nie mineło" gani poszukiwaczy za nielegalne poszukiwania i nie powierzanie znalezisk archeologom, którzy to profesjonalnie" zajmą się ustaleniem kontekstu czy konserwacją znalezisk...
 15. A i ciekawostka klamerka z powyższego zdjęcia w momencie odkrycia była zapakowana w szmaciany pokrowiec z epoki, niestety ten sie nie zachował. Ale można dostrzec ślad w patynie po szmatce na prawej stronie klamry.
×
×
 • Create New...

Important Information